Znak Velešína
Velešínský zpravodaj 2008/11

Velešínský Zpravodaj 11 - 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velešínský Zpravodaj 11 - 2008

 

Veřejnost také může ovlivňovat chod města

I když se rozvoj města řídí v hlavních rysech volebními programy jednotlivých uskupení a stran, tedy nyní konkrétně na funkční období 2006 až 2010, snažíme se zapojovat do rozhodování o vývoji města podle aktuálních problémů i další občany. Spolupracujeme s komisemi rady (sociální, občanskou, sportovní, kulturní, pro historii a památky), s komisí životního prostředí, oslovujeme kluby, spolky a další organizace. Při přípravě dlouhodobých cílů se obracíme na širokou občanskou veřejnost, která formou dotazníkového šetření či odpověďmi v anketách může rozhodným způsobem ovlivnit chod města do budoucna. K aktuálním problémům se lidé vyjadřují písemně v diskusním fóru na webu města (www.velesin.cz) nebo prostřednictvím schránek , umístěných v budově radnice či kina. Vůbec nevadí, že téměř všechny názory jsou anonymní (někdy jsou podepsány iniciálami či fiktivními jmény). Všechny názory a náměty jsou předány odpovědným pracovníkům města nebo jsou použity pro přípravu k jednáním s kompetentními orgány a institucemi. Na občany jsme se obrátili s dotazy na jejich názory na obchodní centrum, na řešení koupání a v poslední době jsme chtěli slyšet náměty na budoucí směr vývoje města. Přesto, že se např. do dotazníkového šetření k přípravě podkladů pro Strategický plán rozvoje města zapojilo jen 43 respondentů, tyto formy účasti občanů na chodu města budeme i nadále podporovat. Těm, kteří mají o dění ve městě zájem a reagovali na ankety a dotazníky, patří náš dík.

Josef Klíma, starosta

POSTŘEHY Z RADNICE

Říjen byl poměrně hektický a snad i plodný. Podařilo se nám podat žádost o dotaci na sběrný dvůr a zatím je bez procesních chyb. Práce na opravě vodovodu v části ulice K Malši pokračují bez větších problémů. V době, kdy čtete tento článek, by už měly probíhat práce na opravě střech spojovacích chodeb v areálu školky. Chtěl bych poděkovat všem, kteří podpořili svým podpisem soutěž “O strom roku 2008”. Je to sice neuvěřitelné, ale porazili jsme všechny ostatní kandidáty a na první místo se probojovala lípa v Římově.

V plném proudu jsou jednání s dotčenými orgány o odklonění těžké nákladní dopravy mimo centrum Velešína. Podali jsme již čtvrtou žádost a tentokrát to snad za podpory Správy silnic klapne. Sepsali jsme také seznam lokalit okolo komunikací, kde je nutné provést prořezávku stromů lemujících silnice. SÚS nám vychází vstříc a zařazuje nás do plánu.

Znovu připomínám možnost odevzdávání drobnějšího elektroodpadu přímo na radnici. Větší kompletní spotřebiče můžete uložit do dvora radnice a ty menší kompletní zase do E-boxu v čekárně na radnici.

Ne všechno se dá pochválit. Nějaký dobrák znovu rozbil krycí sklo na velkoplošné mapě v parku J.V.K. Zřejmě párek ,,potřebných” vykradl rozvaděč bezdrátového rozhlasu u školy. Protože škoda je vyčíslena na 11000Kč, musela být celá věc postoupena Policii ČR.

V listopadu by měly být dokončeny práce na zajištění statiky části věže na hradě Velešín, které jsou prováděny pod dozorem Sdružení hrady na Malši. Kvalitu prací určitě posoudíte sami 26.12. na setkání s medovinou.

Výsledky voleb ve Velešíně si můžete prohlédnout v přiložené tabulce v rubrice "různé". Bez komentáře.

Na závěr chci poděkovat všem členům našich klubů a spolků, kteří se zúčastnili podzimního úklidu Velešína a okolí. Doufám, že k jejich aktivitám bude přihlédnuto při rozdělování dotací na rok 2009.

Všem čtenářům přeji nádherné listopadové dny. Jirka Růžička, 739 026 248

Jako obvykle čísla na naši MP: 604 189 828, 736 600 799

Děkujeme

za vytvoření příjemného a milého prostředí při oslavě 50. výročí zlaté svatby

a to panu J. Klímovi, pani Kleinové, slečně Mikešové a za hudební doprovod panu

Hujslovi.

Manželé Papouškovi

Poděkování

Děkuji touto cestou panu starostovi Klímovi, paní Marii Sumerauerové, paní Marii Amchové zastupitelům MěÚ, manželům Paškovým za Sbor dobrovolných hasičů a Odborové organizaci Jihostroje a.s. za blahopřání a milou pozornost k mému životnímu jubileu.

Václav Sysel, Velešín

Poděkování

Ráda bych poděkovala panu starostovi Klímovi za písemné blahopřání. Dále děkuji

Andulce Syslové, Marušce Amchové a Marušce Sumerauerové za osobní návštěvu

s gratulací a dárky.

Helena Ertlová

František Schusser: VELEŠÍNSKÁ MIKROHISTORIE PO KAPKÁCH

(33) VELEŠÍN V LETECH 1938 AŽ 1944

Během roku 1938 se započalo s výstavbou betonových bunkrů na obranu železniční trati. Před železniční stanicí Velešín městys od Kaplice jich bylo postaveno pět. První pod silnicí nad dnešním rybníčkem, druhý pod zastávkou Velešín, třetí u strážního domku číslo 777, čtvrtý pod silnicí vedoucí z Velešína do Skřidel a pátý vpravo od trati ve směru na Fialův rybník. Bunkry nebyly všechny dokončeny. V úžlabině od rybníčka pod Skřidly směrem ke státní silnici (v dnešní zahrádkářské kolonii), položili vojáci “španělské jezdce”. Nedokončené opevnění přesto v září 1938 obsadilo československé vojsko. V roce 1939 vyhodili Němci všechny bunkry u Velešína do povětří a německý záložní nadporučík, který tehdy odstřelu bunkrů velel, prohlásil, že bunkry byly důkladně vybudovány.

Na den svatého Václava, tedy 28. září 1938, se evakuovaly železniční stanice Horní Dvořiště až Kaplice do Českých Budějovic. Po obsazení “sudet” nacistickou německou armádou se stala železniční stanice Velešín pohraniční stanicí. Před prvním říjnem 1938 byla obsazena osmi zaměstnanci a tento počet vzrostl do 23. listopadu 1938 na 41 pracovníků a po zřízení celního úřadu, finanční správy a pasové kontroly na 68. Patnáctého března 1939 byl i Velešín obsazen nacisty a pasová kontrola byla vykonávána jen Němci v Kaplici.

Velešín byl během druhé světové války postižen několika vlnami zatýkání. Jako první byl ve Velešíně zatčen 7. října 1940 prozatimní ředitel školy Josef Růžička, který zemřel 24. února 1942 v koncentračním táboře Osvětim. Důvodem jeho zatčení byla pravděpodobně jeho sokolská činnost a neskrývaný odpor proti okupantům. Neautorizovaná vzpomínka Václava Rubáše naznačuje možnost udání ze zištných důvodů.

Již od roku 1934 vytvořili ve Velešíně komunisté ilegální skupinu, která pomáhala především při emigračních cestách pokrokových lidí z nacistického Německa a rozšiřovala protinacistické letáky. Jejími členy byli František Řihout, Tomáš Gallistl a Vojtěch Cvetler. O letácích z roku 1935 se zmiňuje i Růžena Jandová a Milan Holakovský. Po příchodu nacistů byla skupina rozšířena na sedm členů a to o Tomáše Řihouta, Václava Rubáše, Jana Tipala a Jan Jaroše z Netřebic. Velešínská komunistická ilegální skupina měla přímý kontakt nejen s ústředním výborem KSČ, ale i s obcemi Zubčice, Svatý Ján, Římovem, Zlatou Korunou, Netřebicemi, Besednicí, Svinci a s Holkovem. Při dodržování zásad konspirace rozšiřovali především letáky a další ilegální tiskoviny, které se rozmnožovaly u Tomáše Gallistla. Schůze se konaly pravidelně, vždy však na jiném místě.

V roce 1941 byla velešínská skupina rozbita. František Gallistl byl zatčen 14. nebo 17. března 1941 a o dva měsíce později , 15. května 1941, byli zatčeni V. Cvetler, V. Rubáš, J. Tipal a J. Jaroš. Bratří Řihoutové byli zajištěni ještě později. Dvacátého čtvrtého května 1941 byl zatčen František Řihout a v září 1941 v Praze Tomáš Řihout. Všichni byli odvezeni na gestapo v Českých Budějovicích a dále deportováni do koncentračních táborů. Konec velešínské skupiny KSČ způsobil pravděpodobně zásah gestapa proti okresní organizaci KSČ v Č. Budějovicích, jejichž složení a organizaci gestapo znalo. V Mathausenu zahynul Tomáš Řihout, František Řihout zahynul v Budyšíně, Vojtěch Cvetler v Mnichově. Ostatní členové velešínské ilegální skupiny KSČ věznění v nacistických koncentračních táborech přežili.

V letech 1942 byli zatčeni z Velešína Ladislav Tůma a František Bláha, v roce 1943 byli zatčeni Stanislava Finstera a Jan Kopřiva, v roce 1944 postihlo zatýkání Jaroslava Tibitanzla, Františka Koidla, Jitku Lustovou a Stanislava Holého. Koncem roku 1944 byl zatčen J. Koza, který byl nasazen na práci v Halle am Salle jako železničář. Uprchl však z transportu vězněných a od dubna 1945 se skrýval ve Velešíně. Na samotném konci války byla ještě zatčena pracovnice velešínského nádraží Anna Vítková. Ze jmenovaných zahynul v koncentračním táboře Osvětim F. Bláha. Ostatní se vrátili do osvobozené vlasti, “ale brzy se u nich projevily následky vězeňských útrap”. Na následky krutého zacházení a prožitých útrap zemřel 5. června 1945 Ludvík Tůma a Stanislav Finster 5. září 1945.

Jako pilot u 313. československé stíhací peruti ve Velké Británii sloužil velešínský rodák Prokop Brázda. Dvacátého čtvrtého dubna 1942 byl sestřelen a zřítil se se svým letounem u pobřeží nedaleko města Felixtove a 29. dubna 1942 byl pohřben na hřbitově v Hornchurchu. In memoriam byl vyznamenán Čs. válečným křížem a medailí za chrabrost a v roce 2005 se stal čestným občanem města Velešín.

Miroslav Hanzal navíc uvádí zatčeného občana Velešína Františka Šicnera a Růžena Jandová zatčené občany Velešína Bohumíra Blažka, Hedviku Blažkovou, Karla Čípa, Josefa Kostečku, Jana a Ludmilu Šteflových, Jaroslava Štejnochra, Ludvíka Tůmu a Josefa Vavreina, který “nepřežil fašistické věznění”. Jména “navíc” u Hanzala a Růženy Jandové nejsou uvedeny v dostupných seznamech Svazu protifašistických bojovníků. U Kopřivy je zde uvedeno křestní jméno Josef a u Koza Bohuslav.

Na podzim roku 1939 bylo z české velešínské školy odstraněno 250 kilogramů “závadných knih”. Již na samém počátku okupace Velešína zde vzniklo pro hitlerovské Národní souručenství, kam “s jedinou výjimkou vstoupili všichni dospělí obyvatelé Velešína” a pro děti z Velešína vznikla fašistická dětská organizace Hitlerjungend a počátkem roku 1940 byla ve Velešíně zřízena jedna třída německé školy na obecním úřadě. Je zajímavé, že “žádné z šestnácti přihlášených dětí neumělo německy”. Německá škola ve Velešíně byla oficielně otevřena 7. dubna 1940. Z příkazu nacistů byla ve Velešíně v roce 1941 zakázána veškerá česká spolková a osvětová činnost.

Z válečných událostí je nutno zaznamenat odebrání všech čtyř velešínských kostelních zvonů pro válečné účely 31. března 1942. Řada obyvatel Velešína byla “totálně nasazena” do Rakouska a Bavorska, aby nahradili v práci Němce, kteří odešli na frontu. Z tohoto totálního nasazení se do Velešína nevrátil Jaroslav Nuska, který zahynul při spojeneckém náletu.

...pokračování

Klub maminek Velešínské klubíčko

Schůzky každou středu od 9,30 h v budově základní školy ve 2. patře. Vchod je stejný jako do městské knihovny. Přijdte si s dětmi zacvičit, zazpívat i pohrát. Program je pro děti od 1 roku do 4 let, ale přijít můžete i s mladšími dětmi. S sebou přezůvky pro sebe i pro dítě a 20 korun za rodinu.

Výtvarné tvoření pro děti od 3 do 6 let

Výtvarné radovánky s různými materiály a technikami na vánoční a jiná témata. Kurz je určen pro děti v doprovodu rodičů (při složitějších technikách mohou pomoci) a bude trvat od 12.11. do konce února (14 setkání). Kdy? Každou středu od 16,30 v Klubíčku.Cena celého kurzu je 380 Kč. Na kurz je nutno se předem přihlásit na tel. 774 953 244 nebo emailem: , případně se přijít podívat na první tvoření a přihlásit se na místě. S sebou nutno vzít přezůvky pro dítě i pro rodiče. Pomůcky i materiál dostanete na místě.

Hlídání dětí

Potřebujete si něco zařídit na úřadech, dojít k lékaři či si jen vylepšit účes u kadeřnice? A nemáte hlídání? Naše nová služba vám pomůže problém vyřešit. Hlídání je možné v pátek dopoledne i odpoledne – hlídání je nutné předem objednat na tel. čísle 723 851 451. Cena hlídání je 40 Kč/hod za jedno dítě.

Musikgarten ve Velešíně - hudební kroužek pro nejmenší

Hudební kroužek je určen pro dětičky od narození až do cca 2 let. V rámci výuky děti poznají,kolik legrace mohou zažít při společném muzicírování, zpívání a tancování. Děti se seznamují s hudbou hravou formou bez tlaku na výkon. Různé studie ukázaly, že hudba působí kladně na celkový vývoj dětí. Děti, které se věnují hudbě, jsou obratnější v komunikaci s okolím, kreativnější a inteligentnější než jejich vrstevníci. Zvláštností tohoto kroužku je jeho dvojjazyčnost, kroužek je veden v němčině a češtině. Vyvážená kombinace zpěvu a mluveného slova, pohybu a hry na hudební nástroje (dřívka, zvonečky) přináší mnoho podnětů a pestrost výuky.

kdy: každé úterý od 11.11. 2008 v 9,30 h , kde: v mateřském centru Velešínské klubíčko

délka kurzu: celkem 11 setkání po cca 30-45 min , cena: 950.- Kč (z toho 500 Kč hradí zdravotní pojišťovna) s sebou: pohodlné oblečení - pro Vás i pro děti, přezůvky

informace www.musikgarten.info (německy)

kontakt a přihlášky: Dr. Jana Bürgers, Mobil: 731 269533, E-Mail: musikgarten@volny.cz

I.V.

Z činnosti Společnosti přátel města Velešína.

V měsíci září se aktivity soustředily na Den otevřených dveří 7.9. a Svatováclavské

posezení 28.9. oboje v nově upravených prostorách Kantůrkovce.

Den otevřených dveří provázelo otevření výstavy “Malovaný svět manželů Šítalových”.Dílo naivních umělců, které uniklo zkáze díky pánům Vlčkovi a Bartizalovi, je svým pohledem na svět takovým pohlazením po duši, zvláště v dnešní uspěchané době. Výstava je trvale instalována na Kantůrkovci a je přístupná po dohodě na tel.728 750 034. Zájem o výstavu i celý den otevřených dveří předčil očekávání. Dobrovolné příspěvky umožnily proplacení prací na zabezpečovacím zařízení Kantůrkovce, které je dnes nutností. Účastníci, zvláště ti, kteří znali Kantůrkovec před koupí městem, ocenili práci SPMV na obnově domu.

Další akce, již potřetí pořádané Svatováclavské posezení se stává tradičním setkáním

velešáků při popovídání, hudbě, pivečku i jiných dobrotách. I když šlo pořád na dvoře Kantůrkovce ještě trochu o provizorium, na dobré náladě přítomných to jistě neubralo.

Vedle nesporných zásluh členů SPMV o dobrý průběh slavnosti je třeba připomenout i podíl nečlenů. V prvé řadě pana Layrera, který dodal nejen vynikající mok ale zajistil i po celé odpoledne odbornou obsluhu pípy. Umožnil nám i ochutnat opravdové pívo, jako pívali naši předkové před vynálezem různých vynálezů, které sice pivo dokonale vyčistí a zajistí jeho téměř nekonečnou životnost, leč chuti nepřidají. Také pan Černý z Penzionu u koňské dráhy bezplatným zapůjčením stolů a laviček umožnil dobré posezení. I tentokrát nám zatančil Širák, byť v důsledku rozestavěnosti trochu mimo hlavní dav. Všem, i těm nezmíněným dík. Celé odpoledne proběhlo v míru a pohodě jak se na tak významný den sluší.

Z dalších připravovaných akcí: 1.a2. listopadu uspořádají ochranáři na Kantůrkovci výstavu starých odrůd ovoce. O Vánocích uspořádáme již tradičně výstavu doprovázenou řadou akcí

(vystoupení dětí, ukázky vánočních dekorací, perníčky). A konečně 26.12. bude jako vždy setkání na hradě Velešíně – jako vždy s medovinou a doufám i dobrou pohodou.

22.10.2008 Z.K.

ŠIRÁK v Praze

Ve dnech 10.-12. října se konal v Praze Country Dance Festival Jasana Bonuše s mezinárodní účastí, který pořádá už tradičně Dvorana - taneční škola Praha. Festivalu se zúčastnilo přes 300 tanečníků ze 17 tanečních klubů. Přijeli i účastníci ze Slovenska, z USA, Dánska, Japonska, Švýcarska a Rakouska. V připraveném a bohatém programu nás učili lektoři nejen z České republiky, ale i z USA a Mexika.

Ve třech tělocvičnách budovy Sokola Pražského jsme tančili jak tradiční country tance z Anglie, tak moderní Line dance a Couple dance, anglické lidové Morris dance, mexické tance, Clogging(step) a české lidové tance. Zjistili jsme, že i my už něco umíme a nejsme hluší k anglickému callerování (nápověda tanečních figur) a jsme platnými tanečníky v taneční formaci. Byl to náročný, ale krásně protančený víkend.

Za Širák c.d.c. J.V.

Gábina a Jana informují…

Další měsíc nám uběhl jak voda a máme tu říjen, krásný, barevný to podzim a my jsem tu opět, abychom Vás informovaly o dění v naší pečovatelské službě.

V pátek 3.10. 2008 mezi nás již po druhé zavítal velešínský farář P. Th.Mgr. Martin Bětuňák. Pan farář nám vyprávěl legendu o sv. Václavovi, která byla protkána s historií města Velešín. Příjemná atmosféra byla doplněna vonnými svíčkami, domácím punčem a pečivem.

Na DPS se konečně objevila informační cedule označující sídlo Charitní pečovatelské služby, za jejíž výrobu vděčíme panu Havlíčkovi. Další naše dík patří panu Odlovi, který nám ochotně naší informační ceduli na DPS připevnil.

Dále jsme se zúčastnily kurzu Základní norma zdravotnických znalostí (první pomoc), který je akreditován MŠMT a který byl pro nás a naši práci velkým přínosem.

Ke konci bychom Vás chtěly informovat o vystoupení, které se bude konat 31. října ve 14:00 v naší společenské místnosti – klubovně. Zahrát a zazpívat nám přijedou žáci ze Základní umělecké školy Otakara Jeremiáše v Českých Budějovicích.

Na úplný závěr bychom Vás rády poprosily o metrové zbytky látek či stará bílá prostěradla, které jsou potřeba na ušití kostýmů na Tříkrálovou sbírku. Pokud máte nějaké nazbyt a nepotřebujete je, budeme rády za každou pomoc.

Přejeme Vám všem krásný slunečný podzim. Vaše pečovatelky

Podzim v MŠ

V říjnu se v přírodě všechno vybarvuje, ve třídách malujeme listy, děláme podzimníčky z různých přírodních materiálů. Letos se nám pěkně vybarvila i naše školková zahrada pohádkami. Měla na tom zásluhu naše spolupracovnice Petra, která pro děti připravila

12 pohádek s úkoly, které děti plnily. Ve svém volnu (i se svojí stejně šikovnou dcerkou Milenou) namalovala a ušila kulisy a doplňky k pohádkám, pohádky zveršovala a ilustrovala.

Všech 6 tříd si dopoledne užilo, počasí vydrželo, na závěr bylo každé ze 2 družstev odměněno stříbrnou či zlatou korunkou se sladkou odměnou.

Do toho všeho nám poletovaly barevné lístky ze stromů, zkrátka POHÁDKOVÉ DOPOLEDNE. Těšíme se na slíbené pokračování na jaře. E.R.

Sponzorský dar

Hrát si a zároveň rozvíjet svůj kuchařský talent v nové dětské kuchyňce mohou od října děti ze Sluníčkové třídy Mateřské školy ve Velešíně díky finančnímu daru firmy Stavební prodej J+K a.s., která sponzorovala ruční výrobu tohoto dětského nábytku. Na spolufinancování se podílela i firma Mikuška Petr – Truhlářství, která na svůj výrobek poskytla 30% slevu.

Za sponzorský dar děkují oběma firmám děti a učitelky ze Sluníčkové třídy.

Drakiáda u Zvonečků

V neděli 19.10. byla na louce pod Sv. Jánem barevná obloha. Zasloužili se o to rodiče, kteří přišli pouštět se svými ratolestmi draky či dráčky. S větrem to tentokrát bylo slabší, ale přesto nám všechny možné tvary draků létaly.

Později jsme jako draci létali po zemi my – Sami i se svými rodiči. Pomohla nám k tomu barevná lana, míčky, mašle a pod… Povedl se nám nalepit a vyzdobit (zpočátku smutný)

papírový drak za asistence maminky Moniky K., která ho pro děti připravila.

Za práci je odměnila dobrotou z jablek, piškotů a tvarohu. Zdravé podzimní mlsání. Rodině Korbelů a také Janáků děkuji za spolupráci při přípravě tohoto odpoledne.

Mezitím všem nám nad hlavou létal model letadélka jednoho tatínka, který ani vítr nepotřeboval. (Draky pouštíme už pátým rokem, ale objednat si vítr prostě nejde).

Závěr patřil rogalu, které nám umocnilo krásný estetický zážitek z “Jánského” kopce,

byla to hezká neplánovaná tečka za naším odpolednem.

Zvonečci, E.R.

Poděkování za podporu ve volbách 2008

Rád bych zde poděkoval mnohým spoluobčanům za vysokou podporu v krajských volbách. V našem městě jsem dostal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů, celkově pak 472 hlasů, i přes své umístění ve druhé polovině kandidátky. Takovou důvěru jihočeských spoluobčanů jsem ani v nejmenším nečekal a velmi mě těší.

Vzhledem k současnému volebnímu systému však ani to nestačilo, hlavní bylo právě pořadí na kandidátce (jediné kritérium, kde mám dopříště značné rezervy). A tak se do zastupitelstva kraje dostal letos za ČSSD kde kdo (celkem 22 lidí přesně podle pořadí), bohužel včetně některých kolegů odborně málo zdatných i málo lidmi podporovaných. Mrzí mě také, že neuspěl ani pan starosta Klíma za SNK-ED (i přes svých 100 preferenčních hlasů).

Výsledkem tak je, že Velešín a okolí opět nebude mít v krajském zastupitelstvu žádného zástupce a nebude moci jeho rozhodování po příští 4 roky přímo ovlivňovat. Je to škoda, ale zároveň výzva ke změně v dalších volbách.

PhDr. Jan Gregor, Ph.D.

Negativní zkušenost

Vážení spoluobčané, chtěla bych reagovat na článek pana Vacka v říjnovém vydání Zpravodaje. Také jsem před časem navštívila provozovnu firmy Optika M a V s brýlemi. Vypadl mi šroubek, pán mi sice na počkání ale velmi neochotně brýle opravil v hodnotě 5Kč. To nejhorší mě čekalo následně. Po odchodu z obchodu na mě volal. V domnění, že jsem si něco zapomněla, jsem se vrátila zpět. Tam mě obvinil z krádeže brýlí ze stojanu. Zůstala jsem stát jak opařená. Vyházela jsem celý obsah tašky i kapes na pult, aby mi tedy ukázal, kde je mám. Stál 2 metry ode mě a řekl, že si tam každý přijde pro šroubek za pět korun a pak se mu ztrácejí brýle. Aniž by se mi omluvil, jsem odešla.

Souhlasím s panem Vackem, že ušetřené náklady za autobus se nemusí vždy vyplatit.

Z.S. Velešín

Výsledky hlasování - krajské zastupitelstvo - výsledky ve Velešíně

Tolerance Kaplice

Tolerance Kaplice je sociální služba sociální rehabilitace (dle zákona č. 108/2006 Sb. paragraf 70) působící v Kaplici a jeho blízkém okolí do 15 km.

Základní činnosti, které poskytujeme:

nácvik dovedností pro zvládání péče o vlastní osobu

- zprostředkování kontaktu se společenským prostředím (doprovody k lékařům, na úřady apod.)

- výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti

- pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí

Cílová skupina – lidé se zdravotním postižením (ve věkové kategorii 19 – 64 let)

1) Základní sociální poradenství – poskytnutí potřebných informací přispívajících k řešení nepříznivé situace (např. pomoc v orientaci soc. služeb a zákonů, pomoc při hledání zaměstnání / ubytování, pomoc v krizových situacích).

2) Motivační dílna – snahou a cílem docházení do motivační dílny jsou nácviky dovedností a jejich upevňování v různých oblastech.V dílničce se vyrábějí dekorační předměty různého druhu, v kuchyni se učí uživatele sami uvařit jídlo či alespoň čaj či kávu, od jara do podzimu se chodí také na zahradu.

3) Terénní program – pokud nechcete přijít za nami můžeme my k Vám. Terénní pracovník Vám poskytne služby sociální rehabilitace přímo v přirozením prostředí uživatele (v domácnosti). Služba je poskytovaná převážně v Kaplici, po individuální dohodě i v blízkém okolí.

Dále nabízíme možnost zprostředkování canisterapie - canisterapie využívá léčebného účinku psa na člověka. Pes už jen svojí přítomností dokáže zlepšit náladu, pomáhá při rozvoji jemné motoriky.

Cílová skupina – osoby v krizi, - osoby bez přístřeší, - osoby do 26 let věku opouštějící školská zařízení pro výkon ústavní péče, - osoby žijící v sociálně vyloučených komunitách, - osoby, které vedou rizikový způsob života nebo jsou tímto způsobem ohroženy, - pachatelé trestné činnosti, - etnické menšiny

1) Základní sociální poradenství – poskytnutí potřebných informací přispívajících k řešení nepřiznivé situace (např. pomoc v orientaci soc. služeb a zákonů, pomoc při hledání zaměstnání / ubytování, pomoc v krizových situacích).

2) Terénní program – poskytování služeb sociální rehabilitace v přirozením prostředí uživatele. Služba je poskytovaná převážně v Kaplici, po individuální dohodě i v blízkém okolí.

Kde nás najdete – Linecká 413, Kaplice 382 41 – ve 3. patře, PO – PÁ 8.00 – 12.00 12.30 – 16.30

Kontakt : Vedoucí sociální služby/ sociální pracovník – Bc. Michaela Jarošová – 731/604 507

michaela.jarosova@charitakaplice.cz

Více informací o službě či Charitě Kaplici naleznete na internetových stránkách – www.charitakaplice.cz. VEŠKERÉ SLUŽBY JSOU POSKYTOVÁNY ZDARMA.

Velešínští tenisté ukončili sezonu.

Dne 27. září 2008 se sešli tenisté na kurtech. Ráno od 9 hodin žactvo a od 13 hodin dospělí.(viz foto na 2 straně obálky)

Turnaj žactva byl rozdělen do výkonnostních skupin

I.skupina 1, Jaroslav Švec

2, Jakub Rozkošný

3, Jan Šátava

III.skupina 1, Karolina Nováková

2, Natálie Trumerová

3, Vladimír Ryneš

Turnaj vzorně organizovaly p. Alena Rozkošná a ing.Reneta Švecová.

Odpoledne se sešlo 6 dvojic, hrál se systém každý s každým. Po velkém boji vyhrála dvojice ing.Jaroslav Švec a Pavel Ganišin. Po celý den se všichni skvěle bavili.

Na akci se sponzorsky podíleli: Eva Trumerová (párky, pečivo), Jiří Šrámek (pašíka, včetně upečení)

Pavel Ganišin (nápoje ), Tenisový klub (ostatní občerstvení)

Za tenis B.Slípka

K akci "UKLIĎME SVĚT"

Jednou z podmínek pro přidělení dotace města sportovním oddílům je i dvakrát ročně zúčastnit se akce “Ukliďme svět”. Tento krok, zavedený bývalým místostarostou, trampem a woodcrafteristou Daldou Janákem, má svůj význam. Čas od času se objeví kritika, že městu tento krok k větší čistotě rozhodně nepomůže a děti pořádku nenaučí. Dalšími názory je, proč suplovat úklidovou četu města a místo úklidu se raději nevěnovat sportovní činnosti daného oddílu. Za 20 let práce s mládeží už vím, že akce “Ukliďme svět” je správnou věcí. Myslím, že není dobré vychovávat mládež pouze ke sportu a k co nejlepším výkonům za každou cenu. Sport by měl sloužit především k výchově dětí a mládeže. Jednou z těchto výchovných metod je v našem městě i akce “Ukliďme svět”, při které mají děti možnost sami poznat, jaký je nepořádek kolem nás, který si děláme sami.

V měsíci říjnu jsme vyrazili s naším taekwon-do oddílem do přiděleného rajónu okolo pošty, panelových domů v družstevní ulici a okolo základní školy. Akce se kromě 25-ti dětí zúčastnili i čtyři dospělí. Vše probíhalo stejně jako v předchozích letech, kdy jsme ovšem operovali v jiných rajonech. Pytle s odpadem se plnily a poslední štací bylo prostranství naší školy. A právě tady, kolem základní školy bylo nejvíce nepořádku – papíry, pet lahve, celé svačiny, ale jako bonbónek i krabičky od cigaret a nespočet cigaretových nedopalků. Nezávisle na nás dospělých, kteří jsme se podivovali nad tímto smetištěm, přicházely nám své negativní poznatky sdělit i děti z oddílu. Nechápeme a ani nepochopíme, proč není naše škola s takovým potenciálem schopna postarat se o úklid v jejím bezprostředním okolí. Beztak je tento nepořádek dílem žáků základní školy, ať již o přestávkách trávených venku či při odchodu domů. Nechce se nám věřit , že by rodiče nesouhlasili s tím, aby se i škola nepřipojila k výchovné akci města Velešína.

manželé Prokešovi