číslo 11 - 2011

Blíže k občanovi?

Přiblížení se státu občanům prostřednictvím radnic, zvýšení kompetencí, vyšší ekonomická samostatnost obcí, to jsou zaklínadla, která slýcháme již mnoho let. Výsledky však cítíme spíše jako proklamace. Uvedu několik příkladů. V roce 2001 byla na městský úřad převedena z Policie ČR agenda s nabíráním žádostí na vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů a výdej již hotových dokladů občanovi. Již o pět let později pro pasy musejí jet občané do Kaplice na úřad s rozšířenou působností. A aby toho nebylo málo, tak od 1.1.2012 pocestujeme pro občanské průkazy do 11 km vzdáleného města také dvakrát, nejdříve pro žádost a poté pro doklad. Rybáři musejí od roku 2004 pro rybářský lístek do Kaplice. Ve Velešíně bylo zřízeno kontaktní místo státní sociální podpory – nabírání žádostí o přídavky na děti, příplatek na bydlení apod., kde mohli podávat žádosti potřební každé pondělí, potom jedenkrát za měsíc, od ledna 2011 místo bylo zrušeno a nyní – dojeďte si na Úřad práce do Kaplice.

Na druhou stranu je třeba s povděkem kvitovat zřízení Czech Pointu. Občané tak mohou přímo na radnici získat např. výpis z katastru nemovitostí, obchodní rejstřík, rejstřík trestů, výpis živnostenského podnikání, výpis z bodového hodnocení řidiče apod. Občané zde mohou požádat i o zřízení datové schránky, její zneplatnění, přidání pověřené osoby, autorizovanou konverzi dokumentů atd. Od července příštího roku bude spuštěna agenda s tajemným názvem RUIAN, což není nic jiného, než registr územní identifikace adres a nemovitostí. Bude to takový trezor údajů (kromě osobních), ze kterých budou vycházet všechny orgány státu. Snahy některých státních úředníků zrušit matriky i na menších obcích a městech se setkaly s velkým nesouhlasem, tak doufám, že budou naši občané mohou agendu spojenou s matrikou, ale i vidimací a legalizací (ověřování listin, podpisů apod.) získat stále i u nás.

Další kapitolou potvrzující mé pochybnosti uvedené v úvodu článku je zákon o rozpočtovém určení daní (RUD), jinými slovy peníze, které dostáváme od státu na zajištění chodu města. Velešín je dlouhodobě krácen v příjmech. Patříme totiž do skupiny malých měst, které dostávají na občana nejnižší příspěvek v republice, což je pro nás částka kolem 6.000 Kč. Pokud to porovnáme např. s Prahou, která dostává 30.000 Kč na hlavu, tak rozdíl je nehorázný. Jak se může projevit vyšší ekonomická samostatnost, když desítky let přetrvávají takové rozdíly? S velkou nadějí jsem tak přivítal snahu některých politiků o narovnání této disproporce. Pokud by byl nový zákon v navrhovaném znění přijat, tak od roku 2013 bychom měli k dispozici o 10 mil. Kč více, což by znamenalo v rozpočtu města nárůst téměř o 20%. Zatím však kvůli pokračující ekonomické recesi, zvyšování daně z přidané hodnoty a zdražování energií budeme muset přistoupit i my k zvýšení některých městských poplatků, abychom vyrovnali ztráty, do kterých jsme se ne vlastní vinou dostali. Doufám, že se podaří přesvědčit vlivné politiky, ale i představitele 4 velkých měst (Praha, Ostrava, Brno, Plzeň), jejichž příjmy z RUDu byly enormní, že je nemravné žít na úkor jiných.

Josef Klíma, starosta města

 

 

 

POSTŘEHY Z RADNICE

Měsíc říjen nám přál na počasí a tak pokračovaly práce na opravách chodníků v Sídlišti, opravy výtluků,schodišť a kanálových vpustí. Pro pěší jsme rozmístili po okolí Velešína lavičky a do Chodče dokonce i turistický přístřešek (pokud má někdo pěkné místo s výhledem pro lavičku, dejte vědět).

V sobotu 22.10. proběhl již tradiční svozový den. Chci poděkovat všem, kdo pomohli při svozu a také všem ,,ukázněným“ lidem, kteří se řídili pokyny a přispěli tím k celkem klidnému průběhu akce. Docela nás překvapila stará kuchyňská linka, kterou někdo vyhodil v neděli po svozu k hangáru u ČOV. Tomu se ani nechce věřit. Ještě k odpadům: Bio listí a větve patří na hnojiště ke kravínu u Boru. Větve na bývalé kruhové hnojiště v areálu ZD ve Velešíně. V polovině října bylo ukončeno podzimní kolo celosvětové akce Ukliďme svět. Tentokrát překvapila nízká účast klubů a spolků. Zúčastnilo se jich pouze deset.

Na velešínském hradě probíhaly přípravné práce pro stavbu mostu přes hradní příkop. Všechny překvapila přesnost, s jakou navrhli odborníci trasu mostu (po dlouhých debatách). Při kopání sond pro uložení mostu byla nejprve objevena vstupní branka do hradu a následně při přípravě stavby vysekaná kapsa ve skále, kde stál původní sloup podpírající most. Investorem celé stavby jsou Lesy ČR a dokončení je plánováno na jaro příštího roku. Až přijdete 26.12. na hrad ochutnat medovinu, snad budou stát podpěrné pilíře a budete si už moci udělat představu o konstrukci celé stavby.

V listopadu nás čeká jedna staronová záležitost a to je pokácení smrků na náměstí u kašny.

Bude to trošku oříšek, ale věřím, že si poradíme. Nejen že jsou tyto stromy nevhodné na veřejná prostranství, ale také umožní nový pohled na dominantu náměstí -opravený kostel sv.Filipa a Jakuba.

I přes to, že máme naskladněný posypový materiál a zima by nás neměla zaskočit, doufám, že tohle počasí vydrží a Martin nepřijede na bílém koni. Ještě nás čeká hodně práce v obecních lesích a na úpravě zeleně.

Všem čtenářům přeji krásný podzim. MP:604 189 828, 736 600 799,

Jirka Růžička 739 026 248

SVOZ KOMUNÁLNÍHO ODPADU – TOPNÁ SEZÓNA

Opět nastala topná sezóna, a proto bychom chtěli upozornit občany, firmy a podnikatele, aby v den svozu komunálního odpadu neukládali do nádob teplý popel. Pokud taková situace nastane, může dojít k tomu, že výsyp nádoby nebude proveden (z důvodu bezpečnostní prevence).

Děkujeme všem za pochopení a vstřícnost. .A.S.A. České Budějovice, s.r.o.

provozovna Frymburk

 

Děkuji za přání

Jménem mojí maminky paní Ludmily Vlčkové děkuji za přání k narozeninám prostřednictvím paní Papírové a Uretschlägerové.

 Miluše Jandová

Děkuji

p. starostovi Mgr. Josefu Klímovi za blahopřání k mým 80. narozeninám. Paní Papírové a Uretschlägerové za návštěvu a dárek. Také děkuji odborům Jihostroje.

Kroneisl Milouš, Velešín

Poděkování zástupcům MÚ Velešín

Používám Velešínský Zpravodaj k poděkování zástupcům MÚ Velešín, jmenovitě panu Mgr. Josefu Klímovi a milé návštěvě paní Olšanové a Kleinové ku příležitosti výročí mého narození.

S poděkováním a srdečným pozdravem Čápová

Poděkování

Děkuji p. starostovi Mgr. Josefu Klímovi za písemné blahopřání a paní Papouškové a Radové za milou návštěvu a dárek k mým narozeninám.

Jindřiška Vaněčková

Poděkování

Děkuji panu starostovi Mgr. Josefu Klímovi za blahopřání k mým narozeninám.

Sboru pro občanské záležitosti zastoupeném p. Uretschlägerovou a p. Opekarovou děkuji za milou návštěvu a dárek.

Také bych chtěl bych poděkovat za blahopřání a dar k mým narozeninám a za milou návštěvu SDH Velešín konkrétně p. Žlunkovi, p. Vlažnému a p. Zivčákové.

Říha Rudolf

Poděkování za projevy soustrasti

Chtěla bych poděkovat panu starostovi Mgr. Klímovi a všem známým za projevy soustrasti a květinové dary při posledním rozloučení s mým synem.

Ondrejátová Anna

Poděkování

Děkuji panu starostovi Mgr. Josefu Klímovi za písemné přání k mým narozeninám, paní M. Radové a R. Papouškové za příjemnou osobní návštěvu a dárky. Rovněž děkuji odborům Jihostroje za blahopřání.

František Rytíř

Poděkování

při příležitosti mého životního jubilea 80 let, srdečně děkuji za písemné a osobní blahopřání a věcné dary, starostovi MěÚ p. Mgr. Klímovi, Sboru pro občanské záležitosti paní Amchové a paní Sumeraurové, OV KSČM předsedovi p.Chalupovi, ZO KSČM předsedovi p. Hanzalovi, věrným přátelům a celé moji rodině.

Nedorost Vladimír

Vítání občánků

Velešínští budou mít možnost si tento víkend prohlédnout naši zrenovovanou
obřadní síň, ale naši nejmenší občánci ji už viděli v sobotu 8. října. Sice jim to bylo jedno, ale s rodiči přišli:

Talířová Ema, Ondřichová Vendula, Olišarová Háta, Balla Attila Josef, Balík Vojtěch, Mardar Daniel, Bárta Viktor, Vanko Matyas, Tykalová Nela, Hulíková Eliška, Nahodil Matyáš, Kostečka Michal, Rieger Tomáš a Šantová Markéta.

Všem zúčastněným přejeme zdraví, spokojenost a hodně lásky.

(barevné foto je na druhé straně obálky) Za občanskou komisi Zdeňka Kleinová

Mateřské centrum Velešínské klubíčko

Srdečně vás zveme do mateřského centra Velešínské klubíčko, které se nachází v základní škole – 2. patro nad městskou knihovnou. Centrum je otevřeno každou středu od 9:45 do 11:30 hodin, je však zapotřebí přijít nejpozději v 10:00 hodin, poté se vstupní prostory uzamykají. Odejít můžete samozřejmě kdykoli. Program připravují maminky pro děti od 1 do 4 let, ale navštívit nás mohou i děti mladší či starší (předškolní). S sebou si nezapomeňte přezůvky pro sebe, své dítě a příspěvek ve výši 30 Kč za rodinu.

Přehled všech aktivit a kroužků v mateřském centru:

KLUBÍČKO PRO MIMINKA pro děti od 0 – 12 měsíců.

FEUERSTEINOVA METODA INSTRUMENTÁLNÍHO OBOHACENÍ pro děti s Mgr.Kamilou Švindlovou. Info.: 724 933 723.

Středeční herna v KLUBÍČKU s programem pro děti od jednoho roku do čtyř let (popř. staršími či mladšími dětmi). S doprovodem dospělého. Info. : www.mcvelesin.unas.cz.

ZDRAVOTNÍ CVIČENÍ PRO DĚTI (5-10let) zaměřené na vadné držení těla, oslabené svalstvo trupu, plochou nohu a další zdravotní problémy. Info.: Mgr. Hana Císařová, 737 567 523, hana.cisarova@email.cz.

CVIČENÍ S FLEXI-BARY. Cvičení je vynikající prevencí proti bolestem zad a v případě stávajících bolestí Vám je pomůže odstranit. Rezervace a info.: Mgr. Hana Kubíčková, 724 801 871.

Výtvarné TVOŘENÍČKO s Mgr. Ivou Hulíkovou pro děti od dvou do pěti let. S doprovodem rodiče. Info. : 775 630 144.

KORÁLKOVÁNÍ s Evou Dvořákovou pro tvořivé maminky. Info.: evapecmanova@post.cz.

V listopadu jsme pro Vás dále připravili následující přednášky:

8. 11. 2011 17:00 Centrum rané péče ČB – o rané péči, o stimulaci dětí nejen se zrakovou vadou

15. 11. 2011 17:00 Dentální hygiena s MUDr. Martou Strejcovou

22. 11. 2011 17:00 Diagnostika pleti s Markétou Pufferovou (Oriflame)

29. 11.2 011 17:00 Šátkování s Mgr. Andreou Sitařovou

V říjnu se opět uskutečnila akce: Ukliďme svět. Uklízeli jsme dětské hřiště na Sídlišti a okolí panelových domů. Děkujeme všem maminkám a dětem, které přiložily ruku k dílu.

Další informace a obrázky z Klubíčka najdete na www.mcvelesin.unas.cz, na stránkách FCB či ve vitríně na prodejně FLOP. Ing. Tamara Fuxová

Z činnosti dobrovolných hasičů - SDH Velešín - sportovní sezóna

Hasičská sportovní sezóna je za námi. V posledním díle zpravodaje jste si mohli přečíst naší činnost až po úspěch v Kájově. Nyní něco o konci sezóny. Po druhé v řadě jsme se zúčastnili skvělé soutěže Běh hasičů do Svatohorských schodů v Příbrami. Jedná se o fyzicky náročnou soutěž, kde dvojice hasičů běží s dýchací technikou, zásahovou obuví a přilbou trasu 560 metrů po 316 schodech s celkovým 80 metrovým převýšením. Stejně jako loni byla dvojice Roman Zivčak a Miroslav Marek, nejlepší velešínskou dvojicí. Schody pokořili v čase 5:38.62s a skončili na 21. místě. O příčku dále, s časem 5:48.66 s, se umístila dvojice Karel Klein a Martin Layrer. Petr Skřivánek a Milan Vlažný ml. doběhli v čase 6:06.10s a umístili se na 32. místě z 49 dvojic. Velešín byl jako jediný zástupce z jihočeského kraje.

Poslední soutěží v jihočeské hasičské lize pro nás byl Frumburk. Čas 24:62s znamenal hezké 14. místo z 23 týmů. Celkově jsme se v jihočeské lize umístili na 20. příčce ze 41 zúčastněných týmů.

Velkou cenu Českého Krumlova zakončila každoroční soutěž přímo v Krumlově. Při útoku nám praskla hadice, bez které nešlo dokončit. Bohužel poslední místo. Celkově ve Velké ceně jsme se umístili na 5.místě z 26 družstev. Věřme v lepší zítřky, vždyť tato sezóna pro nás byla seznamovací s novým strojem, který funguje na jedničku.

Své sportovní klání ukončili také mladí hasiči. V okresním poháru mladší žáci obsadili 8. místo a starší žáci skvělé 2. a 5. místo. Za jejich aktivitu a úspěchy jim děkujeme.

Poslední mužskou soutěž tohoto roku hostil Brloh. Netradiční soutěž, kde se losují posty při útoku, jsme loni vyhráli. Letos jsme ovšem obhajovali s nekompletním týmem. Stará mašina a uzel na hadici se podepsal na výkonu – 8. místo.

Všem příznivcům a městu Velešín děkujeme za podporu a věříme v hojnou podporu i v dalších sezonách.

SDH Velešín

Myslivci - MS Velešín

Proběhlo září. V tomto měsíci začíná intenzivní péče o zvěř. Překontrolují se krmná zařízení a v případě potřeby opraví. Začínáme přikrmovat spárkatou zvěř jadrným krmivem, můžeme předkládat i pečivo, které musí být do bře usušené a v žádném případě plesnivé. Zhruba v polovině září se začínají poprvé ozývat hlasy jelena. Jeleni prožívají čas lásky. Pokračuje odlet pernaté zvěře na jih například holubi doupňáci a hrdličky divoké. V této době přebarvují nejmladší kusy mufloní a dančí zvěře do zimní srsti. Tak toto se dělo v září.

A v měsíci říjnu už můžeme předkládat do krmelců postupně seno záleží na počasí (Nesmíme zapomenout na slaniska a doplnit kamenou sůl/liz ). V říjnu se připravují hony na drobnou zvěř. Často jeleni troubí od rána přes den až do pozdního večera.V tomto čase dokončuje jelení zvěř přebarvování srsti. Chtěla bych podotknout, že nejstarší srnci v říjnu shazují parůžky, nejmladší je následují asi tak s 3 až 6 týdenním zpožděním.V této době i srnčí zvěř přebarvuje do zimní srsti.U daňků začíná probíhat říje. Samci se ozývají hlasitým rocháním.Říje není tak bojovná jako u jelenů.

A abych nezapomněla náš člen Jan Žlunka se zúčastnil se svojí fenkou Terezou (Baghirou) všestranných zkoušek ohařů. Na zkouškách se Tereza umístnila na 1.místě s počtem 482 bodů. Tyto zkoušky probíhaly dva dny. Pořadatelem byl OMS Strakonice. Psů bylo přihlášeno celkem 19.Počasí jim přálo.Všestranné zkoušky ohařů-práce v poli-práce ve vodě-práce v lese a přinášení. Kalendář: 15.9.-počátek jelení říje 27.9.-srnčí se začíná shromaždovat do zimních tlup 2.10.počátek říje daňka skvrnitého 10.10.konec jelení říje 25.10.počátek říje muflona 26.10.starší srnci začínají shazovat paroží 30.10.konec říje daňka skvrnitého “Hlučná říje, tuhá zima. Když jeleni silně troubí,bude špatné počasí.“ Zdroj-J.Kovařík,Zvěř,lov a myslivost v české lidové slovesné kultuře.

Myslivosti zdar L.Š.

Pár slov o činnosti Společnosti přátel Velešína.

Protože svátek Václava byl až po uzávěrce Zpravodaje, vracím se ke “Svatováclavskému posezení“ až nyní. Posezení proběhlo tentokrát při krásném počasí “indiánského léta“. I když – dopolední mlhavo moc nadějí nedávalo, krátce před čtrnáctou hodinou se vyčasilo, což jistě přispělo k nebývale vysoké návštěvnosti. Jako už tradičně hráli Marnotratníci od Vimperka, točil se Svatováclavský ležák i Svijanský máz a pekly se bramborové placky, které s česnekem a sádlem neměly chybu. Pro děti, ale samozřejmě i dospělé byl čerstvě vylisovaný jablečný mošt. V nové peci již den předem předtápěné se pekly houstičky, dalamánky, česnekové placky a samozřejmě chléb. Pekaři Sobotovičovi se při přípravě všech těch dobrot činili už od sedmé hodiny ranní. Jako obvykle nechyběly sýrové klobásy. Děvčata ze Společnosti přátel Velešína napekla zelňáky a všelijaké další dobroty, paní Valoušková opět dodala krásné perníčky. Překvapením pro všechny, včetně nás, byly vynikající koláče dle receptu pekaře pana Havla, které přinesla paní Kozáková. Z nulového stavu zásob na konci akce se dá soudit, že návštěvníci byli spokojeni a to je cílem veškerého našeho snažení. Doufejme, že příští, již sedmé svatováclavské setkání se vydaří alespoň tak jako to letošní.

Aby nebylo jen lehké muziky a dobrot do bříška mohli návštěvníci, a většina to také udělala, potěšit své duše krásným koncertem – ostatně velešínský chrámový sbor ani jiný nedovede - v sousedním chrámu svatého Václava.

Nová pec, která se neveřejně leč s velkou návštěvností veřejnosti představila již o pouti čtvrtého září, byla tentokrát panem děkanem Bětuňákem vysvěcena a my jsme ji, jak jinak pokřtili jako pec Svatováclavskou.

Hned druhý den po úklidu dvora jsme začali s přípravou trochu opožděné akce, tentokrát pro ruce (a kolena). Patnáctého října, po nutných úpravách, zajištění materiálu a nářadí, jsme začali s dlážděním “betlémského sklepa“. To jsme společně s vydlážděním černé kuchyně dokončili o týden později. Pod rukama (a koleny) devíti členů, dvou členek a dvou samaritánek (polévka, párky,rohlíčky pro doplnění sil) se ponurý sklep proměnil v krásnou víceúčelovou místnost. Snad tedy příští rok dojde na slibované koncertíky a jiná kulturní vystoupení. (foto je na druhé straně obálky)

Tolik tedy o naší činnosti v poslední době. Již teď začíná příprava vánoční výstavy. Máme rozjednáno zapůjčení několika betlémů, které ve Velešíně ještě nebyly. Rovněž další doplňkové akce se zajišťují. Takže již nyní, v předstihu, zveme na “Rouhův velešínský betlém 2011“ od 16.prosince do 6.ledna a na “Medovinu na hradě“, která bude jako vždy 26. prosince od 10.00 hodin přímo na prvnim nádvoří hradu Velešína.

Z.Korbela

Skautské středisko Albatros

Prázdniny utekly jako voda a s nimi i tradiční letní tábor, který se letos konal na tábořišti nedaleko Benešova nad Černou. Čtrnáctidenní pobyt v podsadových stanech jsme si náležitě užili, stejně jako koupání v řece Černá nebo návštěvu táborových lupičů, kteří ošálili noční hlídku, ukradli totem a ještě se do růžova vyspali v jedné naší volné podsadě.

Od září už opět pilně schůzkujeme v klubovně nad městskou knihovnou a připravujeme se na první víkendovou výpravu do našeho oblíbeného srubu v Nažidlech. Kromě toho jsme se zapojili do akce Ukliďme svět! a mohli jste nás též zahlédnout během Indiánského léta na farské zahradě, kde jsme měli připraveny soutěže pro děti.

Jestli máte chuť poznat nové kamarády, vyrazit do přírody a naučit se něco nového, přijďte se na nás podívat do naší skautské klubovny. Rádi uvítáme nové tváře.

Schůzky:

- každé pondělí od 16:00 do 18:00 (děti od 10 do 15 let)

- každou středu od 15:45 do 17:15 (děti od první třídy do 10 let)

Skautské středisko Albatros Velešín

Sídliště skoro jako ze škatulky

V posledních dnech jsme se dočkali opravy zříceného mostu, čímž odpadly otravné objížďky při jízdě do Velešína. Díky.

A nejen to: Pracuje se na obnově chodníků v Sídlišti, což je chvályhodné, protože i vzhled a kvalita komunikací přispívá k příznivému obrazu města i spokojenosti obyvatel Sídliště.

To zlepšení všichni vítají a protože naprostá většina paneláků už dostala přičiněním majitelů bytů “nový kabát“, bude sídliště vypadat mnohem lépe, skoro jako “ze škatulky“.

Dočasné problémy s dopravou, parkováním i chůzí po Sídlišti všichni trpělivě snášejí. Až na některé takéřidiče, kteří ignorují nejen dopravní předpisy, ale i obyčejnou lidskou slušnost.

Co si myslet o těch, kteří bezohledně zaparkují v křižovatce před obchodem a jdou si nakoupit? Přitom jim nevadí, že blokují dopravu i práci firem na chodnících!

Až bude vše hotovo, zlepší se nejen vzhled této části města, ale i život obyvatel Sídliště.

To je jistě dobré. Abych ale moc “neřečnil“: Díky vedení města, zastupitelům a všem, kteří se na této akci podílejí!

Břetislav Helebrant

Příkladná zaslepenost

Vize a plán 9 zastupitelů, kteří 12. září na jednání zastupitelstva města odhlasovali v mezidobí mezi dvěma hospodářskými krizemi budování nového, dočasně cenově příznivého chrámu konzumu a přilehlého parkoviště i za cenu vykácení stromů, zastavění další volné zelené plochy, prudkého zvýšení provozu ve Velešíně (neboť tam budou nakupovat nejen Velešínští, ale třeba i Římovští a popř. i lidé pouze projíždějící po E 55), svědčí o tom, že se tito zastupitelé dobrovolně rozhodli přesně v duchu minulého i dnešního komerčního a konzumního způsobu uvažování zavléct do Velešína komerční subjekt, slibující hory doly (hřiště, chodníky, parkoviště apod.), za každou cenu.

Obyvatelé tím přijdou o poměrně čistý, kvalitní vzduch kvůli velkému množství automobilů s jejich hlukem, zápachem, doslova otravnými jedovatými zplodinami (sliznice, plíce i ledviny trpí v důsledku vdechování oxidu uhelnatého, dusičitého, dusnatého a siřičitého a také aerosolu prachu aj.), nebezpečím úrazu či smrti, zácpami, ztrátou času v nich, děti i dospělí přijdou o další volné zelené plochy. Po zničení konkurenčních obchodů budou obyvatelé na novém, cenově již méně příznivém supermarketu závislí a automobilové šílenství se dále vystupňuje. Ačkoli by mělo platit, že nejčastější cesty, tj. do práce, školy a za nákupy, by měl člověk, má-li jinou možnost, absolvovat bez použití osobního automobilu, nelze to bohužel vzhledem k pohodlnosti mnohých obyvatel očekávat. Více než 40 supermarketů postavených za posledních 15 let v Č. Budějovicích a bezprostředním okolí zvyšuje dennodenně vnitroměstskou i meziměstskou dopravu obrovským, dosud nevídaným způsobem. Jedinou možností protiopatření je snižování počtu automobilů na silnicích všemi prostředky, nikoli další přispívání k jejich zmnožení. Mimochodem, ti, kdo pracují v Č. Budějovicích a jezdí příkladně autem, si své nákupy budou vozit i nadále odtud, je naivní myslet si opak.

Za socialismu byla v tomto situace odlišná a z mnoha hledisek příznivější. Nabídka sortimentu byla sice poměrně úzká a někdy byl i nedostatek (zejména nadstandardního zboží – banány, mandarinky apod.), ale malé obchody byly téměř všude, všem dostupné, proces nákupu byl díky malé ploše obchodů velmi rychlý, potraviny byly z převážné většiny domácí (od československých zemědělců) a zdravé (protože s krátkou dobou trvanlivosti), ceny vzhledem ke kupní síle nízké. Nakupovat se chodilo pěšky s taškou, vzduch téměř nebyl automobily znečištěn, lidé byli i proto celkově zdravější, nebyli tak leniví a člověk mohl cestou do i z obchodu i v něm samotném potkat řadu známých tváří. Většina lidí byla tehdy ještě schopna vypěstovat si vlastní prací zdravou zeleninu a ovoce na vlastní zahrádce.

¨ Dnes jsou situace a trend přesně opačné. Výběr je velmi široký, ale nikdo ho takový nepotřebuje, malé obchody povětšinou zkrachovaly pod náporem dravé strategie velkých supermarketů, vlastněných z drtivé většiny zahraničními (především německými) majiteli (zisk ve formě dividend odchází do zahraničí), nákup ve vzdálených obchodních centrech trvá mnohem déle, potraviny jsou z převážné většiny zahraniční poté, co procestovaly půl Evropy či světa a většinou připomínají spíše chemické preparáty (protože mj. s dlouhou dobou trvanlivosti), ceny vzhledem ke kupní síle

a konkurenci ještě nižší, než byly. Nakupovat se jezdí často autem, vzduch je permanentně znečišťován automobily. Lidé jsou i proto ve stále horším zdravotním stavu, lenivější, i nakupování se odosobnilo.

Z reakcí a komentářů představitelů podle mě většinově dosud nepřekonaného způsobu myšlení a “shodou náhod“ často pojetí minulého režimu je nicméně vidět, že tehdejší příznivá situace byla spíše nechtěným důsledkem nepříliš funkčního hospodářství, než úmyslem. Nyní jsou někdejší šťastné zítřky nadohled. Cíle tehdejších i dnešních představitelů byly zřejmě stejné – zajistit všeobecný blahobyt, který si ale kdekdo představuje zejména jako rozvinutou konzumní společnost, jejímž prioritním symbolem jsou právě levné nákupy. Vyplývá to z vyjádření některých zastupitelů i z dalších útočných komentářů lidí, jimž rozvoj města leží mimořádně na srdci, např. pan Papír: “Měli by si pamatovat, mimo jiné i to, kdo brzdí výstavbu Penny marketu ve Velešíně.“ (č. 10/2010, čl. Bude se historie opakovat?), pan Helebrandt: “Takže se asi marketu nedočkáme k lítosti těch, co se na něj těšili a k radosti jeho odpůrců.“ (č. 3/2011, čl. Penny market, Velešín a příroda), p. Mražík: “Tak tedy došlo k tomu, čeho jsem se jako občan tohoto města bál.…Nejenže tak díky nim nebudeme mít kde levně nakoupit a budeme tak nadále nuceni utrácet přepříliš.“…“Rád bych znal jména všech, ne jen pana Růžičky, který si za svým rozhodnutím stojí i v médiích.“ (14.5.2011, diskusní fórum), p. Štindl: “Většinou 9 hlasů podpořilo očekávání drtivé většiny obyvatel a rozhodlo o budování místního supermarketu“ (č. 10/2011, čl. Krok k modernizaci Velešína) aj.

Vážím si rozhodnutí té zhruba pětičlenné menšiny, která k mé radosti předběhla čas, odmítá se podílet na poněkud nešťastném způsobu “modernizování“ města pomocí megalomanských projektů a statečně se dlouhodobě staví proti supermarketu, který ve skutečnosti nikdo nepotřebuje (v Dánsku, Holandsku aj. na to již přišli), proti neuváženým názorům, váženým agresivním investorům a developerům. Jsem zvědavý, jak dlouho bude u nás trvat změna myšlení od zaslepené honby za nižšími cenami za nekvalitní, cizí potraviny od cizích výrobců a cizích prodejců k jiným, méně hmatatelným a méně primitivním hodnotám, a zda tato změna povede napříště k prozíravějším rozhodnutím.

PhDr. Jan Gregor, Ph.D.

Reakce na článek pana Jiřího Růžičky ve Velešínském zpravodaji č.10.

S velkým překvapením jsem v posledním čísle Velešínského zpravodaje přečetl příspěvek pana Jiřího Růžičky na téma nákupního centra při Budějovické ulici ve Velešíně. Jak jistě všichni zastupitelé, kteří byli přítomni na zmiňovaném jednání zastupitelstva města, vědí, informace pana Růžičky o manipulaci zastupitelstvem je zcela nepravdivá stejně jako tvrzení, že naše společnost neřešila jiný způsob dopravního napojení prodejny na ulici Budějovická vůbec, či jiný způsob dopravního napojení z finančních důvodů odmítá. Opakovaně jsme se náměty předmětného pana Růžičky, který je především místostarostou města a neměl by se schovávat za předsedu základní organizace českého svazu ochránců přírody, zabývali s výsledkem, který jsme na zmiňovaném jednání zastupitelstva prezentovali.

Hlavním závěrem projednání všech v úvahu přicházejících možností dopravního napojení prodejny je to, že se vždy  musí odstranit v podstatě stejné množství stromů při krajnici ulice Budějovická. Důvodem je zejména to, že tyto stromy byly v minulosti(padesátá léta 20. století) vysázeny příliš blízko silnice, takže i bez jakékoliv výstavby nákupního centra již silnice nesplňuje parametry dnes platných předpisů a navíc stromy svým kořenovým systémem narušují konstrukční vrstvy silnice. Dokladem toho je skutečnost, že  Správa a údržba silnic také sama o své iniciativě, jako majetkový správce předmětných stromů a silnice, v minulosti z tohoto důvodu požádala o kácení většiny těchto stromů, aby mohla lépe provádět její údržbu a opravy. Pokud se tedy v příspěvku pana Růžičky argumentuje ušetřením stromů při volbě napojení připravovaného nákupního centra z ulice Sídliště, jde o zcela nepravdivou informaci. Pravdou není ani to, že nás finanční důvody vedou k setrvávání na variantě napojení přímo z Budějovické ulice. My jako developer na jakékoliv změně konceptu nákupního centra nic nevyděláme ani neproděláme, cena pozemků je již více než rok smluvně dohodnuta a je neměnná.

Zcela zásadním důvodem, proč jsme na minulém jednání zastupitelstva nedoporučili využití napojení nákupního střediska z ulice Sídliště je fakt, že by tímto řešením nedošlo k žádné podstatné redukci počtu kácených stromů, došlo by k zavedení veškeré dopravy do nákupního střediska včetně kamionů těsně k obytným domům a veškerá tato doprava by projížděla vedle dětského hřiště. Pan místostarosta také pozapomněl, že k pozemkům potřebným pro tuto variantu dopravního napojení nemáme žádný vztah a ani nebyly městem pro vybudování obchodu určeny, není tudíž vůbec jasné, zda by tyto pozemky naše společnost mohla mít k dispozici. Také by došlo  k vykácení velkého množství stromů okolo stávajícího parkoviště, které by bylo navíc zčásti nebo zcela zrušeno. Takže bez ohledu na  ostatní parametry jednotlivých řešení je nesporně výhodnější napojit nákupní středisko přímo z ulice Budějovická i za cenu pokácení 7 vzrostlých stromů, které jsou staré přibližně 60 let a rozhodně nejde o historické stromořadí z dob Rakouska – Uherska. Toto řešení navíc umožňuje umístit parkoviště a budovu prodejny do zářezu v terénu, který odstíní hluk vznikající provozem vozidel zákazníků i zásobování a bude znamenat naprosto minimální zatížení okolí hlukem a emisemi. Je samozřejmé, že společenskou hodnotu pokácených stromů investor stavby nahradí a provede příslušnou náhradní výsadbu.

Závěrem se musím vyjádřit i ke způsobu, jakým byly předmětné stromy vyhlášeny významným krajinným prvkem. Žádost za základní organizaci českého svazu ochránců přírody podepsal právě pan Jiří Růžička jako její předseda, a je velmi pravděpodobné, že kdyby se nejednalo současně o zastupitele města, člena komise životního prostředí ve městě Velešíně a následně dokonce o jeho místostarostu, byla by tato žádost zamítnuta. Jak jinak si vysvětlit chování úředníka odboru životního prostředí, který přes nesouhlas vlastníka stromů Správy a údržby silnic Jihočeského kraje a přes jasný nesouhlas města Velešína rozhodl o registraci těchto stromů jako významného krajinného prvku, když několik let před tím byl vydán souhlas s jejich kácením. Je naprosto nepochybné, že žádná vhodnější a šetrnější  varianta dopravního napojení obchodu v této lokalitě neexistuje a slova pana Růžičky lze parafrázovat, zda “je cennější bezpečnost dopravy a chodců a zdraví okolních obyvatel nebo sedm kusů šedesátiletých stromů“, které, na rozdíl od lidského zdraví, umíme nahradit.

Z kácení stromů nemáme žádnou radost a vždy se jedná o kácení jen v těch nejnezbytnějších případech, což je i případ sedmi stromů podél ulice Budějovická. Jejich pokácením však umožníme vznik nákupního střediska v lokalitě, kterou město před časem vybralo jako nejvhodnější a umožníme tím, po mnoha letech odkladů, realizaci potřebné nové moderní prodejny ve Velešíně.

ing. František Chrást, jednatel společnosti REALSANT s.r.o.

 

K ČLÁNKU DEVELOPERA

Byl jsem vyzván ke komentáři k článku pana Chrásta. Kolegům se zdál příliš ,,osobní“.

Nechci plýtvat místem ve zpravodaji a tak pouze stručně. Celý postup v případu ,,stromů“ je perfektně popsán v rozhodnutí Odboru životního prostředí a úřadu územního plánování Kaplice. Toto rozhodnutí je k nahlédnutí na obci. Stojím si za každým slovem z mého článku v minulém zpravodaji. Je to můj názor a na ten mám právo. Právě z důvodu možného ovlivňování celé věci jsme postupovali striktně podle doporučení ,,příručky pro členy zastupitelstva obce“. Cituji: “V důležitých případech dotýkajících se životního prostředí rozhodujte jen na základě jasných a prokazatelných argumentů,spolupracujte s ověřenými odborníky na životní prostředí. Metodickou pomoc vám rádi poskytnou jak příslušné odbory životního prostředí obcí s rozšířenou působností, tak i příslušné odbory krajských úřadů. Nenechte se vmanipulovat do postojů, které ochranu životního prostředí chápou jako jakousi brzdu rozvoje obce. Vždy ji vnímejte jako nástroj, který lze pro rozvoj obce využít a především respektovat.“ Konec citace.

Vyhlášení stromořadí významným krajinným prvkem, zajistilo nutnost projednání celé věci odborníky a nikoli amatéry. (k amatérům se počítám i já, ačkoli se ochranou životního prostředí zabývám přes třicet let). K připomínkování projektu došlo ve fázi územního řízení, kdy je prostor pro úpravy projektu. To, že zpracovatel projektové dokumentace nic nekonzultoval se zastupitelstvem je jeho chyba a ne naše. Schvalování kácení stromů rostoucích mimo les je záležitost, kterou přesně upravuje zákon a příslušné metodiky ministerstva životního prostředí. Je to úřední rozhodnutí, nikoli politické.

Je jenom škoda, že se v tomto případu nehledá řešení, ale spor.

To je vše. Komukoli jsem k dispozici s podrobným vysvětlením.

Jirka Růžička předseda ZO ČSOP Velešín

Městská knihovna roku 2011

Měk ve Velešíně se zúčastnila celostátní soutěže “ Městská knihovna roku 2011“. Na základě statistických údajů ( počet čtenářů a návštěvníků knihovny, výpůjček…) úspěšně postoupila do druhého kola, ve kterém bylo vybráno 6 knihoven z celé republiky. Ve své kategorii (Města do 5000 obyvatel) byla jediná.

Přestože nevyhrála, umístila se v první šestici nejlepších. Takový úspěch ovlivňujete samozřejmě i Vy návštěvníci a čtenáři knihovny tím, že chodíte do knihovny na různé akce a půjčujete si knihy.

Doufáme, že i nadále budete s naší knihovnou spokojeni.

Za knihovnu Mgr. Kamila Stehlíková

 

Městská knihovna ve Velešíně oznamuje:

PRODEJNÍ VÝSTAVA DĚTSKÝCH KNIH

Od 24. 10. – 15. 12. 2011 (v době výpůjčních hodin) bude probíhat

v Městské knihovně Velešín Prodejní výstava dětských knih z nakladatelství THOVT. Nové knihy si můžete zakoupit za výhodné ceny.

Výprodej vyřazených knih

v době od 2. 11. – 1. 12. 2011 probíhat výprodej vyřazených knih.Případní zájemci si mohou koupit vyřazené knihy ( 1 kus/5 Kč ) v době výpůjčních hodin- tj. Pondělí 8.00 – 11.30 12.30 – 17.00

Středa 8.00 – 11.30 12.30 – 16.00

Čtvrtek ——— 12.30 – 17.00

Za knihovnu Mgr. Kamila Stehlíková

“Ukliďme svět - podzim 2011“.

19 dětí a 12 dospělých, tak tolik se nás sešlo na autobusovém nádraží 11. 10. 2011, kde i ty naše “maličké“ ruce nejmladších oddílových členů ASPV přispěly k jeho vyčištění. (foto k článku na druhé straně obálky)

J. V.

(hlavní kulturní akce a program kina je vložen na prostřední dvoustraně tohoto čísla)

Zanikající světy Novohradských hor.

Novohradské hory nejsou jen příroda, ale také lidé a jejich osudy. Novodobá historie oblasti začala počátkem 19.století. Byla spojena s kolonizací, splavňováním řek a výrobou skla. Šťastná doba rozvoje však trvala jen několik desítek let. Již v polovině 19.století začala oblast ztrácet na významu. Události 20.století, poválečný odsun původního obyvatelstva a následná likvidace vesnic, pak osud většiny vesnic zpečetil.

Mezitím se však odehrálo mnoho zajímavého a dnes bohužel málo známého. Ostatně ani samotný zánik vesnic nebyl tak jednoduchý, jak si dnes myslíme. A ještě ke všemu bohužel neskončil rokem 1989, ale v jiné podobě pokračuje dosud. Na druhou stranu se v lesích hor dodnes ukrývají pozůstatky některých domů a vesnic považovaných za zaniklé beze stopy.

O tom všem je powerpointová přednáška Zanikající světy Novohradských hor, která se uskuteční v úterý 29. listopadu v městském kině.