Znak Velešína
Velešínský zpravodaj 2009/01

Velešínský zpravodaj č

 

Velešínský zpravodaj č.1 / 2009

 

 

Strategický plán rozvoje města

“Velešín je klidným městem, kde žijí spokojení občané, kteří s ním cítí sounáležitost, je bezpečným a zdravým městem vytvářejícím vhodné podmínky pro bydlení i práci, s kvalitními komunikacemi a technickou infrastrukturou, s dostupnými vzdělávacími, zdravotnickými a sociálními službami, s bohatou nabídkou kulturních, sportovních a dalších volnočasových aktivit a možnostmi k zapojení se do spolkového života, a také je atraktivním městem pro tuzemské i zahraniční návštěvníky s kvalitní základní a doplňkovou turistickou infrastrukturou, směřujícím k rozšíření nabídky v oblasti cestovního ruchu”. Toto je definice strategické vize města pro období 2009 – 2015, kterou zastupitelé schválili v rámci Strategického plánu rozvoje města Velešín na prosincovém zasedání. Plán rozvoje navazuje na územní plán rozvoje města, na představy a ideje občanů i samotných zastupitelů, reaguje na ekonomické, společenské a politické podmínky, a to jak současné, tak i předpokládané. Výše uvedený stav by město mělo dosáhnout pomocí naplnění cílů, které můžeme definovat ve 4 tzv. prioritních osách: 1. Infrastruktura, 2. Kvalita života, 3. Práce a podnikání a 4. Cestovní ruch. Protože nelze shrnout jednotlivá opatření a aktivity do pár řádků (celý materiál bude přístupný na webu města), uvádím pouze některé: úprava náměstí a autobusového do místních částí Holkov, Skřidla a Bor, generel městské zeleně, vybudování sběrného dvora, rekonstrukce bytových domů v majetku města, podpora výstavby nových bytů, rekonstrukce školních pavilonů, rozvoj Domu pro seniory, podpora dalších sociálních služeb ve městě, vybudování nového nákupního střediska, vybudování ozdravného centra s koupáním a dalších sportovišť, instalace kamerového systému, příprava pozemků pro průmyslovou zónu, pro podporu cestovního ruchu vybudování klidové a relaxační zóny “u Lustů”, snaha zpřístupnění vodního díla Římov pro šetrnou turistiku a vybraná místa pro koupání, v péči o kulturní památky znovuoživení koněspřežky, oprava bývalého kostela sv. Filipa a Jakuba, domu č.p. 20, záchrana zříceniny hradu Velešín a v neposlední řadě zkvalitnění turistické propagace a prezentace města včetně spolupráce s obcemi Pomalší a rakouským Ottenschlagem.

Nemalé plány jistě nemůžeme uskutečnit sami a z vlastních prostředků, ale chceme využít jedinečné možnosti dotací z evropských fondů, dále ze státních subvencí, krajských grantů a samozřejmě s využitím kapitálu soukromých investorů.

Pokud bude znát podpora většiny obyvatel a bude všeobecný souhlas s ideou skutečně komplexního rozvoje města, nemám o budoucnost Velešína obavy.

S přáním co nejmenších dopadů ekonomické krize a v novém roce pevné zdraví a štěstí

J. Klíma, starosta města

POSTŘEHY Z RADNICE

Konec roku 2008 byl ve znamení pořádání mnoha kulturních akcí. Od charitativního trhu, přes výstavu betlémů, návštěvu dětí u krmelce, koncert, medovinu na hradě, táboření na Jerynu a další. Každý, kdo má zájem o dění okolo sebe, si mohl vybrat. Pevně věřím, že i přes nepříznivé předpovědi, přinese i rok 2009 hodně příležitostí ke kulturnímu i jinému vyžití.

Všichni bez rozdílu věku a postavení si někdy potřebují ,,vyčistit hlavu” od všedních starostí. Sledujte tedy pečlivě nabídku akcí ve zpravodaji a vyberte si pro sebe vhodný program. V tom, že stačí jen chtít, mne utvrdilo poslední setkání s medovinou na hradě Velešín, kde se návštěvníci počítají na stovky. Výhodou takových akcí je i to, že se může připojit kdokoli a aktivně se zapojit do jejich příprav. Takový člověk má pak i jiný úhel pohledu na celou věc.

Do nového roku také pár všedních informací. Od začátku února 2009 by konečně měl platit zákaz vjezdu nákladních vozidel nad 30 tun do ulice V Domkách a dále na náměstí a do ulice Budějovické. Nákladní auta budou odkloněna k Benzině a na E55. Odpadne tak nejen zátěž na komunikaci a mostky, ale i prašnost a hluk.

Sběrné suroviny uzavřely provozovnu ve Velešíně a zatím nemáme žádné informace o tom, co bude dál. Kdo bude chtít něco dát do sběrny, má zatím na výběr Kaplici nebo České Budějovice. Situace s tříděným odpadem není právě růžová a třeba papíru se teď budeme zbavovat (snad) zdarma.

Na žádost společnosti ASA, která nám zajišťuje odvoz odpadů, upozorňuji všechny, kteří mají popelnici u domu, že do popelnice nepatří stavební suť, horký popel a bioodpad. V případě nedodržování těchto pravidel se vám může stát, že nebude vaše nádoba vyvezena.

Protože se vyskytlo několik dotazů na ,,obytnou zónu” v Družstevní ulici, přikládám informaci o tom, co to vlastně obytná zóna je. Obecně platí : chodci mohou využívat celou komunikaci, proto nejsou potřeba chodníky a přechody. Maximální rychlost je 20 km. Chodci jsou ale povinni umožnit vozidlům průjezd (více v následujícím příspěvku).

Vím, že každá změna zaběhnutých pravidel je nepříjemná, ale věřím, že to většina lidí pochopí. Jde přece především o ochranu dětí.

V lednu budeme v zastupitelstvu pracovat na přípravě nového rozpočtu ke schválení. Držte nám proto všem palce, aby se nám to povedlo s rozvahou dobrých hospodářů.

Čísla MP: 604 189 828, 736 600 799

Jirka Růžička 739 026 248

 

Obytná zóna u Základní školy ve Velešíně

Protože se množí dotazy ohledně dopravní situace v okolí školy, kde je obytná zóna, předkládáme v níže uvedeném odstavci pravidla pro jízdu v této zóně.

Město Velešín

Provoz v obytné a pěší zóně

§ 39 (1) Obytná zóna je zastavěná oblast, jejíž začátek je označen dopravní značkou “Obytná zóna” a konec je označen dopravní značkou “Konec obytné zóny”.
(2) Pěší zóna je oblast, jejíž začátek je označen dopravní značkou “Pěší zóna” a konec je označen dopravní značkou “Konec pěší zóny”.
(3) V obytné a pěší zóně smějí chodci užívat pozemní komunikaci v celé její šířce, přičemž se na ně nevztahuje § 53. Hry dětí na pozemní komunikaci jsou dovoleny jen v obytné zóně.
(4) Do pěší zóny je povolen vjezd jen vozidlům vyznačeným ve spodní části dopravní značky podle odstavce 2.
(5) V obytné zóně a pěší zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km/hod. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště.
(6) Za účelem organizování dopravy může obec v obecně závazné vyhlášce obce vydané v přenesené působnosti vymezit místní komunikace nebo jejich úseky v obytné zóně, které nelze užít ke stání nákladního vozidla nebo jízdní soupravy.
(7) V obytné zóně a pěší zóně musí chodci umožnit vozidlům jízdu. To platí i pro děti hrající si v obytné zóně.

§ 40 Není-li v tomto oddílu stanoveno jinak, platí pro provoz v obytné zóně a pěší zóně ostatní ustanovení tohoto zákona.

(citace ze zákona 361/2000 Sb.: O provozu na pozemních komunikacích)

 

Poděkování

Děkuji touto cestou Městskému úřadu za blahopřání a dárek k mým narozeninám. Taktéž děkuji odborům Jihostroje a.s.za blahopřání.

Stráská

Děkuji

za gratulaci a milou pozornost k mému životnímu výročí srdečně děkuji panu starostovi Klímovi a MÚ a p. Klampferové a p. Syslové z výboru Jednoty a odborům Jihostroje.

Vladimír Klenka

Děkujeme všem,

kteří se dne 12. prosince 2008 přišli naposledy rozloučit s panem Jiřím Paškem. Též děkujeme za osobní i písemné projevy soustrasti a květinové dary.

manželka a dcera s manželem

Charitní pečovatelská služba Kaplice děkuje…

Vážení obyvatelé města Velešín, chtěly bychom využít této cesty k poděkování všem, kteří naši službu po celý rok 2008 podporovali a to jak slovem či skutkem.

Velké díky patří všem, kteří se podíleli na přípravě Adventního trhu a věnovali svůj drahocenný čas, své výrobky a především energii pro uživatele Charitní pečovatelské služby Kaplice.

O využití všech peněz Vás budeme informovat.

Dagmar Grillová - Vedoucí CHPS/sociální pracov., Marie Froulíková – ředitelka Charity Kaplice

František Schusser: VELEŠÍNSKÁ MIKROHISTORIE PO KAPKÁCH

(35) POPRAVČÍ KNIHA PÁNŮ Z ROŽMBERKA A VELEŠÍN

Roku 1333 si vytvořili Rožmberkové falzum listiny, ve které král Jan potvrdil další podvrženou listinu, vydanou prý 23. června 1264 králem Přemyslem Otakarem II. Tato podvržená listina z roku 1333 uváděla, že “všichni potomkové Voka z Rožmberka se ustanovují v Čechách za první popravce po králi.” Teprve listina krále Karla IV. z roku 1349 je pravá a píše se v ní, že Jošt z Rožmberka “poprabcones sive iusticiarios”, česky byl jmenován popravcem. Dvacátého osmého prosince 1376 uvádí Petr a Jan z Rožmberka jméno svého popravčího úředníka. Jmenoval se Svatomír ze Záhorkova a jeho povinností bylo “škůdce zemské, lotrovinu a chásku zbytečnú na panství vyzdvihovati a examinovati.”

Úkol stíhání a trestání zemských škůdců a lapků nabyl na důležitosti zejména v době “domácích válek a bouří” po roce 1385. Rožmberské úřady vedly Popravčí knihu. Kniha obsahuje zápisy z let 1389 až 1409 a z let 1420 až 1429.Zápisy tvoří protokolární záznamy výslechů osob na mučidlech i bez mučení a různá sdělení o výsleších mimo Český Krumlov. Rozsáhlá trestní činnost měla podobu různého násilí, útoků, mučení, zajímání cizích lidí, věznění a zabití. Dále je zde zaznamenáno vybíjení kostelů a mlýnů a násilná smrt kněží a farářů. Nejčastější však byly krádeže a loupeže. Popravčí kniha pánů z Rožmberka obsahuje 46 papírových listů, které jsou svázány v dřevěných deskách o rozměrech 22x29 centimetrů. Rukopis vznikal v průběhu čtyř desetiletí a byl dílem dvanácti písařů.

Velešín je přímo jmenován v šesti zápisech. Nejstarší zápis je nazván Pivcovo pravenie. Pojednává o tažení družiny lapků na hrady Pořešín a Velešín. Doslova se zde píše, že “ten Matěj vedl je k hradu Velešínskému a tu jest měl provaz utieti u mosta, a při tom sú byli Nohavka, Jan Kramářík.” Stalo se tak před 2. červnem 1409 a Jan Kramařík je zde upřesněn jako Jan Holý. V Popravčí knize se zde píše, že “chtěli sú hrad Velešín panu Litoltovi z Bietova zraditi a byli sů u něho sledujíc, kterak mosty zdvihajú a jich hledají.”

Další zápis v Popravčí knize vypovídá o tom, že Šmotlák Prokópek a Ctibor z Lužnice se svou družinou u Velešína jednomu kupci vzali 1.800 florintů a “z těch jistých zlatých dali panu Litoltovi polovici.” Kdo byl onen vzpomínaný Litolt jsem nenašel, purkrabí hradu Velešín to nebyl. V roce 1423 Petr z Krasejovky “na mukách vypovídal”, že Martin z Velešína a Ocásek z Újezda měli zradit Žižkovi velešínský hrad. Obsazení hradu Velešín se však zradou nepovedlo a husité odtáhli s nepořízenou na blízký Pořešín.

Petr z Újezda “pravil na mukách”, že z celé řady krádeží a loupeží oloupil i tři ženy, které šly do Velešína na mši. Vzali jim tři pláště a v Popravčí knize jsou dokonce barvy oněch tří plášťů. Byly modrý, blankytný a šerý. V posledním zápise Popravčí knihy, který se týká Velešína vypovídá Chmel mimo celé řady krádeží a loupeží jeho družiny z Prachatic, že vzali “jednomu člověku z Velešína dva koně a ty mu vrátili až po zaplacení sta grošů. ...pokračování příště.

 

Mikulášská nadílka

V pátek 5. prosince 2008 přišel do sálu v kině Mikuláš s andělem a čertem. Dětí přišlo hodně a každé si za básničku nebo písničku odneslo malou nadílku. Touto cestou bych chtěla poděkovat Lence Švecové (kadeřnictví – holičství Nad Cihelnou) za dobroty, které jsme mohli dětem rozdat.

Adentní charitativní trh

V neděli 7. prosince 2008 proběhl 3. ročník adventního charitativního trhu. Letos jsme si to opravdu všichni “užili”. Byla opravdu velká zima a nic nebylo platné, že nás zahřívala medovina a punč. Ale i takové počasí k prosinci patří. Děkuji všem, kteří se na trhu jakkoliv podíleli : Kulturní a informační centrum města Velešín – pořadatel, JAKUB lokal pub – pohádky pro děti, Společnost přátel města Velešína, Základní škola ve Velešíně a školní družina, senioři a pečovatelky s Domu s pečovatelskou službou ve Velešíně,děti a paní učitelky z Mateřské školy a paní učitelky Jehulky, Klub maminek Klubíčko, Květinářství Jana a Pavel Šihovcovi, Ruční výroba svíček Jana Vacková Skřidla, pan Jaroslav Růžička – poskytl opět brambory na bamboráky a paní Antonie Matějková, která na ně připravila veškeré těsto . Děkuji i Daně Grillové, Věře Klevcovové a mojí kolegyni Janě Tomáškové za celodenní pečení bramboráků a palačinek a Jaroslavu Bartizalovi st. za další občerstvení. Paní I.K. Hájkové a děvčatům z oddílu skautů za prodej výrobků dětí a Českému svazu ochránců přírody za finské ohně.

Velké poděkování patří i všem zpěvákům z Chrámového sboru pod vedením Marušky Peškové, kteří nám zazpívali při rozsvícení vánočního stromu. Děkuji i Pavlovi Černému a jeho synovi Lukášovi za nádherný ohňostroj, který byl krásnou tečkou za celým dnem.

A nakonec mi dovolte poděkovat všem našim rodinným příslušníkům za fyzickou i odbornou pomoc ( postavení zázemí a veškeré natažení elektriky a osvětlení), bez které bychom nemohli celý trh zrealizovat.

A na co jsme letos vybírali peníze? Po vzájemné dohodě s pečovatelkami jsme se rozhodli pomoci našim seniorům, kteří bydlí v Domě s pečovatelskou službou ve Velešíně. Pečovatelské služby zde již rok zajišťuje Charita Kaplice a peníze přebrala její ředitelka Marie Froulíková . Vysvětlila všem přítomným, že za tyto peníze pořídí seniorům pěkné posezení, kde si budou moci v létě odpočinout a dále další kompenzační pomůcky. Oficiální předání proběhlo v zasedací místnosti v kině v pondělí 15. prosince 2008 (viz. foto na této stránce). Celková částka, která se letos vybrala, nás překvapila všechny. Jednalo se o částku 31 282,- Kč, což je skoro o 11 tisíc korun více , než v loňském roce. Poděkování patří tedy především vám všem, kteří jste si zakoupili výrobek nebo občerstvení, a tím přispěli do společné kasičky. Teď už mi jenom zbývá popřát našim seniorům, aby si věci pořízené za tyto peníze užili.

Hana Růžičková ředitelka KIC města Velešín

Gábina a Jana informují…

Vánoční čas se rozplynul a my jsme se v novém roce sešly opět v plné síle. Doufáme že tento rok, rok 2009 bude pro nás alespoň stejně tak poklidný jako rok minulý. K té naší spokojenosti jste v loňském roce přispěli i Vy všichni, kteří jste šli tehdy nově vzniklé Charitní pečovatelské službě vstříc.

V měsíci prosinec nás do Domu s pečovatelskou službou dvakrát přišly svým vystoupením potěšit děti z Mateřské školy Velešín. Tímto bychom chtěly poděkovat všem učitelkám a dětičkám, které se na přípravě scének podíleli. Dne 19. prosince se v DPS konalo posezení s uživateli, které jsme záměrně nazvaly jako poslední, poslední páteční posezení v roce 2008. Toto odpoledne jsme spojily s návštěvou pana faráře, který nás zasvětil do tajů a smyslu křesťanského svátku.

Poslední týden před Vánoci naše řady posílila stážistka sl. Veronika Mikulková, která nám byla v největším vánočním shonu velmi nápomocná. Veroniko děkujeme.

Závěrem děkujeme všem, kteří nás v minulém roce podporovali a stáli za námi od samého počátku našeho působení. Naše děkuji patří i paní Růženě Patlejchové, která nám věnovala spoustu krásných látek na ušití tříkrálových kostýmů.

Nyní nám nezbývá nic jiného než v kročit do nového roku 2009 tou správnou nohou.

Jana a Gábina

Zpráva o činnosti ČRS MO Velešín za rok 2008

Naše organizace se v letošním roce opět potýkala s finančními problémy , díky získaným dotacím a obětavé práci několika desítek členů jsme se s problémy vypořádali.

Pro děti jsme uspořádali dvoje závody.Jarní ,kterých se účastnili všichni členové rybář. kroužku a druhé závody jsme uspořádali v rámci dne dětí. Na tyto závody přišlo více dětí, než se přihlásilo, ale vše jsme zvládli.Děti, které nechytaly, si mohly také zasoutěžit a vyhrát si nějaké ty mlsky. Pro všechny děti, které se na nás přišly podívat, bylo připraveno občerstvení ( špekáčky,minerálka,řezy atd.). Dále jsme s čl.ryb. kr. chodili od dubna chytat ryby na Houžvák ,kam nám hospodáři, díky získané dotaci od Města Velešín, nasadili pěkně velké kapry.

Pravidelně jsme se účastnili úklidu města a to v prostorech, které nám byly určeny. Naši členové p.Adamčík Michal ml. a p. Kučera Jaroslav se účastní závodů v lovu ryb muškou ve 2.lize a probojovali se až do celorepublikového kola.

Na chovných rybnících a na odchovně pstruhů se nám podařilo odchovat :

17,5 q kapra, 5,6 q pstruha duhového, 3 200 ks pstruha potočního, 274 ks štiky obecné

Těmito rybami budou zarybněny naše revíry (Malše 3 ,Malše 3P ,Malše 7P,Houžvák).

Letos se nám povedlo ještě získat grant od Jihočes.kraje z prostředků GP Podpora chovu ryb ve vodních tocích a to ve výši 85 % celkových nákladů na projekt, to jest 40 800 Kč. Za tyto prostředky jsme si koupili nádoby na přepravu ryb, kyslíkovou lahev, zátahovou síť, brodící kalhoty.

S pozdravem Petru zdar ČRS MO Velešín

OZNÁMENÍ ŘEDITELSTVÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE VELEŠÍNĚ

ZÁPIS DĚTÍ do 1. třídy ZŠ ve Velešíně

pro školní rok 2009/2010 se bude konat ve dnech

15. ledna 2009 (čtvrtek) od 14:00 do 17:00

16. ledna 2009 (pátek) od 14:00 do 16:30

v budově Základní školy ve Velešíně

Rodiče nebo zákonní zástupci dítěte jsou ze zákona povinni dítě, které do 1.září 2009 dovrší šestý rok svého věku, přihlásit do školy. Není-li dítě po dovršení šestého roku věku tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé, požádají rodiče nebo zákonní zástupci o odklad školní docházky o jeden školní rok. Ředitel školy o odkladu rozhodne na základě odborného posouzení (odborný lékař a pedagogicko psychologická poradna).

K zápisu se dostaví i děti po loňském odkladu školní docházky.

Rodiče, kteří přijdou s dítětem k zápisu s sebou přinesou:

- vyplněný dotazník pro rodiče, rodný list dítěte a občanský průkaz

- rodiče, kteří dotazník nemají, tento vyplní při zápisu

Ředitelství ZŠ Velešín

Chtěl bych reagovat

na některé postřehy z minulých čísel Zpravodaje. Oční optika – domnívám se, že tato instituce plní své poslání velmi dobře. O tomto, jsem se já přesvědčil k dokonalé spokojenosti. Je přece dobře, že tato služba je ve Velešíně. Odpadá zdlouhavé dojíždění jinam, nehledě k vyšším finančním nákladům a ztrátě času.

Je s podivem, že málo ohlasů z řad občanů na těchto stránkách se ozývá na službu lékárny… Domnívám se, že další lékárna by zde jen prospěla a odpadl by tak a doufám si tvrdit, i někdy zneužívaný monopol!!!

Václav Valenta

Pranostiky

Nahlédneme-li do cizojazyčných slovníků, přečteme si, že pranostika je předpověď zejména

budoucích věcí, nebo ku př. průpovídka obsahující životní zkušenost. Výstižně a jednoduše vysvětluje toto slovo cizojazyčný slovníček z roku 1912 – pranostika je předpovídání z událostí. Podívejme se do minulosti. Lidové průpovědi pro jednotlivé měsíce letošního roku budeme uvádět z kalendáře, který vydalo Vincentinum /dům milosrdenství/ v roce 1945.

Průpovídky na měsíc leden.

Je-li teplo v lednu, sahá bída ke dnu. Leden ve dne svítí, v noci pálí. Na den sv. Pavla poustevníka /15./ pěkný den, dobrý rok- větrný den, mokrý rok. Na sv. Fabiána a Šebestiána /20./ stromům opět míza dána. Slunce-li na sv. Vincence /22./ svítí, budem hojnost žita, vína míti. Na sv. Pavla obrácení /25./ když jsou mlhy, bude ten rok mnoho nemocí, je-li však ten den jasný, bude úrodný rok.

ON THE ROAD - NA CESTĚ

Vážení přátelé cestování, toulání, dálek vábení…

Dovolte, abych Vás s příchodem zimy oslovil a pozval na večery s tematikou cestovatelských promítání. Z minulých let se již známe. Každý měsíc ( leden – březen ) se Vám s mými hosty, profesionálními průvodci, cestovateli a dobrodruhy, opět pokusíme zpříjemnit jeden z tmavých zimních večerů touláním se po naší Zeměkouli.

Nenechte si určitě ujít jistě atraktivní program, který uvádím níže. Ke každému z večerů se ve Zpravodaji ještě vrátím podrobněji v následujících měsících.

VELEŠÍN – kulturní dům, od 18 hod

27.1. AZORSKÉ OSTROVY – Michael Pokorný

24.2. MALAJSIE – Marta Balzarová

24.3. IRÁK – Tomáš Raděj

Jaroslav ZEMAN

Podblanické jabloně

Byly vyšlechtěny v osadě Vlastišov na Podblanicku Petrem Kumštou z Votic. Udržovací šlechtění a výrobu roubového materiálu zajišťuje Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy v Podkrkonoší pod vedením ing. Jana Blažka, CSc.

Blaník-odrůda jabloně vznikla křížením Floriny a Šampionu, registrována byla v roce 2003. Plody jsou nadprůměrné velikosti, kuželovitého tvaru s malými žebry. Slupka je suchá, ojíněná, středně tlustá, základní barvu překrývá červené rozmyté líčko téměř na celém povrchu plodu. Dužnina je světle krémové barvy, pevná, rozplývavá, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá. Plodnost je brzká, velká a pravidelná. Sklizeň se provádí koncem září, konzumně dozrává v listopadu, dá se skladovat do února až března. Odolnost proti strupovitosti je rezistentní, proti napadení padlím jabloňovým je střední až vyšší a vyšší je i odolnost proti fyziologickým poruchám dužniny. Odrůdu lze vysazovat ve všech polohách vhodných pro jabloně.

Fany-odrůda vznikla křížením Šampionu a Jonathanu, byla registrována v roce 2004. Plod je velký, pravidelně kulovitý. Slupka je lesklá, hladká, tenká, základní barvu má zelenožlutou, překrytou červeným líčkem ve formě žíhání. Dužnina je nažloutlá, středně tuhá, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká, aromatická, velmi dobrá. Plodnost je brzká, vysoká, pravidelná. Sklizeň se provádí v polovině září, konzumně dozrává počátkem listopadu, dá se skladovat do ledna. Odolnost proti napadení strupovitostí je střední, proti napadení padlím jabloňovým je vyšší. Kvalitní a vzhledná odrůda pro přímý konzum, středně náročná na polohu, půdy vyžaduje dobře zásobené živinami a vláhou.

Petra-odrůda vznikla křížením Jolany a Šampionu, je povolena k množení od ledna 2008 v kategorii CAC. Plody jsou střední velikosti, kulovitého až kuželovitého, méně vyrovnaného tvaru. Slupka je lesklá, hladká, slabě mastná, středně tlustá, základní barvu má zeleno žlutou překrytou červeným žíháním přecházející v rozmyté líčko v rozsahu asi 3/4 povrchu plodu. Dužnina je bílé barvy, do které prostupuje růžové žíhání, středně tuhá až měkčí, středně šťavnatá. Chuť je navinule sladká, slabě aromatická, velmi dobrá. Plodnost je brzká, dosti vysoká a pravidelná. Sklizeň se provádí koncem srpna až v polovině září, konzumně dozrává v září, dá se skladovat do listopadu.Odolnost proti strupovitosti je rezistentní, a proti padlím jabloňovým je vyšší. Nenáročná odrůda, můžeme ji pěstovat ve všech polohách vhodných pro jabloně.

Více informací o těchto odrůdách jabloní můžete získat ve večerních hodinách na kontaktech – telefon: 317 814 354, mobil: 728 044 917 a dotazy můžete posílat na e-mail: kumstapetr@seznam.cz

 

 

 

 

 

 

Mikulášská nadílka

Dne 2.12.2008 v tělocvičně ZŠ, na Cvičení předškolních dětí a Všeobecné gymnastiky, Mikuláš rozdával nadílku. Někomu k nadílce stačilo udělat kotrmelec, někomu básnička a někteří museli najít “jen” hodně odvahy.

Za SK ASPV cvičitelky

J. Voráčková a H. Adámková

Vánoční turnaj 2008

Dne 11.12.2008 se konal již 6. Vánoční turnaj pro děti ve stolním tenisu ve Velešíně. Záštitu nad ním převzala firma A.S.A. České Budějovice, stejně jako v loňském roce. Ve  Sportovní hale Jihostroje urputně bojovalo 25 dětí, každé chtělo využít všechny své pingpongové dovednosti získané na trénincích. A samozřejmě se taky ukázat před rodiči, kteří přišli fandit. Jména vítězů už známe, ale odměnili jsme výkony a úsilí i ostatních, takže nakonec svítila očička radostí všem dětem. Starší žáci: 1.Pavel Krauskopf 2. Jakub Grznárik 3. Petr Homolka

Děvčata: 1.Aneta Feslová 2. Veronika Javoříková 3. Jana Jirkalová

Mladší žáci: 1.Petr Tácha 2. Pavel Krnínský 3. Jakub Študlar

V dnešní době je velice těžké najít někoho, kdo je ochoten finančně přispět a podpořit sportovní akce, a proto chceme poděkovat našim sponzorům : Město Velešín, Jihostroj a. s., A.S.A. České Budějovice, VAK JČ. Přejeme úspěšný rok 2009 ! D. Javoříková

STUDIO ORIENTÁLNÍCH TANCŮ FARHA vyhlašuje nábor

do kurzu orientálního tance pro začátečníky. Přihlášky přijímáme v kanceláři KIC města Velešín (v budově kina) nebo na tel. čísle 380 331003 do 16. ledna 2009.Kurz bude otevřen pouze při počtu alespoň 15 zájemců.