Znak Velešína
Velešínský zpravodaj 2007/04

Vodní svět Velešín

Vodní svět Velešín

1. etapa (krytý bazén)

V současné době, kdy se čím dál tím více blíží možnost výstavby bazénu a mlhavé kontury dostávají jasnější kontury, se více či méně zpochybňuje jeho realizace. Ani mezi členy městského zastupitelstva tomu není jinak, i když obměna jeho členů po loňských volbách byla jen velice malá (3 noví zastupitelé z 15).

Je tedy více než vhodné připomenout pro váhající a i pro ty, kteří jsou již přesvědčeni, že obecně myšlenku koupání je třeba uvést do života, trochu historie. Zavilé odpůrce žádám, aby si ukrojili aspoň trošku svého času a věnovali ho těmto řádkům.

Idea náhrady za koupání v řece je stejně stará jako začátek budování vodního díla Římov (tedy rok 1976), k němuž se nyní nemá smysl vyjadřovat. Kdyby tehdejší politická garnitura nezaspala, nemuseli jste číst ani tento článek. Nebudu se ani zmiňovat o vyznavačích přírodního plavání, kteří si vždy najdou nějakou možnost “nebeského” koupání.

Sliby vyřešit problém koupání ve Velešíně jsme slýchávali i v 80. letech minulého století, ale až se změnou politického systému v létech 90. se otevřela možnost toto vyřešit. Při tvorbě nového územního plánu sídelního útvaru Velešín, který byl tehdejším zastupitelstvem pod vedením Ing. Valacha v roce 1997 schválen, se vycházelo z myšlenky vytvořit rekreačně - odpočinkovou zónu (tehdy se uvažovalo o systému dvou rybníků) v místě za benzinovým čerpadlem, tedy v místě, které je určeno i nyní. Udělal se i hydro- průzkum na přítok vody, ale protože se nedostávalo peněz na projekt a nedařilo se vykoupit pozemky, vždy zůstalo jenom u myšlenky. S postupem času a měnícími se přírodními, společenskými a ekonomickými podmínkami se změnila i idea, a to vytvořit sportovně – rekreační komplex s dalšími venkovními zařízeními a hřišti, kdy v první etapě by se měl vybudovat krytý bazén svou velikostí i rozsahem služeb odpovídající městu a okolí. Protože pozemky se podařilo vykoupit až v roce 2005 (prodávající podmínili prodej zřízením bazénu), velice se přiblížila reálná možnost komunálními politiky opakované sliby veřejnosti uvést do života. Na základě zadání podmínek (velikost, cena výstavby apod.) zastupitelstvem je zpracována studie na bazén (viz zpravodaj 02/2007), od které je už jen krůček k projektu. Přestože každá studie je cestou k realizaci, pro některé zastupitele je studie I.etapy naopak zdrojem pochybností a výhrad. Pokusím se je shrnout do několika základních bodů a naopak naznačit protiargumenty či alespoň ukázat cestu uvažování příznivců bazénu a sportovišť.

1. “Je to megalomanský projekt, který bude stát město obrovské peníze“ VERSUS Bazén plavecký a rekreační o délce cca 17 m s tryskami apod.+ dětský bazén + parní sauna+ whirpool + občerstvení, cena 70 mil. Kč (pro srovnání 29 mil. Kč stála dostavba kina), dotace od EU, popř. státu 90-95%, zbytek např. nízkoúročený úvěr - bez dotace se město do stavby nepustí,

2. “Provoz neúnosně zatíží město (4,3 mil. ročně, popř. více)“ VERSUS Předpokládané finanční příjmy cca 3 mil., tj. dotace města 1,3 mil., pokud bude schopný manažer, ztráty budou minimální (pro srovnání 2,5 mil. stojí KIC bez knihovny),

3. “Budeme se koupat ve dvou rybnících“ VERSUS Pokud se zvolí tato cesta (sezónní koupání), i tady je nutná studie a projekt, který řeší místo, příjezd či přístup, možnost slunění, hygienické požadavky (sprchy, toalety, odpady, ale i kontrolu vody atd.),

4. “Bazén není určen pro závodní plavání“ VERSUS Vzhledem k zadaným parametrům zastupitelstvem nemůže být (každý m3 navíc znamená nárůst nákladů geometrickou řadou), výuku plavání včetně potápění, rekreačního plavání, ale i školních závodů bazén předpokládá,

5. “Bazény plánují vystavět i v okolí (Kaplice, Č. Krumlov apod.)“ VERSUS Velešín je však nejdále a byl by první.

Vše, co je uvedeno ve studii (je to pořád předpoklad něčeho, co prověří až praxe), je možno zpochybnit. Co však zpochybnit nelze, je velký společenský přínos takového zařízení: využití pro Velešín a okolí, pro občany různého věku a zájmů, pro výuku plavání předškolních i školních zařízení, pro relaxaci a aktivní odpočinek s využitím po celý rok (v létě slunění, využití vody uvnitř – pořád mluvíme o I.etapě), vytvoření nových pracovních příležitostí, přínos pro živnostníky a podnikatele ihned a i po vybudování rychlostní komunikace mimo extravilán města a samozřejmě i nevyčíslitelný efekt zvýšení prestiže Velešína. K tomu, abychom mohli žádat o dotace (tato možnost je první a zároveň poslední, od roku 2013 Česká republika již žádné peníze nedostane), je potřebný souhlas zastupitelstva, stavební dokumentace, projekt včetně doložení studie proveditelnosti (tj. kromě jiného i posouzení financování před stavbou a po ní) a dalších náležitostí. Pokud toto nebude splněno, o bazénu z dotačních peněz si můžeme nechat jen zdát.

Na závěr mi dovolte osobní poznámku. Již 4 volební období máme v programu dlouholetý problém koupání ve Velešíně vyřešit. Neskromně si myslím, že i právě proto jsem od občanů dostal ve volbách hlas. Tvrzení některého jedince, že si Klíma chce stavbou bazénu udělat pomník, považuji za trapné i proto, že pro vybudování sportovně-rekreačního areálu a jeho 1. etapy – bazénu, nejsem sám. A - mimochodem -  ani v jednom volebním programu nenajdeme zmínku o tom, že jeho protagonisté jsou proti výstavbě bazénu. A to, že chci splnit veřejný slib, který jsem nikdy nezamlčoval a naopak se k němu veřejně vždy hlásil, nepovažuji za žádný pomník.

Josef Klíma, starosta

POSTŘEHY Z RADNICE

Březen ve Velešíně probíhal již v jarním duchu. Uklízel se posypový materiál z vozovek a chodníků, dokonce jsme již nainstalovali lavičku pro obyvatele panelového domu u dětského hřiště. Jaro pochopili po svém i pobertové, kteří okradli obyvatelku v domě seniorů na Krumlovské ulici a také ,,někdo” kdo se podíval do chatek nad Houžvákem.

Na tyto činnosti jsme reagovali přednáškou Městské policie seniorům a snad se nám podaří ve spolupráci s Policií ČR promítnout v kině film z oblasti prevence proti kriminalitě.

Zajímavé odpoledne jsme ztrávili při řešení opravy prasklého vodovodu u ,,Fontány”, kdy se do nekonečného bahna postupně ponořily dva bagry. Teprve ten třetí ,,chodící” si s podložím poradil a porucha byla zdárně odstraněna. Jen pro zajímavost, bahna je u můstku více než 4 metry. Snad poslední záchvěv letošní zimy nás nepřekvapil a díky nasazení veškeré techniky kterou máme se podařilo sněhový příval poměrně slušně zlikvidovat. Velkou pomocí pro nás byl p. Persán s traktorem a radlicí. I přes malou přízeň počasí nastoupila firma pana Martínka na konečnou opravu střechy ,,Jakuba”.

Pro ty kdo sledují dění v zastupitelstvu, mám i docela dobrou zprávu o převodu bývalých církevních lesů na obec Velešín. Zřejmě se vyplatilo pátrání v archívech a Lesy ČR nám převedou do majetku cca 13ha lesa. Zbývá pouze identifikace parcel a už nebude převodu nic bránit.

Několik informací na duben: Ukliďme svět : spolky a kluby budou jako každé jaro pomáhat s vylepšením našeho okolí.

21.4. od 8.00 SVOZOVÝ DEN – železo a papír

21.4. od 10.00 – oficiální otevření dětského hřiště na Sídlišti

22.4. v 6.00 – Vítání ptačího zpěvu pořádá ČSOP a Klubíčko

sraz v parku J.V.Kamarýta návrat asi v 9.00

28.4. od 8.00 SVOZOVÝ DEN – nebezpečný a netříděný odpad

29.4. stavění májky pro děti – pořádá KIC

27.4. – 1.5. možnost táboření na genofondové ploše Jeryn -

pořádá ČSOP a Otyókwa Podrobnosti o všech akcích se dozvíte na plakátech!

To je tak asi vše. Těším se na to že se uvidíme na všech akcích. (každá ruka dobrá)

Všem přeji krásný duben. Jirka Růžička 739 026 248

ZMĚNA VE VÝŠI POPLATKU ZA SVOZ KOMUNÁLNÍHO ODPADU A TERMÍNU ZAPLACENÍ POPLATKU

Upozornění pro občany - pro rok 2007 schválilo zastupitelstvo města na svém 4. zasedání ze 19.2.2007 navýšení poplatku za svoz komunálního odpadu na částku 400,- Kč na občana. Termín splatnosti je změněn na datum 30.6. Počet odpadních nádob není omezen.

Pavla Řihoutová správní odbor MěÚ

Poděkování

Děkuji zástupcům města Velešína za návštěvu, blahopřání a dárek k mému životnímu jubileu. Současně děkuji odborům Jihostroje Velešín a.s. za blahopřání. J.Opolzer

Poděkování

Srdečně děkuji členkám komise pro občanské záležitosti za milou návštěvu a blahopřání s dárkem od městského úřadu Velešín k mému životnímu jubileu.Zároveň děkuji za dar a blahopřání předsedovi ZD.

Zdeňka Staňková

Děkuji

zástupcům města, SDH Velešín, MS Velešín a MS Zubčice, třídní učitelce z

měšťanské školy za účast, blahopřání a obdarování k mému životnímu jubileu. Stejně tak děkuji za projevená blahopřání bývalým spolupracovníkům z PÚ Čes. Krumlov, výboru HS Velešín, dechové hudbě Babouci a všem blízkým, kteří přišli poblahopřát a potěšit .Velkým potěšením mi bylo blahopřání mých nejbližších se zahráním mé nejoblíbenější písničky na vlnách Česko-Budějovického rozhlasu v den mých narozenin a fanfáry mé nejmladší vnučky.

K.P.

 

SBÍRKA POUŽITÉHO PRÁDLA, ŠATSTVA A DROBNÝCH HRAČEK PRO CHARITU BROUMOV

Dlouho očekávaná sbírka prádla a šatstva pro Charitu Broumov se uskuteční ve dnech pátek 27.4.2007 od 15 do 19 hodin, v sobotu 28.4.2007 v době od 9 do 18 hodin. Věci noste a přivážejte zabalené a převázané v pevných krabicích, nejlepší jsou od banánů nebo v pytlích ze silného igelitu. Sbírka se koná jako minule v Síni tradic Základní školy ve Velešíně - hlavní vchod, Družstevní č. 340, Velešín.

Za Vincencské společenství sv.Václava Pavla Řihoutová

 

František Schusser: VELEŠÍNSKÁ MIKROHISTORIE PO KAPKÁCH

(19) PAZDERNA, KONOPNICKÁ, PŘÁSTKY A LEN

Len se sušil v peci nebo přímo v komíně, i přes přísné zákazy kdy hrozilo velké nebezpečí požáru. Ve Velešíně proto postavili u Malše “pazdernu”, aby v případě požáru neshořelo celé městečko. Všichni hospodáři, kteří chtěli v pazderně na podzim sušit svůj len, byli povinni společně opatřit a dovézt dřevo. Při sušení a lámání lnu se vždy sešla většina velešínských žen a byla to vždy příležitost probrat “všechny drby”. Pokud byl muž, který šel v době práce kolem pazderny chycen ženami a svázán lnem, musel zaplatit výkupné “na pár sklenic piva či láhev kořalky”. Pokud nechtěl aby ho ženy pomluvily, musel být štědrý. Hovorem a pitím bývaly ženy často tak rozparáděné, že byl chudák ten, kdo se jim dostal do rukou, zvláště čeledín, pasáček či podruh. Prý někdy ženy dokonce mužům stáhly kalhoty a vyhodily je vysoko na strom, kde visely, dokud si pro ně muž nevylezl. Nutno dodat, že v té době se pod kalhotami žádné spodní prádlo nenosilo. Za ženami se na pazdernu stahovali i chlapci z okolí a dochovaly se stížnosti dívek, že “při podzimním tření lnu přišly do jiného stavu”.

Poslední den práce v pazderně končila slavností, které se říkalo “konopnická”. Byla to veselá zábava se zpěvem a tancem, kterou v hospodě pořádaly děvčata a ženy, které v pazderně pracovaly. Zahájení bylo průvodem od pazderny přes velešínské náměstí k hospodě v horní části náměstí. Děvčata byla až do půlnoci “pány” muziky, samy si volily tanečníky a organizovaly celou zábavu. Teprve po půlnoci předaly právo zpět mužům. Snad pokaždé se konopnická protáhla až do rána, mnohdy “až do oběda”. V druhé polovině 18. století to byla ve Velešíně jediná oslava, kde na veřejnosti “měla navrch žena”.

Nalámaný len se ještě doma tloukl dřevěnou paličkou, až bylo vlákno lesklé a poddajné. Potom se na “vochtlích” vyčesávaly zbytky pazdeří, nekvalitní koudele a další nečistoty. Vochtle se podobala kartáči se železnými zuby. Tvořilo ji prkénko, do něhož byly hustě vedle sebe natlučeny hřeby. Čím hustěji, tím jemnější příze. Po vochlování se len uložil do truhly. V zimě, když skončilo mlácení obilí, připravily si ženy len a daly se do předení. Předení se učila již mladá děvčata ve Velešíně “místo školy”. Nepředla však každá žena doma, ale společně, dům od domu po celou zimu. Ve vyhřátých světnicích se scházely s kolovraty na “přástky”. Při práci si nejen vyprávěly historky, ale i zpívaly a tak práce lépe ubývala. Jako svačina se podával chléb a často i sušené ovoce a sudové zelí, “aby měly přadleny dostatek slin”.

V hoštění se ženy navzájem střídaly, každý den se scházely u jiné. Předlo se prakticky každý den kromě svátků a dnů, kdy to pověra zakazovala. Ve Velešíně se “zásadně nepředlo” od 23. prosince do 6. ledna. Přísný zákaz předení platil i na konec masopustu, kdy se musel kolovrat tak ukrýt, aby jej nikdo neviděl, jinak by prý bylo hodně hadů. Často sedali se ženami při přástkách i muži a chasníci. Pokuřovali, hráli karty a vyprávěli. Přástky byly mimo práce žen především příležitostí ke společenské zábavě. Předení nebylo snadné, vyžadovalo cvik, trpělivost a zručnost. Podstatné zrychlení předení i zkvalitnění práce přinesl kolovrat, který nahradil vřetánko Na kolovratu se předla nit oběma rukama. Ke kolovratu patřila přeslice. Byla to tyč na úzkém podstavci a na její vršek se upevňoval kužel a na něj len, z něhož se spřádala nit..

Již v roce 1506 vydal Petr z Rožmberka privilegium, kterým zřídil tkalcovský cech pro celé rožmberské panství, kam patřil i Velešín. Toto privilegium znovu potvrdil Vilém z Rožmberka v roce 1533. V roce 1556 uděluje Vilém z Rožmberka samostatné privilegium velešínskému cechu tkalců, což svědčí o značném rozšíření tkalcovství ve Velešíně a okolí. V privilegiu se upřesňuje, jak se má mistr chovat, jak mezi mistry zjednat smír, hovoří se zde i o pokutách do cechovní pokladny. Mne zaujaly zásady: “Kdo ztratil přízi nebo jí prodal a nedostál slovu, ten má řemeslo zanechati do té doby až se s lidmi vyrovná. Kdo nedělá dobrou práci nebo kdo za lehkou práci žádá cenu jako za těžkou, ten bude potrestán. Kdo bude přistižen při krádeži, ten budiž z cechu vyloučen”. Jak jednoduché, ale jasné věty, které nedávají dvojí výklad.

...pokračování

 

Z kroniky Souboru písní a tanců – pokračování

Rok 1960 byl rokem, kdy se konala II. celostátní spartakiáda, což se zdá, že se souborem, který se zabývá zpěvem a tancem, vůbec nesouvisí. Ale bylo rozhodnuto zařadit do strahovských vystoupení taneční skladbu souborů Lidové umělecké tvořivosti (LUT) s názvem PÍSEŇ RODNÉ ZEMĚ. Na ploše Strahovského stadionu tančilo 6 125 tanečníků z celé Československé republiky. Každá oblast měla svoje sólové krojované vystoupení. Náš soubor byl zařazen do chodské oblasti a sólová skladba představovala vynášení smrtky – Moreny a vítání jara.

S nácvikem skladby se vlastně začalo již v roce 1959 a příprava byla velice náročná jak fyzicky, tak i časově. Na soustředěních, nácvicích, secvičných , které se konaly hlavně o víkendech, strávili naši instruktoři p. Krebsová a Tonda Rouha a pak i tanečníci mnoho hodin a dnů.

Život souboru se ale nesoustředil jenom na spartakiádní program. Dál nacvičoval nové písně, tance a hudební orchestr nové skladby. Účastnil se opět Soutěže tvořivosti mládeže, ve kterém se ženský pěvecký sbor umístil v krajském kole na l. místě a taneční soubor na 2. místě. Ústřední kolo se nekonalo z důvodu konání spartakiády. Mimo jiné soubor vystoupil u příležitosti 40ti letého výročí založení Jihostroje, oslava se konala dne 7.5.1960. Den na to účinkoval soubor pro delegaci rakouských dělníků v Jihostroji.

Nečekanou atmosféru mělo vystoupení u vojáků ve vojenském pásmu v Boleticích v květnu 1960. Náhlý déšť zahnal diváky – vojáky k nám na obrovské kryté podium a tak jsme zpívali a tančili uprostřed kruhu, který kolem nás utvořili. Nálada byla i přes prudký déšť velice pohodová.

Konečně nastal den odjezdu na spartakiádu do Prahy. Jedeme vlakem a cestou se k nám přidávají další taneční soubory. Bydleli jsme ve školách na Malé Straně a na zkoušky a vystoupení jsme chodili přes rozkvetlý Petřín pěšky, protože naše rozměrné kroje by se do hromadných dopravních prostředků nevešly. Nevadilo nám to, ani vstávání o druhé hodině noční nám nebylo příliš nepříjemné, protože celá námaha stála zato. Vystoupení LUT na Strahovském stadionu bylo úchvatné, jak vypovídají články z různého tisku. Je škoda, že ho žádný z tanečníků nemohl shlédnout – musel prostě tančit.

V kronice je také poděkování náčelníka vystoupení ze dne l. července 1960.

Ocenění se souboru dostalo i od ZK Jihostroje – umožnil nám v srpnu 60 dvoudenní zájezd na Domažlicko i s průvodcem. Kromě známých míst, jako Domažlice, Klenčí, domu a muzea chodského spisovatele Jindřicha Šimona Baary a dalších, která jsme navštívili a prohlédli, jsme po předešlé domluvě navštívili skladatele Jindřicha Jindřicha. Ve svém domově, kde nás mistr přijal, jsme mu přednesli zdravici a zazpívali píseň z jeho repertoáru. Odvděčil se nám rovněž zápisem do kroniky.

V září mladší členové souboru obsadili plně dvě noční směny při výmlatech obilí ve velešínském družstvu a tak se aspoň trochu cítili být oprávněni uspořádat společně s družstevníky dne 18. září Staročeské dožínky, což bylo pásmo doudlebských písní a tanců. Tancovalo se a zpívalo pod širým nebem, družstevnice rozdávaly koláče a “pípa” sotva stačila. Jedna píseň tohoto pásma začíná slovy V Oujezdci je malej pivovárek… , takže nezbývalo, než v Kamenném Oujezdě toto pásmo předvést. Líbilo se a poděkoval nám zápisem do kroniky pan učitel Bohumír Mráz, který také ve Velešíně nějaký čas učil.

Přiblížil se opět konec roku a s ním i čas již čtvrtého vánočního koncertu. Konal se 27. prosince 1960 v novém pojetí. Pásmo hudby, zpěvu, tanců i básní bylo doplněno filmovou projekcí na plátno umístěné vzadu na podiu, o kterou se postaral p. Jaroslav Vašátko.

Činnost souboru docela plnila naše životy. Každé pondělí zkouška ženského pěveckého sboru, každý pátek zkouška taneční skupiny, která se obvykle protáhla k půlnoci. Hudební orchestr musel také někdy zkoušet, ale po pravdě nevím, kdy tomu tak bylo. O víkendech bylo většinou nějaké vystoupení .

V roce 1961 se soubor opět přihlásil do STM. V okresní i krajské soutěži získaly pěvecký i taneční soubor l. místo a postoupily tak do ústředního kola, které se konalo začátkem května v Praze. Ženský pěvecký sbor obdržel Čestné uznání, jiný ženský sbor nebyl hodnocen. První místo nebylo uděleno a druhé místo obdržely dva smíšené sbory. Taneční soutěže se zúčastnily vyhlášené soubory z Moravy a ze Slovenska, takže umístění na předních místech bylo nepravděpodobné. Ale již účast na celostátní soutěži byla úspěch, vždyť jsme v krajském kole předběhli i českobudějovický taneční soubor Úsvit, který celá léta v tomto oboru dominoval.

Naši chlapci však mají z pobytu v Praze “zajímavější” zážitky. Kvůli pivečku nestihli večerní uzavírací hodinu a museli lézt tajně na ubytovnu oknem. Děvčata a ženy zase, když při večírku daly našim muzikantům volno a obsadily jejich hudební nástroje. Vydrželi to, jak muzikanti, tak hudební nástroje. Taková podobná zpestření provázela naši práci, neboť “nejen prací živ je člověk”.

Do televizního programu DNES VYSÍLÁ JIHOČESKÝ KRAJ byl se souborem v květnu 61 natočen pořad. Zúčastnil se ho ženský pěvecký sbor a taneční skupina. Natáčelo se v Jihočeském divadle, hudební doprovod byl natočen předem na magnetofonový pásek a při tanci se nesmělo dupnout ani zavýskat.

V červnu 61 soubor opět uvedl v kulturním domě nové pásmo, které bylo na žádost veřejnosti a ZK Jihostroje opakováno 4. července.

Tentokrát závodní klub věnuje souboru třídenní zájezd do Krkonoš. Odjeli jsme 18. srpna závodním autobusem zn. IKARUS. Účast na zájezdě byla více než stoprocentní, protože někteří si vzali sebou partnery. Přesto, že počasí výletům příliš nepřálo, byla mlha a často pršelo, zájezd se líbil. Cesta domů byla dlouhá, protože se porouchal motor a autobus nejel, ale lezl. Od té doby jsme o Ikarusu říkali, že jede jen pokud vidí velešínskou věž. Přesto jsme v raních hodinách dojeli do Velešína s naší hymnou “Byla noc krasna majóva…” (to není překlep) za doprovodu harmoniky.

Před začátkem sezóny 1961 – 62 jsme se museli rozloučit s některými našimi kamarády – tanečníky. Čtyři odešli na vojnu a jeden studovat do Prahy. Všichni byli zakládající členové souboru a ztráta to byla dosti citelná. Také pěvecký sbor se rozloučil s paní Věrou Kučerovou, která odešla zpívat do souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Než odešla, učinila do kroniky zápis, ze kterého cituji: …”Poznala jsem, jak různé lidi, různého stáří, dovede spojovat společná práce. Jak se při ní rozvíjí u člověka obětavost a věrnost kolektivu…Mládež v našem souboru tráví svůj volný čas tím nejušlechtilejším způsobem…Těm už nikdy nebude k zábavě stačit hospoda, jako mnohým jiným mladým lidem. Je v nich pevně zakořeněna potřeba tvůrčí, ušlechtilé zábavy”. Snad měla pravdu.

V říjnu 1961 byl náš soubor vybrán jako součást jihočeské delegace na zájezd do bývalé NDR na oslavu jejich výročí. V RUDOLSTADTU v kraji GERA jsme pobyli čtyři dny a taneční soubor spolu s orchestrem předvedl několik vystoupení. Ohlas na ně byl příznivý a přátelský.

Nám se zájezd také líbil, pro mnohé z nás to byl vůbec první výjezd za hranice naší země.

Uspořádáním vánočního koncertu se v roce 61 ujal mužský pěvecký sbor Šumavan a dal mu název VEČER HUDBY A ZPĚVU. V tomto vystoupení účinkoval z našeho souboru ženský pěvecký sbor a velký orchestr. Večer byl zdařilý, měl důstojný ráz, umocněný ještě třicetiletým jubileem jako sbormistra pana Jana Crkvi, který také tento večer sbor Šumavan dirigoval.

Tento rok nezakončil soubor činnost vánočním koncertem jako obvykle, ale taneční skupina odjela mezi svátky na soustředění do rekreačního zařízení Pozemních staveb v Holubově. Tam se nás ujali odborníci přes pohybovou průpravu, akrobacii, lidový a výrazový tanec. Celé soustředění bylo pro nás velice prospěšné i přesto, že jsme do nového roku šli s pocitem polámaných kostí a bolavých svalů.

M. S. PS: příště závěr.

Společnost přátel města Velešína.

Vážení přátelé, za necelé tři roky od založení se, jak alespoň doufám, dostala naše Společnost do vašeho povědomí. Přispěly k tomu hlavně veřejné akce, jichž proběhla již pěkná řádka.Připomenu promítání starých fotografií s doprovodným výkladem pamětníků, či velmi pěkně zpracované vzpomínání na starou Malši, doplněné o pohled na tu novou. Návštěvnost na těchto akcích vysoce předčila očekávání. Rovněž o výstavy, ať již v prostorách MŠ nebo na pivovaře byl velký zájem. Poslední výstavu “České betlémy” shlédlo na 1 000 návštěvníků, nejen z Velešína.Velkou odezvu měla i vánoční setkání při medovině na hradě.

Po vyřešení jistých nedorozumění ve vedení Společnosti chceme letos nabídnout širší paletu akcí pro vás. Rádi bychom se vrátili k připomínání historie a zprostředkovávali její návaznost na současnost.

Náš letošní program jsme otevřeli “Povídáním o J.V.Kamarýtovi” minulý měsíc. Připomenutí slavného rodáka v takové šíři Velešín dosud nezažil. Jistě i díky spolupráci s Jihočeským muzeem, KIC, chrámovým sborem, ZUŠ, ZŠ a v neposlední řadě s Městským úřadem. Dozvěděli jsme se mnoho nového a mělo by to v nás probudit tu zdravou část lokálního patriotizmu, která dnes tolik chybí.

Ve chvíli, kdy dostáváte do rukou tento zpravodaj , vrcholí příprava výstavy “Hody hody doprovody”v prostorách pivovaru. Jde o výstavu nejen velikonoční, ale přímo jarní.

Přijďte, nebudete zklamáni.

Následovat budou přátelská setkání na Kamenné věži a u koňky.V obou případech chceme vedle duševní potravy, historie, nabídnout i něco k zakousnutí, o zapití nemluvě. Na podzim počítáme opět s promítáním, tentokrát půjde o srovnání Velešín dříve a dnes a filmovou procházku po připravovaných turistických stezkách Velešínem a okolím. Ani letos nebude chybět výstava betlémů. Velmi rozšířený betlém Pavla Rouhy, betlém p. Mareše z Kamenného Újezda a další dosud nevystavené jistě zaujmou. Letošní program zakončíme již tradiční medovinou na hradě dne 26.12.

Samozřejmě se budeme podílet na akcích pořádaných KIC jako na příklad charitativním trhu a podobně. Nezmiňuji se zde o akcích pořádaných pro naše členy. I těch je celá řada. Návštěvy výstav, historických pamětihodností, nebo “jen” posezení a potlachání nad zajímavými dokumenty. Naše Společnost je otevřena všem, kteří v ní chtějí trvale a cílevědomě pracovat. Zvu vás! Scházíme se vždy první čtvrtek v měsíci v 18 hod., tentokrát ale vyjímečně až 12.4.2007 - v zasedací místnosti v kině

/ nad barem Relax, kde bývá zasedání Zastupitelstva města/.

Pro tentokrát o SPMV dost. Přeji vám, aby se naše akce líbily, aby počasí přálo a naše tvůrčí aktivita dále rostla.

Za SPMV Zdeněk Korbela.

Hody, hody, doprovody ...

Pojďte s námi oslavit příchod jara. Chvilku se zastavit a připomenout si tradice a zvyky, které provázejí VELIKONOCE. Zavzpomínejte na své mládí, vezměte děti, své milé, nejmilejší a přijďte potěšit oko i duši. Kam? Do bývalého pivovaru na výstavu s názvem Hody, hody, doprovody ...

Kdy? v úterý 3.dubna od 17 hodin – vernisáž další dny 4.4. – 11.4. od 18 hodin na Velikonoční neděli a pondělí po mši. Srdečně Vás zve Společnost přátel města Velešína

Klub maminek Velešínské klubíčko

pozor opět změna!!! od dubna každé úterý od 9.30 do 11.30 hodin ve sportovní hale Jihostroje. Rodiče i prarodiče, přijdte si s dětmi zacvičit, zazpívat, pohrát a zadovádět. Program je pro děti přibližně od 1 roku do 4 let, ale přijít můžete i s mladšími dětmi. S sebou přezůvky pro sebe i pro dítě a 10 korun za rodinu na vstupné. Kontakt tel: 737 535 264, email: mcvelesin@seznam.cz, http://www.mcvelesin.unas.cz

Zveme vás na besedu Jak připravit dítě na vstup do mateřské školy

Už jste zapsali své dítě do mateřské školy? Nebo se chystáte příští rok? Jaký je režim ve školce? Jaké nejčastější problémy mají nově příchozí děti? Jak jim usnadnit vstup do nového kolektivu? Co všechno by mělo dítě umět a zvládat samo?Jak jej ušetřit slz?Toužíte znát odpovědi na tyto otázky? Kladete si další? Pak přijďte na besedu s odbornicemi na slovo vzatými:

s paní ředitelkou MŠ Velešín Hanou Ondřichovou a s paní učitelkou Evou Rytychovou

kdy: út 17.4. 2007 od 16.30 h, kde: v přednáškovém salonku Kina ve Velešíně (ve 2. patře)

Vstupné: dobrovolné. Své děti můžete vzít s sebou, budou zde hračky na hraní (a k dispozici mikrofon pro přednášející ) kontaktní tel: 737 535 264, email: mcvelesin@seznam.cz

Kytičky pro babičky a dědečky z DD Kaplice

Po úspěšném zpívání koled, které se moc líbily, bychom rádi i na jaře navštívili babičky a dědečky v domově důchodců a zazpívali jim nějaké veselé písničky a předali nějakou jarní kytičku. Nemusíte být na mateřské a mít děcko do 3 let, abyste se přidaly k nám! Přivítáme i větší děti a velké zpěváky! Uvítáme také ty, kteří by mohli věnovat nějaké kytičky. Vyrazíme nejspíše nějaké úterní odpoledne - termín bude upřesněn (volejte: 737 535 264 nebo emailem: mcvelesin@seznam.cz)

I.V.

Maturitní plesy SOŠ Velešín

26.ledna 2007 naše škola uspořádala první maturitní ples třídy Mechanik seřizovač- mechatronik. Tento obor má na naší škole dlouhodobou tradici

a absolventi mají široké uplatnění na trhu práce.Letos bylo slavnostně stužkováno 24 maturantů. Druhý ples se konal 23.února 2007 a pořádala ho třída oboru Elektrotechnika se zaměřením na počítačové systémy.Jedná se o obor průmyslové školy, který byl nově otevřen před čtyřmi roky.I v této třídě bude maturovat 24 studentů.

Na obou plesech byl bohatý kulturní program.

Celý pedagogický sbor přeje všem maturantům mnoho úspěchů v přípravě na písemné i ústní závěrečné zkoušky.Věříme,že se na ně dobře a svědomitě připraví a úspěšně vykročí do praktického života.

Z.C.

 

“Velešín očima dětí” – výtvarná soutěž žáků ZUŠ Velešín

Výtvarné práce žáků “zušky” vystavované v kině od 12.3.2007 v souvislosti oslav 210. výročí narození velešínského rodáka J.V.Kamarýta byly veřejností vyhodnoceny a na semináři ve čtvrtek 22.3.2007 byla vyhlášena čtyři nejzdařilejší dílka. Nejlepší práce budou publikovány ve Sborníku o J.V.Kamarýtovi.

 

1. místo Pavla Kohoutková “Zimní ulice”

2. místo Tereza Bohdalová “Kostel sv. Václava”

3. místo Eliška Frančová “Velešínské náměstí”

Čestné uznání Markéta Šestáková společná práce

Zuzana Kumžáková “Latrán”

 

Gratuluji všem oceněným a děkuji

paní učitelce Mgr. Ivě Opekarové za organizaci.

 

 

 

Poděkování patří také žákům a učitelům hudebního oboru, kteří připravili program koncertů 21.3.2007 v Jihočeském muzeu, kostele sv. Václava a v kině Velešín. Děkuji za spolupráci panu PhDr. Františku Krejčovi, panu Františku Šrámkovi a paní Marii Bůžkové-Peškové.

Mgr. Magdalena Valentová.

ZÁVODY V RYBOLOVU

Rybářský kroužek při místní organizaci Českého rybářského svazu ve Velešíně pořádá dne 14.4.2007 jarní závod v lovu na udici. Na tento závod je možno se přihlásit nejpozději do 10.4.2007.

V rámci Dne dětí se uskuteční dne 2.6.2007 závody v rybolovu. Na tento závod je možno se přihlásit do 18.5.2007.

Termíny k podání přihlášek je nutné dodržet z důvodů technického zajištění závodů. Závodů se mohou zúčastnit pouze děti od 7 do let. Přihlásit se můžete u p.Neubauera na tel. čísle 607 853 245, kerý Vám podá všechny podrobné informace. Petrův Zdar! Přeje ČRS MO Velešín

Kulturní program ve Velešíně na měsíc duben 2007

3. dubna ( úterý ) sál kina ve Velešíně

15.00 hod Velikonoční besídka dětí Beruškové a Sluníčkové třídy z mateřské školy

3. dubna ( úterý ) výstavní síň na bývalém pivovaře

17.00 hod Vernisáž k velikonoční výstavě Hody,hody, doprovody

Výstava dále otevřena od 4. do 11. dubna denně od 14-17 hodin

pořádá SPMV ( Spolek přátel města Velešína )

4. dubna ( středa ) sál kina ve Velešíně

8.30 a 10.00 hod Představení pro 1. a 2. stupeň ZŠ

Kabinet létajících úžasností”

Žonglérské a artistické vystoupení kejklíře Vojty Vrtka

10.4. ( úterý ) sál kina ve Velešíně

18.30 hod Zahájení “Cvičení s Ivetou” pro loňské a předloňské účastnice kurzu

STOB OBEZITĚ

Přihlášky na tel. čísle 380 33 10 03 nebo v kanceláři v kině KICu.

POZOR! Počet omezen.

13. 4. ( pátek ) sál restaurace U Zlaté podkovy ve Velešíně

19.30 hod Věneček účastníků tanečního kurzu 2007

Předprodej vstupenek každý pátek na kurzu v sále kina

14.4. ( sobota ) sál kina ve Velešíně

18.00 hod Josef Zíma a Yvetta Simonová, společně s orchestrem J Sládka

v pořadu …už kamarádi…

Předprodej vstupenek na tel: 380 33 10 03 nebo v kanceláři v kině

17.4. ( úterý ) v zasedací místnosti v kině (boční vchod od baru RELAX )

16.30 hod Klub maminek Klubíčko pořádá přednášku na téma

Jak připravit dítě na vstup do mateřské školy”

Vstupné dobrovolné

23.4. ( pondělí ) sál kina ve Velešíně

7.45 promítání pro SOŠ Velešín “Obsluhoval jsem anglického krále”

10.00 promítání pro ZŠ Velešín “EKOFILM”

24. dubna ( úterý ) zasedací místnost v kině ve Velešíně

17.00 hod Přednáška na téma Cenotvorba léků-musíme od dubna platit více?

30.4. ( pondělí ) kolem16 hodiny Stavba májky na prostranství pod poštou

19.30 hod Lampionový průvod – sraz na parkovišti u Jihostroje

20.30 hod Zapálení ohně a vylosování výherců soutěže

( anketní lístky dostanete ve škole a budou také ve Velešínském zpravodaji )

 

KIC města Velešín nabízí vstupenky na otáčivé hlediště v Českém Krumlově na činohru

“Sluha dvou pánů”

Termín: 1.7.2007 (neděle) ve 21.30 hod

K dispozici je i 6 ks vstupenek pro děti do 15 let, které stojí 395,- Kč. Ostatní vstup. jsou za 520,- Kč.

Cena je včetně dopravy. Odjezd autobusu z parkoviště u Jihostroje ve 20 hodin.

dále KIC města Velešín nabízí vstupenky na divadlo J.Cimrmana – “Záskok”

místo konání: sobota 23. června od 19 hodin v sále kina ve Velešíně

Vstupenky si rezervujte vzhledem ke každoroč. velkému zájmu co nejdříve. Cena vstup.: 250,- Kč

Rezervace vstupenek na všechny pořady pořádané KIC města Velešín na tel. č. 380 33 10 03 (záznamník ), 380 33 10 16 nebo e-mail: kino.velesin@tiscali.cz

 

Březen – Měsíc internetu

Dne 20. 3. 2007 byla v Městské knihovně ve Velešíně uskutečněna beseda pro žáky 1. tříd. Knihovnice je seznámila s knihami, jak s nimi zacházet, kdo píše knihy, děti si prohlédly ukázky některých ilustrátorů a potom měly možnost si knihovnu prohlédnout a seznámit se s jejím provozem. Knihovnice dětem také připomněla výročí J. V. Kamarýta.

 

A ještě malé navrácení k maškarnímu bálu a setkání seniorů

V sobotu 10. února se mohly děti, ale i mnozí dospělí dostatečně “vyřádit” na maškarním bále pro děti. Chtěla bych touto cestou poděkovat všem rodičům, protože se velice aktivně zapojovali do her a soutěží. Zejména bych chtěla pochválit tatínky, kterých zde bylo opravdu hodně a pomáhali svým dětem, co to šlo. Všichni přítomní jistě potvrdí, že poděkování patří zejména moderátorovi Vaškovi Bromovi a jeho pomocníkům z agentury SAXA. Opravdu se nepřetržitě tři hodiny intenzivně věnovali organizování soutěží a tanečků pro větší i ty úplně malinké děti a snad se jim to povedlo.

Ještě mi dovolte poděkovat těm, kteří po nás v sále U Zlaté podkovy uklidili, protože po nás zbyl opravdu velký nepořádek. Ale snad nám to prominou a konečně si mohou oddechnout, protože maškarní bál byl poslední bál sezony. Poděkování patří i paní Mokové a květinářství manželů Šihovcových, kteří věnovali pro děti sladké odměny.

Ještě bych se ráda pozastavila nad Setkáním seniorů v neděli 11. března. Naši starší spoluobčané vytvořili opravdu skvělou atmosféru v sále a k tomu jistě přispěli i Jihočeští rodáci, kteří je bavili celé odpoledne. Děkuji i studentkám orientálních tanců a country skupině Širák. Předvedly něco málo z toho, co umí a tím přispěly ke zpestření programu.

A ještě jedna poznámka. Pokud jste příznivci dechovky a krásných starých písniček, přijďte 14. dubna v 18 hodin do sálu kina ve Velešíně na Josefa Zímu a Yvettu Simonovou. Jejich vystoupení bude určitě stát za to. Vstupenky můžete zakoupit v kanceláři v kině.

Hana Růžičková, KIC města Velešín

Co víte o filipojakubské noci a pálení čarodějnic? Proč se staví májky ?

Všichni víme, že noc z 30. dubna na 1. května je něčím vyjímečná, ale třeba nevíte přesně čím. Výkladů je také několik, ale myšlenka je vždy jedna.

Tato noc je noc kouzelná, noc čarodějnic. Proti nim se konala různá opatření. Dobytku se dávala tráva z devíti mezí nebo otruby se solí a kořením. Stavení se kropilo svěcenou vodou a četlo se evangelium. O půlnoci hospodář vystřelil na zahradě ránu, aby čarodějnice zahnal. Práh stavení se sypal pískem a položila se na něj větvička pichlavého trní. Večer se zapalovaly ohně a děvčata přes něj přeskakovala. Mladíci zapalovali košťata a vyhazovali je do výšky, prý proto, aby viděli, jak čarodějnice létají na košťatech v povětří.

O půlnoci před sv. Filipem a Jakubem, tj. 1. května, kdy měly zlé síly moc škodit lidem, se daly nalézt četné poklady. Aby se ale hledající před působením nedobrých sil ubránil, musel mít při sobě květ z kapradí.

Lidé se tedy tuto noc schází u ohňů a slaví příchod jara. Na mnoha místech se také staví májka. Podle výšky májky se poznala síla a počet mládenců ve vsi. Máj mívala jeden, někdy i dva věnce. Malé májky také stavěli mládenci pod okny svobodných děvčat. Májí se rozumí zvlášť vybraný, pěkně rostlý smrk, jehož kmen se oloupá a zelený vršek se zdobí papírovými květy, zeleným věncem s barevnými fábory. Bývalo zvykem, že si máji mládenci přes noc hlídali, aby jim ji chlapci ze sousední vesnice neskáceli, neboť to by byla velká ostuda nejen pro chlapce, ale pro celou obec.

Na prvního máje by měla být dívka políbena pod rozkvetlou třešní, aby byla pořád krásná. V Praze míří zamilovaní 1. května na Petřín, aby položili květinu k pomníku Karla Hynka Máchy (1810-1836), českého romantického básníka, který napsal báseň Máj.

Vidíte, že tato noc je opravdu vyjímečná. Ve Velešíně bývala tradice stavění májky velice silná. Stavěla se vždy na náměstí, pod Mariánským sousoším. V posledních letech vidíte spíše malé májky na různých místech Velešína. Chtěli bychom tuto tradici oživit a přiblížit ji dnešním mladým. Proto se letos pokusíme májku postavit na obecním prostranství pod poštou, kde budeme i pálit čarodějnice.

Zveme proto všechny malé i větší děti, vezměte s sebou rodiče a přijďte nám pomoci ozdobit a postavit májku. Je to práce pro pořádné siláky a třeba si tatínkové vzpomenou, jak se to dělá. Určitě to bude stát za to. Podrobnosti se dozvíte včas z kulturního programu a plakátů.

Aby se vás zapojilo do této akce co nejvíce, vyhlašuje KIC města Velešín soutěž.

Pokud správně vyplníte níže uvedený anketní lístek a vhodíte ho do schránky KIC na budově kina do 29. dubna 2007, stanete se právoplatným účastníkem soutěže. Losování proběhne 30. dubna večer, až zapálíme oheň. Budou vylosovány:

1. 3 ks vstupenek pro děti do 8 let na animovanou pohádku s názvem “ŠARLOTINA PAVUČINKA” ( promítáme v kině ve Velešíně 5. května od 16 hodin )

2. 3 ks vstupenek pro děti od 8 do 13 let na rodinný film “ARTHUR A MINIMOJOVÉ” ( promítáme v kině ve Velešíně 30. května od 16 hodin )

3. 3 ks vstupenek pro děti od 13 do 18 let na nový český film “VRATNÉ LAHVE” ( promítáme v kině ve Velešíně 16. května od 18 hodin )

POZOR! Každý může vyplnit pouze jeden lístek. Pokud se vyskytne více lístků na jedno jméno, bude zařazen vždy pouze jeden !

Těšíme se na vás.

Anketní lístek

1) Jaký jiný druh stromu než smrk může být použit ke stavbě májky?

2) Jak jinak se ještě říká filipojakubské noci?

3) Kdo a proč staví májku?

Publikace “Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000 – Jihočeský kraj”

Chceme Vás informovat, že vyšla publikace “Hrady, zámky a tvrze, které přežily rok 2000 – Jihočeský kraj”. Jedná se o encyklopedii všech kasteologických památek, které jsou, byť v

nepatrných zbytcích, viditelné nad zemí. Tato publikace je koncipována jako “jazykovzdorná” pro možnost užívání každým, kdo neumí česky, ale zná číst latinkou. Je řešena jako fotografická dokumentace s faktografickými daty, ikonami místa, značkami přestaveb a přehlednou mapou s vyznačenými lokalitami. Abecední řazení je pohodlné pro vyhledávání. Publikace je informačním materiálem, sloužícím široké veřejnosti pro turistické účely, přehledné studium, skriptum pro školy, inspirace pro cestovní kanceláře, veřejnou správu a v neposlední řadě i jako dárková publikace pro podniky. Měla by být podporou pro záchranu kulturního dědictví.

V roce 2004 byla tomuto projektu udělena morální záštita Českou komisí pro UNESCO. Jihočeský kraj a EU rovněž podpořil vydání této knihy příspěvkem.

Objemná publikace mapuje 348 objektů na 472 stranách s 1 138 barevnými fotografiemi. Velikost knihy s pevnou vazbou je 227 x 290 mm.

Tímto nabízíme občanům Jihočeského kraje, kteří mají zájem o tuto knihu, možnost si ji zakoupit za výrobní cenu. Výrobní cena je stanovena na 474,-Kč vč.DPH.

Pokud si ji nezakoupíte přímo u výrobce v Českých Budějovicích, je možné ji zaslat poštou, v tom případě se cena zvýší o balné a poštovné. Nabízíme Vám možnost objednávek e-mailem na adrese tisk@herbia .cz nebo písemně na adrese: Herbia spol. s.r.o., Novohradská 16 370 01 Č. Budějovice

Tel: 386 354 615, Fax: 386 352 060

Změna pracovní doby na pobočce České spořitelny, a.s. Velešín od 1.4.2007.

Po    8:30 - 12:30        13:30 - 17:00

Út     8:30 - 12:30

St     8:30 - 12:30        13:30 - 17:00

Čt     zavřeno 

Pá    8:30 - 12:30

Oznámení o zpracování projektu LUCAS 2007

V první polovině roku 2007 bude probíhat na celém území České republiky zpracování projektu LUCAS 2007. Jedná se o terénní průzkum statisticky rozmístěných bodů a následné zjištění způsobu využívání půdy spolu s druhem krajinného krytu.

Projekt je vyhlášen Evropskou komisí EUROSTAT a probihá ve většině zemí Evropské unie. V České republice bude terénní šetření provádět firma GEODIS BRNO, spol. s r.o.

Cílem této zprávy je informovat veřejnost o tomto projektu a usnadnit tak práci terénním pracovníkům, kteří budou vykonávat průzkum v časovém rozmezí květen až červen roku 2007 po celé ČR, eventuleně se vyvarovat případných konfliktů s vlastníky půdy při hledání jednotlivých bodů v terénu (vstup na pozemek, zjištěni plodiny). Zeměměřiči se budou pohybovat v terénu s příslušnou akreditací a do získaných dat nebudou zahrnuty žádné informace o vlastnících. Jde pouze o získání údajů o způsobu využíváni půdy a jejího krajinného krytu.

V Brně 20.3.2007, Ing. Miloš Sedláček, project manager GEODIS BRNO, spol. s r.o.

Lazaretní 11a, 615 00 Brno, Tel.:  +420 538 702 038