Znak Velešína
Velešínský zpravodaj 2007/06

ZPRÁVY Z RADNICE

ZPRÁVY Z RADNICE

 

 

I když se v poslední době hodně diskutuje na téma “Vodní svět” (mimochodem jde o částku cca ve výši 600 tis. Kč na projekt, jako nezbytnou vstupní podmínku pro dotace), vedení města se zabývá dalšími investičními i neinvestičními akcemi.

V současnosti vrcholí dokončovací práce na rekonstrukci školního pavilonu a přeměny jeho 1. nadzemního podlaží na novou městskou knihovnu s bezbariérovým vstupem. První čtenáře bychom rádi přivítali 16. července, přestřižení symbolické pásky s prohlídkou nových prostor pro veřejnost již 28.června. Cena díla se dostala do výše 6 mil. Kč (výměna oken, zateplení fasády atd.).

Veliký význam pro město bude mít dokončení novostavby bytového domu s 24 malometrážními byty. Z celkové sumy ve výši 22 mil. Kč tvoří (dotace od Státního fondu rozvoje bydlení 15. 120. 000 Kč) se do současné doby prostavělo 9 mil. Kč. S dodavatelem, Stavební firmou Bína s.r.o., se budeme snažit zkolaudovat stavbu tak, aby se mohli nastěhovat nájemníci ještě před letošními Vánocemi.

Nezapomínáme na opravy historických nemovitostí v majetku města. Do poloviny června budeme mít k dispozici projekt na celkovou opravu bývalého kostela sv.Filipa a Jakuba (připomínám, že to je zase jen počátek a nutný předpoklad pro podání žádosti o dotace), z našich prostředků jsme opravili silně poškozenou poslední část střechy, na kterou jsme žádali též dotaci, tentokrát od Jihočeského kraje. Věřím, že se tím městský podíl z celkových 422 tis. Kč podstatně sníží.

Děti v sídlišti Nad Cihelnou mohou ke hře využívat nové hřiště s herními prvky a druhý “plácek” na sportování. Vše za účinné pomoci rodičů i mladých sportovců bylo pořízeno za více než 150 tis. Kč.

Již delší dobu jsme plánovali úpravu pozemní komunikace (zejména s ohledem na “vyhýbání” vozidel). Firma Němec rozšíření ulice Školní provedla v rekordním čase, když část s vegetačními tvárnicemi a nutnou opravu vodovodní šachty městský rozpočet “zatížila” 150 tis. Kč.

Další nutné opravy budou provedeny na “staré” budově mateřské školy, když - pro informaci – výměna již nevyhovujících oken bude stát přes 800 tis. Kč.

V letních měsících Správa majetku města Velešín připravuje instalaci nových plastových oken v domech č.p. 459 a 597 v hodnotě přesahující 1 mil. Kč.

Ještě se v krátkosti vrátím k 18. lednu letošního roku k orkánu Kyrill, který se nevyhnul ani nám. Celkové škody na majetku občanském a firemním se vyšplhaly ve Velešíně do výše 4 mil. Kč, z toho 350 tis. Kč byla škoda na střeše tělocvičny základní školy (uhradí pojišťovna) a skoro 300 tis. Kč tvoří cena za opravu plotu kolem mateřské školy, na níž jsme požádali o dotaci Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Na závěr “sloupku starosty” mi s předstihem dovolte popřát žákům a studentům pěkné vysvědčení, učitelům, ale i nepedagogickým pracovníkům pohodové prázdniny, a všem občanům Velešína léto spojené s aktivním odpočinkem, nebo podle chuti i s lenošením, o zasloužené dovolené.

Josef Klíma, starosta města

Den otevřených dveří v nové knihovně.

Městská knihovna ve Velešíně oznamuje, že 28. 6. 2007 bude od 16.00 – do 17.00 hodin slavnostně otevřena nová knihovna v budově školy. Zveme všechny na prohlídku. Provoz knihovny bude zahájen 16. 7. 2007.

 

POSTŘEHY Z RADNICE

V minulém čísle jsem se trošku rozepsal a zabral jsem spoustu místa ve zpravodaji. Dnes to vezmu raději ,,telegraficky”.

Přesnou informaci o svozových dnech podám až v červencovém čísle. Zatím nemám pohromadě všechny údaje. Co mohu ale napsat hned je fakt, že plno obyvatel našeho města ještě nerespektuje požadavek na třídění odpadu. Navyšují tak náklady na svozové dny obrovským způsobem.

Jistě jste si všimli, že je dokončena střecha na kostele Sv.Filipa a Jakuba. Další dokončenou akcí je plot u mateřské školky. Plot je podstatně bytelnější, než ten původní a vypadá dobře.

Řidiči jistě ocení tak dlouho požadované rozšíření komunikace ve Školní ulici. Snad nám bude ,,vyhybací pruh” sloužit ke spokojenosti. Na konci května bude dokončena a předána dlouhodobější akce ,,knihovna” v pavilonu školy. V současnosti provádí pracovníci města sekání trávy na veřejných plochách. Pomohli také při instalaci herních prvků na nově vznikajícím dětském hřišti Nad Cihelnou. Tady je na místě poděkovat všem, kteří dobrovolně pomáhají tento koutek budovat. Stejné poděkování patří i obyvatelům bytů v sousedství za jejich pochopení. Pro mnohé je překvapením to, že se parta ,,mládeže” pustila do opravy oploceného plácku, který jim bude sloužit ke sportovním aktivitám. Město jim na oplátku zajistí vybavení. Pro seniory jsme promítali film zapůjčený od Policie ČR o prevenci kriminality. Možná by neškodilo i těm mladším, aby se na něj podívali a poučili potom své rodiče a prarodiče o chování v krizových situacích.

Všechny,kdo mají chuť něco dělat, zvu na pracovně zábavnou akci, která se koná 16-17.6. na velešínském hradě. Bližší informace budou na plakátech.

Malé upozornění pro majitele studní a pro ty, kdo nemají možnost napojení na veřejnou kanalizaci: Nezapomeňte na podání žádosti o povolení k čerpání vod a k vypouštění odpadních vod.

Pro majitele terénních motorek a čtyřkolek: respektujte prosím soukromý majetek a zákon o lesích. Množí se stížnosti na poškozování porostů a čerstvě vysázených školek Snad se dá jezdit i po cestách.

Pokud bude někdo potřebovat nějakou informaci nebo něco upřesnit, volejte 739 026 248.

Všem čtenářům přeji krásný červen. Jirka Růžička

Pozvánka

Prezentace projektů Tolerance Kaplice 2007 a Komunitní plán rozvoje služeb na území Kaplice a správního obvodu. Dne 12.6.2007 od 17.00 hodin Vás srdečně zveme na prezentaci nově se realizujících projektů na území Kaplice. Prezentace proběhne v prostorách Sborového domu ARCHA. Sborový dům se nachází v Kaplici, Pohorská675 ( směrem na Malonty ).

Tolerance Kaplice 2007

Hlavním cílem tohoto projektu je podpora návratu osob sociálně vyloučených nebo ohrožených sociálním vyloučením do většinové společnosti a na trh práce, formou získání či zvýšení potřebných znalostí, schopností a dovedností. Tento projekt nabízí sociálně-právní poradenství a různé aktivizační aktivity na dvou odloučených pracovištích LES a FARA.

Komunitní plán rozvoje služeb na území Kaplice a správního obvodu

Jaké sociální služby občané postrádají? Jakým způsobem je možné přispět ke zvýšení rozsahu

a úrovně sociálních služeb či k jejich dostupnosti? A jaké služby budou občanům prioritně poskytovány v letech příštích? To jsou základní otázky, na které budou v rámci projektu společně hledat odpověď jak organizace nabízející sociální služby, tak zástupci a pracovníci obcí a zároveň lidé, kteří sociální služby v současnosti využívají či potencionálně mohou využívat v budoucnu.

Srdečně děkuji

zástupcům města Velešína pro občanské záležitosti za milou návštěvu a blahopřání s dárkem, k mému životnímu jubileu. Současně děkuji odborům Jihostroje Velešín za blahopřání.

Zdeňka Hintermüllerová

Poděkování

Vážení, ráda bych tímto poděkovala MĚSTU VELEŠÍN a ZD NETŘEBICE, za milou upomínku k mým 85. narozeninám, které jsem oslavila v dubnu.

Ještě jednou mockrát děkuji.

Ludmila Krejčová , Chodeč 1

Poděkování.

Srdečně děkuji zástupcům města Velešín, panu starostovi za blahopřání a dárek k mému životnímu jubileu.

M.Holakovská

PODĚKOVÁNÍ DOBROVOLNÝM HASIČŮM

Vyjadřujeme náš dík a uznání členům jednotky sboru dobrovolných hasičů města Velešín za účinnou pomoc jednotce HZS Jihočeského kraje a vzornou spolupráci členů jednotky při hašení požáru lesního porostu v katastru obce Kamenný Újezd dne 27.4.2007. Mimořádně obětavý přístup členů jednotky si za odvedenou práci naše slova díků zaslouží.

za HZS Jihočeského kraje - Plk.Ing.Lubomír Bureš

 

František Schusser: VELEŠÍNSKÁ MIKROHISTORIE PO KAPKÁCH

(20) ROK 1848, PRVNÍ STAROSTOVÉ A PALICE

Když začaly 13. března 1848 navečer hořet na vídeňských předměstích továrny a petiční aktivita přerůstala v revoluci, byl obětován Metternich a konstituce dostala kouzelnou moc. Od 17. března 1848 byly zřizovány “národní gardy”. Také ve Velešíně byla vytvořena národní garda, která měla 19 členů. Úkolem velešínské národní gardy bylo “starat se o klid a pořádek”. Ke konečné úpravě poddanských poměrů došlo 7. září 1848 patentem císaře Ferdinanda, jímž se zrušilo poddanství a “ochrana vrchnostenská se všemi zákony na tyto poměry se vztahující. Venkovský lid si oddechl a stal se samostatným majitelem půdy, na níž hospodařil”. O tomto patentu se ve Velešíně dozvěděli v říjnu 1848 a od 7. září 1848 “se robota přestala vykonávat a po vymření pamětníků po ní zůstala památka pouze v podobě různých zápisů v archivech buquoyského panství”. Robotní rejstříky se na Rožmberku uzavíraly každým rokem k 19. listopadu a nevykonanou robotu bylo možno nahradit penězi. Konec roboty přinesl problém, jak nahradit ztracené robotní síly. Všechny práce, vykonávané dosud robotníky, byly rozděleny do kategorií a pro každou z nich bylo vypracováno řešení.

Do první kategorie byly zařazeny práce, které musely být vykonány v určité roční době v krátké lhůtě a velkým počtem pracovníků i potahů. Byly to žně, sklizeň sena a otavy. V druhé kategorii byly práce kde je třeba sice velkého počtu pracovníků, ale které spadají do období, kdy se nevyskytují žádné jiné práce většího rozsahu. Bylo to zejména vhazování a vytahování plaveného dříví. Do třetí kategorie patřily odvoz sena ze seníků na zásobních loukách, odvoz kulatiny na pily a do čtvrté kategorie byly zařazeny náročné práce ve dvorech a lesích - vyvážení hnoje, čištění luk, ukládání ledu, přehazování obilí, stavby a opravy silnic. Řešení bylo v podstatě jediné: dosavadní robotní síly se musely v plném rozsahu nahradit námezní prací. Po zrušení roboty bylo však všude nadbytek pracovních sil a tak přechod od roboty k námezní práci proběhl na rožmberském panství Buqoyů plynule a bez závad.

Až do roku 1848 jmenovala rychtáře ve Velešíně vždy vrchnost, naposledy vrchnost buquoyská. Sedmnáctého března 1849 vyšel “Prozatímní obecní zákon”, který zřizoval místní, okresní a krajské obce a stal se základem územní samosprávy na více než sto let. Podle nového zákona byl 4. září 1850 jmenován prvním starostou Velešína Jan Kamarýt a prvého února 1850 se Velešín stal součástí politického i soudního okresu Český Krumlov.Jan Kamarýt byl starostou Velešína až do roku 1859, kdy jej vystřídal Jan Poschl. Definitivní zákon o obcích vyšel až 16. dubna 1864. Do té doby ve Velešíně spolu se starostou spolurozhodovala “hromada” měšťanů. Scházela se v bytě starosty, obyčejně v neděli odpoledne. Starosta poslal během týdne před hromadou dřevěnou kulatou palici, kterou si postupně předávali jednotliví měšťané, až se nakonec zase vrátila ke starostovi.

“Palice” byla velká asi jako hlava malého dítěte a měla krátkou násadu. “Chodí palice,” říkalo se a “byla tady palice” oznamovali měšťané. Palice byla označením práva. Později palici nahradila “hůlka” na kterou se přivazovala cedulka s námětem “o čem bude hromada”. Na hromadě se zejména jednalo o přijímání ponocného a pastýře, obecního kováře a zaopatření chudých a sirotků v obci. Veškeré hromady se konaly jen ústně, bez zapisování. Starosta zastupoval obec na úřadech, vybíral daně a odváděl je na berní úřad, rovnal “po domácku” spory mezi sousedy. Spory byly zejména ohledně škod na pozemcích způsobených pasením dobytka. Starosta také vybíral poplatek za “přiženění” do Velešína. Platila se částka osm až deset zlatých, ale mnohdy to spravil jen sud piva pro všechny měšťany. Pokud se stalo a Velešín dočasně neměl ponocného, tak starosta určoval, kdo z měšťanů bude v následujícím týdnu ponocným. Stejně tak starosta určoval, kdo bude týden živit v obecní pastoušce chudé.

...pokračování

Z kroniky Souboru písní a tanců – pokračování

“Velešínskému souboru písní a tanců přeji mnoho zdaru. Nechť zpívá a tančí na radost nás všech”.

S pozdravem Váš Jaroslav VOJTA, Velešín 7. 1. 1962.

S tímto přáním vstupujeme do dalšího roku. Herec Národního divadla Jaroslav Vojta hostoval v roli sedláka Vávry v divadelní hře MARYŠA, kterou sehrál dne 7. 1. 62 velešínský divadelní soubor. Náš taneční soubor vytvořil v této hře davové folkloristické scény. Po představení si všichni zúčastnění s národním umělcem rádi a příjemně pobesedovali.

Až doposud předváděl soubor to, co nacvičil a uměl, většinou z pódií různých sálů k takové činnosti určených. V tomto roce jsme si řekli, proč nezapojit do zábavy také naše publikum a uspořádali jsme v kulturním domě dne 17. února I. Společenský ples souboru písní a tanců při KP Jihostroje ve Velešíně, hudba – Rudolf Rypka, začátek v 19. hod., vstupné 7,-Kč. Za vydatné pomoci baletního mistra z Jihočeského divadla p. Frubachera jsme zvládli i předtančení na koncertní valčík Růže z jihu. Pamatuji, že kulturák byl plný lidí, hudba výborná, nálada výborná, tombola rozprodaná a až za ranního světla se šlo domů. Stejně radostné bylo i následující již 4. masopustní úterý 6. března, kdy se společnost po půlnoci nerada rozcházela, protože druhý den se muselo do práce.

V jarním období tohoto roku jsme ještě zazpívali, zatančili a zahráli rozjařeným silničářům na malém pódiu v hotelu Růže v Českém Krumlově, členkám Červeného kříže ve Vyšším Brodě a na Hluboké n. Vlt. A opět se přiblížil čas krajské soutěže (STM), pro kterou manželé Krebsovi připravili a nacvičili se souborem nové písně a tance. V kategorii tanců jsme obsadili 2. místo, 1. uděleno nebylo, a ve zpěvu náš ženský pěvecký sbor s orchestrem získal 1. místo, což znamenalo, že postoupil do ústředního celostátního kola, které se konalo od 25. 6. do 1. 7. 62 v Bratislavě. Jeli jsme v noci zcela zaplněným vlakem, takže jsme se pokoušeli spát v sedě. Muži byli ubytovaní v tělocvičně školy na jednom konci Bratislavy a ženy ve třídách jiné školy na opačném konci Bratislavy – lehátko vedle lehátka, že nebylo ani kam dát kufry. Zorganizovat za těchto okolností zkoušky a společné akce bylo určitě velice náročné.

Nemohu opomenout zdůraznit, že ženy vystupovaly v nových šatech šitých na míru, na které poskytl peníze Závodní klub Jihostroje. Byly z kvalitní látky, nemačkaly se a byly hezké – viz. foto.

Před hlavní soutěží jsme kromě zkoušek stihli si prohlédnout Bratislavský hrad, projet se lodí po Dunaji, navštívit lunapark, pro bratislavské sídliště Miletičová uspořádat vystoupení. A také párkrát v Bratislavě zabloudit. Na nádvoří hradu jsme zhlédli krásné vystoupení profesionálního slovenského souboru LUČNICA.

Porota složená z některých v té době dost známých osobností hudebního světa, tentokrát hodnotila smíšené pěvecké sbory a ženské sbory dohromady a náš ženský pěvecký sbor obsadil 4. místo a Čestné uznání. Bylo to méně, než předešlá umístění a náš pan dirigent z toho moc radosti neměl. Ale přesto nás nezatratil a celý soubor pokračoval v činnosti, vždyť přece nešlo jenom o přední umístění v jakési soutěži, naopak, ostatní činnost byla daleko zajímavější.

... pokračování... M. S.

Výzva

Vážení spoluobčané, chtěl bych touto cestou požádat vás, velešáky a nejen je, o pomoc. Často se stává, že je v rámci velkého úklidu nesmyslně, či v nevědomosti ničena pozůstalost po předcích. Najdete-li staré fotografie, pohlednice, stavební plány či jiné dokumenty vztahující se k Velešinu a okolí, obraťte se na mne, nebo některého jiného člena Společnosti přátel města Velešína. Pokud se nejedná o vyloženě “intimní” záležitosti, rádi je nebo jejich kopie uložíme v nově budovaném archivu. Pokud to budete vyžadovat, originály v pořádku vrátíme. Všechny dokumenty budou sloužit pro naši další činnost a vrátí se vám jednou v podobě filmů, publikací, přednášek nebo informací v průvodci a na budované naučné stezce.

Doposud se podařilo nashromáždit značné množství fotografií a dalších dokumentů. Máme velmi dobrou fotografickou dokumentaci náměstí a okolí Malše zhruba od roku 1900. Naprosto nedostatečné jsou dosud informace o Latránu, nejstarší části obce. Pomůžete-li jistě se to zlepší.

Rád bych touto cestou poděkoval všem, kteří již závažnost uchování starých dokumentů pochopili a umožnili nám svými příspěvky archivní činnosti zahájit.

za Společnost přátel města Velešína - Zdeněk Korbela

Hrad Velešín a Hrady na Malši

www.hradynamalsi.cz

Za chvíli jsou tu prázdniny. Pro členy sdružení Hrady na Malši období největší aktivity. Letos jí bude opravdu požehnaně. Na začátku června z hradu Pořešín zmizí lešení po dokončené konzervaci hradních bran. Chvilka klidu však bude jen dočasná, neboť od začátku července až do konce září bude na našich hradech velmi živo. Během osmi týdnů se na hradě Pořešín vystřídají mladí lidé z celé republiky z Hnutí Brontosaurus, posledních 14 dní pak budou všechny naše hrady včetně Velešína patřit mládeži z celého světa při Workcampu 2007. Tato akce je už tradiční, v loňském roce jsme měli opravdu reprezentativní zastoupení, např. studenty z Koreje, Kanady, Argentiny, Mexika, Finska, Srbska, Turecka, Francie a dalších zemí.

Na hradě Velešín během letošního roku instalujeme schodiště, které zajistí bezpečný přístup návštěvníků na hrad. Loni vybudovaná stezka z velešínského náměstí na hrad v délce necelých 6km je opravdu hojně využívaná a to nás samozřejmě těší. Pokud se podaří oficiálně zpřístupnit hrad veřejnosti, bude to znamenat obrat o 180 stupňů směrem k záchraně hradu. Bude nezbytné přehodnotit dosavadní záměry a reálně odhadnout možnosti objektu, způsob jeho konzervace a zpřístupnění. Zřejmě naroste počet jeho návštěvníků, hrad by měl však i nadále zůstat tichou oázou, stranou většího provozu, avšak dokonale uzpůsobenou pro hezký rodinný výlet nebo chvilku strávenou v čistém a zajímavém prostředí. To je součást našeho cíle do budoucna. Chtěli bychom zabránit rozpadu zdí na hradě, postupně je odkrýt a zakonzervovat tak, aby si návštěvník dovedl představit rozsah hradu, umístění staveb, například kuchyně, stájí a podobně. Dnes toho moc na Velešíně neuvidíte, a přece tam všechno je, jen je to dobře skryté.

Bohužel se nám na hradě nezachovaly žádné prostory, které by bylo možno nějak upravit pro expozici nálezů a historii hradu. Po zřízení historické expozice ve Velešíně bychom část prostor rádi využili právě pro hrad Velešín. Určitě si to zaslouží.

Malým příspěvkem sdružení Hrady na Malši k výročí založení města Kaplice, původně trhového městečka pánů z Pořešína, bude opět divadelní léto na Pořešíně. Tentokrát přivítáme na začátku a na konci srpna (po skončení archeologického výzkumu) divadelní spolky z Prachatic a z Poděbrad. Prvním představením bude pohádková komedie pro děti i dospělé a druhé bude veselohra z antického Řecka s motivem dívčí války. Na příští léto připravujeme první skutečně originální představení z historie pořešínského hradu. Vstupné bude jako již tradičně dobrovolné a přesné termíny můžete najít na našich internetových stránkách www.hradynamalsi.cz, a také vám je oznámíme prostřednictvím Informačního a kulturního střediska ve Velešíně a v  Kaplici.

Mírně stranou hradu Louzek letos vyroste srub pro stavební zázemí a také dokončíme projekt konzervace. Pokud se nám podaří ve spolupráci s Lesy ČR, s.p. získat finanční prostředky z rozpočtů Evropské unie, stavební práce začnou v roce 2009.

Ve spolupráci se Společností přátel starožitností zřízené na konci 19. století při Národním muzeu v Praze připravujeme na rok 2008 vydání knihy s názvem Hrady na Malši. Kniha přiblíží historii hradů Pořešín, Velešín, Louzek a Sokolčí, jejich stavební podobu, vývoj na základě nejnovějších poznatků z výzkumů a dějinné a místní souvislosti. V případě vašeho zájmu nás můžete kontaktovat na adrese webmaster@hradynamalsi.cz.

Zároveň se dá říci, že sdružení Hrady na Malši nasadilo dobrý kurs i směrem do Evropy. V roce 2005 jsme se stali členy evropské památkové organizace Europa Nostra (www.europanostra.org). Cílem našeho členství v této organizaci je především zajistit si přístup k čerpání financí z prostředků Evropské unie pro další realizaci našich záměrů. V dubnu 2007 se naši zástupci účastnili zasedání sekce střední Evropy v polském Krakově, kde jsme dostali možnost prezentovat naše obce i města a záměry i výsledky sdružení Hrady na Malši. Na začátku února 2007 jsme obdrželi oficiální pozvání pro zástupce sdružení na slavnostní předání výročních cen Evropské unie v oblasti ochrany památkového dědictví, které se tentokrát uskuteční 6.- 8. června 2007 na stockholmské radnici ve Švédsku, tradičním místě předávání Nobelových cen, za přítomnosti švédského královského páru a dánského korunního prince Henrika.

Přes všechny tyto akce ale zůstává pro sdružení Hrady na Malši nejdůležitější to, aby přispělo svým dílem k rozvoji regionu, poskytlo lidem místo k odpočinku, zábavě a samozřejmě také to, aby se vám na našich hradech líbilo.

Radek Kocanda, Hrady na Malši, o.s.

Spaní na Jerynu s tae kwon-dem

Jeryn je jedno krásné místo u vesnice Dlouhá. Na Jerynu se mi líbí, protože je tam pěkná příroda.a navíc je to hned u lesa, kousek od Římovské přírody. Konalo se tam víkendové soustředění členů velešínského oddílu Tae kwon-da.

V sobotu, hned po příjezdu na místo, jsme šli na brigádu. Čistili jsme okolí rybníčků od větví. Po brigádě jsme si dali oběd. Jedli jsme jídlo, které jsme si sami donesli. Starší členové oddílu pak postavili tee pee. Po jeho úspěšném dostavění byl tréning, při kterém jsme dostali dost zabrat. Po tréninku jsme si šli vyřezávat kůly na stezku odvahy, pro které jsme si měli chodit večer za tmy k přehradě. Mezitím dorazili bývalí členové oddílu i další kamarádi a rozdělali jsme oheň. My mladší jsme si zalezli k ohýnku v tee pee společně s naším trenérem Milanem, zpívali jsme s kytarou, a když byla dostatečná tma, vycházeli jsme jeden po druhém na stezku odvahy. Většina z nás se nebála, nebo to aspoň tvrdila. Určitě ale každého musel dost vyděsit pohled na zelenou příšeru, která svítila z roští u břehu přehrady. Ze stezky se naštěstí vrátili všichni v plném počtu a tak jsme mohli jít spát. Ráno jsme měli rozcvičku a dva kluci ji zaspali. Také jsme si ještě chvilku zatrénovali a pak už jsme se vrhli na jídlo, které nám ještě zbylo k obědu. Potom si už pro nás začali jezdit rodiče a my jsme se museli rozloučit.

Na tomto víkendovém soustředění se mi nejvíc líbila stezka odvahy a taky jsem si mohl vyzkoušet, jaké je to spát u ohně v indiánském tee pee.

Michal Nosek (TAE KWON-DO škola Velešín ITF)

Májové setkání na Kamenné věži.

Dne 8. května od 10 hodin dopoledne probíhalo setkání s přáteli. Podávala se medovina, kdo chtěl mohl si upéct buřta. Pro zájemce historie poutavě vyprávěl Jiří Valenta o účelu a využití Kamenné věže, která byla součástí sídliště. To čítalo asi 50 lidí. První osídlení se datuje už do doby bronzové (1500 – 700 př.n.l.). O tom svědčí i nálezy, které si mohl každý prohlédnout.

Děti soutěžily ve vědomostním testu o Velešíně. Mohly si vzít na pomoc “Přítele za ruku”. Také hledaly poklady. Do půl páté se přišlo podívat asi 100 lidí. I počasí se umoudřilo, ranní déšť vystřídalo

polojasno a sluníčko. Akce se zdařila! A tak díky nám všem co jsme se sešli a užili si krásný

den v přírodě.

R.

Klub maminek Velešínské klubíčko

každé úterý od 9.30 do 11.30 hodin ve sportovní hale Jihostroje. Rodiče i prarodiče, přijdte si s dětmi zacvičit, zazpívat, pohrát a zadovádět. Program je pro děti přibližně od 1 roku do 4 let, ale přijít můžete i s mladšími dětmi. S sebou přezůvky pro sebe i pro dítě a 10 korun za rodinu na vstupné. Kontakt tel: 737 535 264, email: mcvelesin@seznam.cz, http://www.mcvelesin.unas.cz

Balónkový den - brigádu a zábavné odpoledne na hřišti

Zveme všechny děti (bez rozdílu věku) i jejich rodiče na brigádu spojenou se zábavným odpolednem plným balónků. Může být práce zábava? Dají se z balónků vytvořit zvířátka? Kam až doletí balónek z Velešína? Co se stane s balónkem plným vody? Kolik balónků se vejde do pusy šaška? Nevíte, nevěříte? Přijďte, vše společně vyzkoušíme, pro všechny, kdo přiloží ruku k dílu (budeme sbírat odpadky, upravovat dětské hřiště), je připravena odměna – spousta balónků a něco sladkého.

kdy: út 26.6. 2007 od 16.30 h

kde: na dětském hřišti na sídlišti ve Velešíně (a v jeho okolí)

V případě nepříznivého počasí se bude akce konat ve čtvrtek 28.6. 2007 od 16.30 h na stejném místě.

Akce je spoluorganizována evropským informačním střediskem Europe Direkt Krajského úřadu Jihočeského kraje v rámci Akčního roku 2007.

Za SPMV e.r.

 

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO BOHUŇOVIC

Nebudu psát nic jiného než to, co jsem viděl a slyšel. Viděl jsem pěkný malý areál nazvaný ,,Centrum zdraví”, který je umístěný v turisticky atraktivní oblasti a v blízkosti školy.

Areál obsahuje bazén s atrakcemi a 100metrovým tobogánem,bazének pro kojence, saunu, páru, fitnescentrum, masáže, solárium, rehabilitaci a dětskou družinu. Kromě dětské družiny je vše v pronájmu.

Součástí areálu je i ubytovna s kapacitou 78 lůžek a venkovní opalovací terasa (tu si vynutil zájem návštěvníků dodatečně). Provoz zajišťuje 11 lidí. Kompletní areál provozuje s.r.o., které platí obci měsíční nájem. Provoz je soběstačný a vydělává. Obec provoz nedotuje! Z celého areálu čiší osobnost místního pana starosty, který bere toto dílo téměř jako své dítě. O tom nás přesvědčil při prohlídce perfektní znalostí všech detailů.

Náklady na vybudování se pohybují okolo 52 miliónů korun. Na tyto náklady se ,,složilo” více fondů. Obec samotnou stálo vybudování cca 9 miliónů. Jako technika mě pochopitelně zajímala úpravna vody a kotelna. Kromě kogeneračních a rekuperačních jednotek jsme viděli i ,,vymakaný” systém druhotného využití odpadní vody. Ze všeho čiší snaha o co nejekonomičtější provoz. Slova pana starosty : ,,NEBOJTE SE NÁKLADŮ PŘI STAVBĚ ALE BOJTE SE NÁKLADŮ NA PROVOZ” naznačují nutnost opravdu zodpovědně zvážit všechna pro i proti. Důležitá je volba místa, technologie a provozu. Jako příklad nám pan starosta uvedl podobný areál, který dotuje jiné město částkou 3 milióny korun ročně. Pro zajímavost uvádím, že bazén v Bohuňovicích je vytápěn plynem a zásobován vodou z řádu.

Co se týká návštěvnosti, potvrdil se celostátní průměr. Areál navštěvuje cca 5% místních obyvatel. Každý rok projde plaveckým výcvikem asi 600 dětí. Školy využívají možnosti podobně jako v Borovanech. Půl třídy plave, druhá půlka se učí v učebně. Pro milovníky dobrého moku je zakomponován ,,mokrý bar” přístupný i od bazénu.

To je asi tak všechno. Každý si může udělat svůj závěr. Důležité je nepodlehnout iluzi, ale počítat a počítat. Podmínkou získání dotace na výstavbu takového areálu je samozřejmě již delší dobu požadovaná ekonomická studie trvalé udržitelnosti. To by měl být základ.

Jirka Růžička

Exkurze do krytého bazénu v Bohuňovicích - osobní poznatky účastníka.

Dne 17. května se uskutečnila exkurze v krytém bazénu v obci Bohuňovice u Olomouce. Jak bylo avizováno v minulém zpravodaji, mohl se této akci zúčastnit každý občan Velešína. Zájem však byl malý, takže původně objednaný autobus by nebyl obsazen. Proto se z úsporných důvodů jelo třemi osobními auty.

V Bohuňovicích nás velice srdečně přivítal pan starosta ing.Petřek a zhostil se i role fundovaného průvodce celým areálem ( společně s panem ředitelem tohoto zařízení, které nese název Centrum zdraví Bohuňovice). Takže jsme absolvovali prohlídku nejen vlastních bazénů, vířivky atrakcí a sauny, ale i celého technického a technologického zázemí, kam se normální návštěvník nemá šanci podívat. Také nám byly ukázány prostory provozoven, které si v areálu pronajímají další firmy (fitnes, solárium, rehabilitační masáže, ubytovací zařízení a bufet). Po prohlídce následovalo malé občerstvení s podrobným výkladem o historii a úskalích při realizaci projektu a diskuze. Naše otázky se pochopitelně točily okolo způsobů financování, provozních nákladů, návštěvnosti, % skladby návštěvníků (místní, cizí, ubytovaní, školní mládež...) Svůj obrázek o aplikaci získaných zkušeností na podmínky Velešína si učitě udělal každý z nás. Někteří účastníci - asi pod vidinou úmorné zpáteční mnohahodinové cesty tak chvátali, že nás zbylo jenom několik, abychom na vlastní kůži okusili to nejlepší na závěr - všechny atrakce a plavání.

Pro mne osobně bylo důležitých několik informací:

Centrum zdraví je pro obec ziskové jako celek (včetně ubytování a pronájmu provozoven).Pokud by tyto vedlejší příjmy však nebyly, i pak by, údajně, příjmy a výdaje na provoz byly v rovnováze, takže dotace od obce by byly velmi malé nebo žádné. Další poznatek je ten, že ve fázi projektu je třeba hledět především na budoucí provozní náklady a volit energeticky úsporná řešení – i za cenu případného navýšení ceny díla (kogenerační plynové jednotky, rekuperace, solární pasivní i aktivní prvky, regulace, izolace).

Nejdůležitější ale je celkové vytvoření atraktivního prostředí. Návštěvník těchto malých bazénů nehledá podmínky pro vrcholový sport. Oceňuje spíše komorní charakter celého areálu s dostatečnou intimitou, čistým prostředím, teplou vodou v bazénech, kde si může i s celou rodinou dosytosti zaplavat a vyblbnou se třeba na tobogánu, ve vířivce, pod proudící vodou, v protiproudu, opalovat se nebo využít saunu či fitko. To je v podstatě hlavní “know-how”, pro které si návštěvníci oblíbili akvapark v Bohuňovicích, takže ani přítomnost velkého bazénu v Olomouci není konkurencí.

Co mne trochu překvapilo byl údaj o využití zařízení místním obyvatelstvem (mimo škol) - cca 5%. To ale údajně odpovídá republikovému průměru.

Co mne ale velmi překvapilo - tak malý zájem obyvatel Velešína o avizovanou exkurzi.Vždyť to byla jedinečná příležitost na vlastní oči, uši i kůži se přesvědčit, že i v menším místě, než je Velešín (Bohuňovice mají cca 2600 obyvatel), se dá vybudovat pěkné celoroční koupání. A pokud se vhodně sladí i aktivity okolo - může být provoz prakticky bez dotací nebo i ziskový.

V našem případě si myslím, že máme výhodu dostatečně velkého areálu, kde nejsme stísněni daným prostorem (jako např. v Kaplici - mezi budovami škol) a také , že studie na náš sportovně - relaxační areál vychází z podobných principů i budoucího využití tak, jako v Bohuňovicích (i využití odpadní vody i tepla atd.). Vhodné by bylo neomezovat projekt jen na I. etapu, ale připravit jej i na etapu 2, tj. bazén s dětskými atrakcemi a druhou část s restaurací, fitkem, squoshovými hřišti apod., což vše se dá pronajmout. Nepříliš optimistická čísla našeho projektu - daná zadáním a výpočtem nákladů v tzv.nejhorší variantě provozu, myslím, vyprovokovala potřebnou diskuzi na téma" rentabilita". Z toho může a musí vzejít mnoho podnětů, jak projekt vylepšit a doladit. A co se týká turistické atraktivnosti našeho regionu, neskromě se domnívám, že návštěvníkům má co nabídnout (minimálně to co Haná nebo předhůří Jeseníků) Bořivoj Havlíček, ZM

 

Jak to vidím já

Dne 17. 5. v 5.30 ráno se desetičlenná skupina nejen zastupitelů města vydala na výlet. Jeli jsme do Bohuňovic, prohlédnout si jeden z mála akvaparků v republice, jehož provoz je rentabilní.

Obec Bohuňovice leží přibližně 10 km od Olomouce a 7 km od města Šternberk, tedy na jednom z hlavních silničních tahů Moravy. Nedaleko je i hojně navštěvovaný Svatý kopeček u Olomouce.

V Bohuňovicích jsme byli přijati starostou obce ing.Jiřím Petřkem a ředitelem Centra zdraví – jak se jejich vodní svět jmenuje, panem ing.Josefem Izákem. Absolvovali jsme prohlídku celého areálu Centra zdraví, kde nám velmi kvalifikovaný výklad o provozu celého areálu podal sám pan starosta. Po důkladné prohlídce přišla řada na dotazy. Mnoho otázek objasnil starosta už během prohlídky a na jednu z nejdůležitějších otázek a to: “ Jak je možné, že toto zařízení prosperuje, ač jinde se musí dotovat”? už jsme také znali odpověď. Jsou to velmi chytří lidé, kteří dokázali skloubit několik vhodně se doplňujících činností a to:

a) centrum zdraví postavili za nejnižší možnou cenu díky štědrému přispění státu (tzv. porcování medvěda), díky pečlivě propracovanému projektu se zajímavými atrakcemi včetně 100m dlouhého tobogánu a dvou propojených bazénů, velice schopné stavební firmě, která má bohaté zkušenosti se stavbou bazénů a v neposlední řadě díky tomu, že si celou stavbu osobně důkladně kontrolovali a navrhovali změny

b) vodní svět se velmi vhodně doplňuje s ubytovacím zařízením levnější kategorie s kapacitou 75 lůžek ( je využíváno dělníky a také k ozdravným pobytům)

c) další služby: bar, sauna, pára, fitcentrum, solárium, masérské, rekondiční a regenerační služby, školící místnost, občerstvení, školní družina ( většina těchto služeb je provozována formou pronájmu). Dalším chytrým doplněním služeb je letní terasa, kde se mohou lidé slunit.

d) obec leží v turisticky velice zajímavé lokalitě, Centrum zdraví nespoléhá na návštěvnost z řad místních obyvatel ( je to pouze 5% všech obyvatel), ale žije právě z turistického ruchu

Dalším velice důležitým hlediskem je technické vybavení a jeho maximální využití. Př: Využití tří různých zdrojů energie na ohřev vody a její stoprocentní využití do posledního litru (voda, která už nejde dále přefiltrovat a použít v bazénech se využívá na úklid a jako voda užitková na WC celém areálu tedy i v ubytovacím zařízení).

Dokonalá vzduchotechnika, snadná obslužnost a kvalifikovaný personál, jsou dalším správným krokem. Je vidět, že při přípravě tohoto projektu si dali velkou práci s tím, aby bylo vše promyšleno a propočítáno do všech nejmenších detailů. I přesto mnoho věcí řešili ještě během stavby a jak pan starosta sám řekl, i dnes by věděl, co dál zlepšit.

Také jsme se dozvěděli, že není nutné bát se investovat do kvalitního technického zařízení a stavby jako takové, ale čeho je třeba se nejvíce obávat jsou náklady na provoz během dalších let.

Jejich Centrum zdraví funguje jako samostatný subjekt s.r.o. v úzké spolupráci s obecním úřadem.

Myslím, že velešínští zastupitelé by měli ještě vše důkladně zvážit. Měli by se zamyslet, jestli zvolená lokalita není daleko od lidí a jaké další doplňkové činnosti by tento provoz musel mít, aby byl životaschopen. Je zrovna Vodní svět to nejdůležitější, co naše město potřebuje a jsme my ve Velešíně schopni vytvořit podobné podmínky jako v Bohuňovicích ?

Přeji Vám, aby Vaše rozhodnutí, které uděláte, bylo to správné a aby tento pocit měli po letech i naše děti. Jana Tomášková

 

Nedejme se

Ač mají přehradu, není kde se koupat - pouze titulek českokrumlovského deníku lze přijmout bez výhrad. Zbytek textu není příliš objektivní a občan si z něj jen velmi těžko vytvoří názor na řešení možnosti koupání ve čtyřtisícovém městečku.

Jedno řešení je nasnadě a z nějakých neznámých důvodů se volení zástupci, až na výjimku, tváří jako kdyby neexistovalo, viz poslední starostův článek ve Zpravodaji. Přehrada přece není tabu. Je nutno poopravit vžitý názor, že Římovská nádrž je na pitnou vodu. Nádrží na pitnou vodu je studna, vodojem na Včelné apod., nikoliv přehrada. Římovská přehrada je nádrž na vodu určenou k úpravě a to je zásadní rozdíl. Tyto přehrady běžně ve světě slouží k rekreačnímu využití, včetně pohybu motorových lodí. Samozřejmě, že musí platit určitá omezení, ale takto striktně uplatňovaná bezdůvodná omezení jsou možná jen v tvrdé totalitě. Nechápu, jak se může dělat problém z něčeho, co problémem není. Nový vodní zákon umožňuje majiteli díla snížit úroveň ochranného pásma tak, aby rekreační využití bylo možné téměř na celé vodní ploše, přičemž koupání a rybaření je samozřejmostí. Nemůže přece nikdo argumentovat tím, že koupání a rybaření učiní z přehrady nepoužitelnou stoku. Jak jsme se přesvědčili, to se nepovedlo ani povodni a ta přinesla notnou dávku závadných látek. Ostatně obalů se válí na březích ještě nyní dost. Jak víme, tak ani utopené auto (a nebylo první), nevyřadilo přehradu z provozu. Jak tedy věřit zákazu vstupu k přehradě, platí vůbec? Po hladině se prohání motorové čluny, asi správy přehrady, nevím. Ti neznečišťují ? Nemohu se zbavit dojmu, že celé toto zákonné-nezákonné omezení, je nehorázné pokrytectví a totalitní přežitek, proti kterému je nutno se řádně ohradit. Argument mnohých spoluobčanů, že si tam stejně zajdou kdy chtějí, nelze bez výhrad přijmout. Oni tam přece nejdou, oni se tam plíží a schovávají a to je přece dost podstatný rozdíl. Snižuje to důstojnost na úroveň jakéhosi zloděje nebo pytláka a to je přece morálně ponižující pro slušného občana platícího daně - jak říkají v Americe. Nikdo přece nemá právo ve svobodné společnosti bezdůvodně omezovat právo občanů na svobodný pohyb.

Dovolím si tvrdit, že problém s koupáním ve Velešíně je pseudoproblém, který se velmi rychle a bez finančních nákladů vyřeší aktivním tlakem občanů a jimi volených zástupců na krajské zástupce, případně na místa nejvyšší. Nutno podotknout, že odstranění nesmyslného omezení přinese Velešínu kýženou atraktivitu. A 70 mil.korun za sporný akvapark užijme do zvelebení města. Tak se teprve stane město pro návštěvníky zajímavým a může dojít třeba i na Vodní svět. Proč ne ? Hledáním alternativního koupání v současnosti totiž přistupujeme na tuto hru na zákaz a připravujeme problém pro další generace, tak jako jej připravili nám naši předchůdci. Je třeba říct, že ti opravdu ”rozhodovali” v trošku jiné době. My se vymlouvat nemůžeme.

Jaroslav Švarc, Velešín

Dějepisná exkurze do Prahy

V úterý 15. května 2007 navštívili žáci 7.B a historického kroužku ZŠ Velešín s p. uč. Bickovou a Štýfalovou Prahu. Na Pražském hradé si prohlédli chrám sv. Víta, baziliku sv. Jiří, Zlatou uličku, Daliborku a viděli výměnu stráží na Hradě. Metrem se dopravili na Vyšehrad a vypravili se k rotundě sv. Martina a na hřbitov. Potom se metrem svezli na Václavské náměstí a pak už se jelo s panem Markem domů. Jak žáci hodnotili exkurzi:

V Praze se mi nejvíce líbilo v katedrále sv. Víta a ve Zlaté uličce. Líbilo se mi, že je v Praze něco, co se úplně liší vzhledem a velikostí od Velešína, ale je to i přesto krásné. Ale líbily se mi i ostatní památky. Jediné, co se mi moc nelíbilo, bylo, jak jsme stále spěchali, ale kdybychom tolik nechvátali, zase bychom přišli o mnoho zajímavostí a památek. Jsem moc ráda, že bylo krásné počasí, a myslím si, že se výlet vyvedl. Nikola Mesárošová

Líbil se mi vyšehradský hřbitov a katedrála sv. Víta. Nelíbilo se mi, že byla dlouhá fronta do katedrály a také, že jsem nemohla jít do hrobky kvůli nízkému stropu. Kateřina Odlová

Na katedrále se mi líbily chrliče, ale v Praze se mi nelíbilo, že tam bylo hodně lidí, ve Velešíně to vůbec není. Lukáš Kletschka

Sněm dětí ČR pro životní prostředí

Jeden den v lednu při hodině přírodopisu mi paní učitelka Lieslerová předala obálku a řekla, že je v ní přihláška do Sněmu dětí ČR pro životní prostředí, abych si to promyslel a dal vědět, zda bych měl o to zájem. Doma jsem si vše pročetl a rozhodl jsem se, že se pokusím členství ve Sněmu získat. Přihlášku jsem nabídl také svým spolužákům, ale nikdo neměl zájem. Tak jsem se do toho pustil sám.

Společně s přihláškou jsem musel vypracovat a odeslat odpovědi na několik otázek, které se týkaly kvality životního prostředí v našem městě. Na začátku února mi přišla velká obálka, v níž jsem našel spoustu dalších informací a také úkolů, které jsem musel po dva měsíce plnit, abych byl zařazen do pětidenního setkání nových zájemců o členství ve Sněmu. Každé měsíční zadání obsahovalo praktický úkol, zodpovězení tří otázek a vysvětlení tří cizích slov.Všechny úkoly se mi podařilo splnit a dokonce odeslat před uzávěrkou, i když mi jednou na poště zavřeli před nosem.

Ze 149 zájemců z celé ČR nás bylo vybráno 30, kteří jsme se mohli zúčastnit na konci dubna pětidenního setkání v Mladočově u Litomyšle. Byl jsem hodně zvědavý, ale také jsem se trochu obával, jak to bude všechno probíhat, protože na žádné takové akci jsem nikdy nebyl. Obavy byly úplně zbytečné, mám spoustu nových kamarádů a kamarádek, dozvěděl jsem se hodně nových zajímavých informací z oblasti ekologie, životního prostředí, o činnosti nevládních organizací a o úsporách energií. Moje prezentace našeho města, kterou jsem si připravil, byla hodnocena velmi dobře. Nemyslete si, že jsem jenom “schůzoval”, v programu jsme měli také hodně zajímavých her, výletů a poslední večer velký čarodějnický oheň.

Nyní už pracuji na dalším měsíčním zadání, které se týká spotřeby elektrické energie u spotřebičů v domácnosti a rád bych se zúčastnil na konci května devítidenního setkání v Heřmani u Písku.

Radek Martiník

CYKLO Velešín

V červnu bude náš oddíl Cyklo Velešín pořádat dvě sportovní akce.

Ve středu 6.6.2007 závod ke Dni dětí - horská kola na trati pod Jihostrojem. Bude se závodit v pěti věkových kategoriích - zvlášť chlapci i děvčata. Start v 16. hodin u učiliště.

V neděli 17.6.2007 se uskuteční 12. ročník závodu O cenu města Velešína. Trať povede přes Sv. Ján, Besednici, Trhové Sviny, Nové Hrady, Hojnou Vodu, Benešov, Blansko, Soběnov, Besednice zpět do Velešína. Měří 83 km, starší kategorie mají trať zkrácenu na 60 km, děti na 22 km. Start bude od 10.30 u cukrárny Moka. Cíl na silnici před strojírnou Doucha. Závod je zařazen do seriálu JAL 2007 a pojede se za podpory MÚ Velešín a sponzorů oddílu Cyklo Velešín . Jihostroj a.s., Okov s.r.o., Stavební prodej J+K a.s., Dřevoum s.r.o.

Zveme diváky ke sledování těchto sportovních podniku i aktivní sportovce k účasti.
Karel Růžička

Stolní tenis: Naše Áčko se probojovalo do kraje !!

Ano, po urputných a nervy drásajících bojích se podařilo neuvěřitelné : nováček okresního přeboru proplul až do krajských vod …Navíc uvážíme-li, že členem družstva je mladý hráč, který před pěti lety začínal! Je to malý krok pro Velešín, ale velký pro náš oddíl. Také nás těší 1.místo v krajském TOP 10 v kategorii mladších žákyň hráčky Nely Javoříkové, a koncem června bude hrát za jihočeský kraj na 3. Letní olympiádě mládeže v Ústí nad Labem.

Na závěr mi dovolte poděkovat sponzorům, bez kterých bychom těchto výsledků nedosáhli: Jihostroj a.s., město Velešín, VAK JČ .

Jména hráčů zleva: Josef Masaryk, Martin Břicháček, František Bürger, Roman Vraspír, Vilém Peterka

D. Javoříková

Florbalový turnaj o Pohár města Velešín

V sobotu 31.3. a v neděli 1.4. uspořádal náš florbalový klub FBC THC Velešín v hale Střední odborné školy strojní a elektrotechnické druhý ročník turnaje, nyní již nazvaného o Pohár města Velešín. Tak, jako minulý rok, se zde utkala družstva hráčů starších 17-ti let a družstva mladších a starších žáků, jenom letos si pořadí vyměnily, v sobotu sehrály své zápasy žáci a v neděli dospělí.

Vzhledem k odřeknutí účasti mnoha žákovských družstev v sobotu změřily síly jen dva celky mladších žáků a čtyři družstva žáků starších. Vítězem mladší kategorie se stal tým Sharks Český Krumlov, ale pouze na vstřelené branky, neboť druhý tým, nejmladší velešínské naděje, si ve dvou vzájemných zápasech připsal také jednu výhru a jednu prohru. Vítězem kategorie starších žáků se stal velice dobře hrající tým SOŠ Velešín. Naši starší žáci z FBC Velešín vybojovali pěkné druhé místo.

Nedělního turnaje dospělých se zúčastnilo opět osm týmů, které byly rozděleny do dvou skupin, z každé z nich postupovaly do semifinále dva nejvýše umístěné týmy a vítězové těchto duelů dále do finále. V každé ze skupin měl náš oddíl své zástupce, týmu Templářů, našich mladších hráčů, se však postoupit z jejich skupiny nepodařilo. Naše družstvo FBC Velešín (viz foto) se po postupu ze své skupiny přes semifinále dostalo až do finále, kde po tuhém boji podlehlo borcům z FBC Český Krumlov, kteří nakonec z rukou starosty pana Josefa Klímy převzali Pohár města Velešín. Turnaj byl opět zpestřen vystoupením děvčat z ASPV Velešín, které sklidilo zasloužené ovace všech přítomných.

Vyhráli však nakonec všichni, kteří se turnaje zúčastnili, všichni si opět odvezli pěkné ceny. Největší obdiv opět zasloužily dorty od paní Tůmové ze Zvíkova, v podobě florbalového hřiště. Dík opět patří SOŠ Velešín za poskytnutí haly. Michal Bohdal

VÝLET

V sobotu 12.5.2007 se konal pěší výlet SK ASPV oddílů Cvičení předškolních dětí a všeobecná gymnastika. Jízdu vlakem, vítr, sluníčko, déšť, pečení buřtů a 10km trasu Chlumec u Č.B., Dolní, Prostřední a Horní Svince, Velešín zažilo a ušlo 31 turistů. Cvičitelky Jana a Helena

Kulturní program ve Velešíně na měsíc červen 2007

3.6. ( neděle ) DĚTSKÝ DEN

13.00 hod na prostranství pod poštou

Na programu bude tradiční zahájení ukázkami sportovních oddílů aerobiku a taekwon-da. Dále zábavný pořad na celé odpoledne s názvem “DROBEK A MIŠMAŠ” s písničkami a soutěžemi a divadelní představení v podání Divadla KUFR. Uvidíte pohádku pro nejmenší děti i hravé dospěláky o zlobivém krtkovi s názvem

“Velký Fuk” a dále žonglování, kouzla, chůzi na chůdách atd.

POZOR! V případě nepříznivého počasí se program přesouvá do budovy kina !

5.6. ( úterý ) Koncert vítězů soutěže Superstar ZŠ Velešín

18.00 hod pro veřejnost v sále kina ve Velešíně Vstupné: 20,- Kč

16.6. ( sobota ) Hraná pohádka “Princ a loupežnice”

16.00 hod v sále kina ve Velešíně v podání ochotnického divadla z Hořic na Šumavě

Vstupné: 50,- Kč

23.6. (sobota ) Divadlo J.Cimrmana – “Záskok”

19.00 hod v sále kina ve Velešíně

Prosíme všechny, kteří mají rezervované vstupenky, aby si je nejpozději do 8.června vyzvedli. Jinak budou prodány !

POZOR!!! Objednané fotografie z Věnečku si můžete vyzvednout

od 18. června v kanceláři v kině. Cena jedné fotografie je 15,- Kč.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově

KIC města Velešín nabízí posledních 12 vstupenek na otáčivé hlediště v Českém Krumlově na činohru “Sluha dvou pánů” Termín: 1.7.2007 (neděle) ve 21.30 hod. K dispozici je i 5 ks vstupenek pro děti do 15 let, které stojí 395,- Kč. Ostatní vstupenky jsou za 520,- Kč. Cena je včetně dopravy.

Odjezd autobusu z parkoviště u Jihostroje ve 20 hodin.

Rezervace vstupenek na všechny pořady pořádané KIC města Velešín na tel. č. 380 33 10 03 (záznamník ), 380 33 10 16 nebo e-mail: kino.velesin@tiscali.cz