Znak Velešína
Velešínský zpravodaj 2007/03

Bytová politika města

Bytová politika města

 

Rozvoj bytového fondu města a příprava technického zázemí pro individuální a další výstavbu patří mezi priority minimálně dvou volebních období, kdy mám tu čest být starostou města. Tuto finančně i časově náročnou činnost lze rozdělit do třech oblastí: 1. údržba bytů a domů v majetku města (kam patří i prodej neperspektivního bytového fondu nájemníkům), 2. výstavba nových městských nájemních bytů a 3. bytová výstavba individuální (soukromá) včetně její podpory městem. Ke všem třem oblastem by se dalo mnoho napsat, ale já se soustředím pouze na některé aspekty.

Bytová výstavba má několik základních kamenů:

1. Mít kde stavět (rozvojová území, která jsou zahrnuta v  územním plánu), ale také vhodné pozemky vlastnit – obě podmínky musí být splněny najednou.

2. Mít dostatek financí (pokud město samo buduje, toto vždy musí řešit vhodným úvěrem, pokud se objedná developer, musí město vhodnou cestou přispět k návratnosti investic, developer není charitativní organizací!).

3. Mít dostatečnou podporu v zastupitelstvu s ohledem na vyváženost výdajů na zajištění chodu města a financí pro rozvoj na straně druhé, přičemž není žádoucí město předlužit.

Zastavím se velice krátce u některých bodů. Nejdůležitějším předpokladem je mít schválenou územně plánovací dokumentaci (dále ÚP). Původní ÚP je z roku 1997, který již doznal řadu změn (mimochodem min. 5 z nich připravilo pozemky pro bydlení, a to převážně pro individuální výstavbu). Proto zastupitelstvo města (dále ZM) přistoupilo v roce 2005 k rozhodnutí vypracovat nový ÚP, který by více vyhovoval současným trendům. Tvorba plánu však není ani levnou záležitostí (cca 1 mil. Kč), ale ani vzhledem ke správním lhůtám krátkým procesem. Nového ÚP bychom se měli dočkat zhruba v polovině roku 2007. V něm je navrženo celé území Velešín – Jih (Nad Cihelnou a Na Vrších) na bytovou výstavbu. Toto území je připravujeme tak, aby zde byly parcely jak pro individuální výstavbu (rodinné domy), tak tzv. řadovky včetně malých bytových domů (developerská firma zainvestuje, sítě předá městu, domy nebo byty prodá) a místo by mělo zůstat i pro nájemní domy stavěné městem. Zde si klade město podmínku předání občanské vybavenosti (např. dětská hřiště či místo na relaxaci). Další podmínkou je pozemky vlastnit. Město vlastní pozemky pouze ve velice omezené míře, takže většina pozemků je v soukromých rukách. Pozemky je nutné vykoupit, zcelit, zasíťovat a znovu rozparcelovat. S některými majiteli jsme se již dohodli (někteří mají enormní nároky, pokud by město toto vyslyšelo, prodej parcel pro individuální výstavbu by byl neúnosně předražen), v jednom případě je veden spor o vlastnictví (bohužel bez tohoto strategického pozemku nelze pokračovat) a 2 pozemky jsou ve vlastnictví Pozemkového fondu ČR (po schválení ÚP budou převedeny na město, žádost podána již v roce 2003). Pro ilustraci: do přípravy výstavby již město investovalo téměř 3 mil. Kč a mnoho a mnoho hodin strávených na různých jednáních. I když věci nejdou tak, jak bychom si já i budoucí stavebníci přáli, věřím, že vše dobře dopadne.

Město však musí připravit podmínky k bydlení i pro občany, kteří si vlastní byt nepořídí nikdy, nebo až tehdy, kdy budou hmotně zajištěni. Jedná se o lidi, kteří mají nižší příjmy, o mladé rodiny (mimochodem: víte, že ve Velešíně je průměrný věk zhruba 34 let, což je jeden z nejnižších v republice?!), o lidi starší, kteří celý život pracovali a v důchodu chtějí mít také slušné bydlení a lidi, kteří jsou ze zdravotních důvodů odkázáni na pomoc druhých. Jsem rád, že nejpozději na jaře roku 2008 nabídneme 24 jednotlivcům či mladých rodin nový bytový dům U Hřiště určený pro příjmově vymezené skupiny obyvatel (jiné vhodné pozemky město v době výstavby nevlastnilo) a že těsně před schválením územního rozhodnutí je nový dům pro seniory.

Neméně důležitou podmínkou pro výstavbu je dostatek financí. Protože je město nemá, hledá pro financování partnery. Pro nájemní byty je partnerem stát (Státní fond rozvoje bydlení, do budoucna bude směrovat peníze na podporu družstevní výstavby), který si stanoví určité podmínky, kromě jiného např. řádně vybranou stavební firmu dle zákona o veřejných zakázkách, realizační cenu (do předražených bytů peníze nevloží) a způsob kofinancování (investiční úvěr, hypotéka, vlastní podíl města apod.). Vzhledem k tomu, že cena u nástaveb na panelových domech se zhodnocením domů čp.376-379 s novými výtahy, fasádou a dalšími úpravami nepřesáhla 20.000 Kč/m2 a u nové bytovky U Hřiště vychází cena kolem 18.000 Kč/m2, jsme uspěli s dotací, a to 6,4 mil., resp. 15,1 mil Kč. I proto jsem udiven vůči tvrzení p. Gregora o drahé výstavbě, když, zase pro dokreslení, běžně se cena u tohoto typu bytů pohybuje kolem 25.000 Kč a více.

Trendy bydlení ve vlastní rodinném domě v západní Evropě mohou být, jsou i u nás, ale ve Velešíně jsou jiné podmínky. Vše je odvislé od rozvojových ploch (katastrální území Velešína a okolí zabírá se všemi typy pozemků, tedy včetně lesů, polí, luk, vodních ploch – pouze 1323 ha) a dalších degradujících limitů, jako jsou ochranná pásma vodního díla Římov, koněspřežky, předěl tvořený mezinárodní komunikací E55 a dalších omezujících prvků spojených s vlastnictvím půdy (v žádném případě nechceme jít trendem vyvlastnění!!!) a nižšími průměrnými platy obyvatel. Přesto z již výše uvedeného je patrné, že pro individuální výstavbu je vedení města všemi deseti.

Pan Gregor ve svém článku ještě ukazuje na příklad menších míst v okolí, jak usilovně staví. Některé odpovědi na jeho námitky můžete nalézt v mém článku. Přesto ještě jednu reakci. Naše město sleduje nejenom problematiku výstavby, ale také otázku kvality života občanů. Ke spokojenosti obyvatel nemůže stačit jenom bydlení, ale i to, jaká je nabídka na uspokojování základních životních potřeb, jestli se občané mohou v místě pobavit, zasportovat, kam jít nakoupit, kde vyhledat lékařské ošetření a sehnat léky, jak daleko mají děti do školky a do školy, jestli většina práceschopných lidí nemusí za prací dojíždět, jaké jsou instituce v místě (pošta, banka atd.), jaká je dopravní a jiná obslužnost apod. Pokud postavíme domy, a lidé za vším budou dojíždět, tak potom se stane z místa jen nocležna. A to snad z Velešína udělat nechceme!

Problematika je samozřejmě mnohem širší a má mnoho dalších vazeb, ale na hlubší analýzu a k vysvětlení všech souvislostí není zpravodaj určen. Nejenom panu Gregorovi opět nabízím osobní setkání a nebo veřejnou besedu.

J. Klíma, starosta

POSTŘEHY Z RADNICE

Únor jsme oproti předpokladům nestrávili odstraňováním sněhu, ale spíše likvidací škod po větrné kalamitě.V současné době jsme dokončili vytěžení polomů v obecních lesích a také končí práce na opravě střechy tělocvičny s nákladem cca 300 000 Kč.

Hned na začátku března začneme likvidovat rozvalený plot okolo školky a pak bude zahájena jeho oprava. Tuto akci odhadujeme asi na 250 – 300 000 Kč. Zdají se to obrovské částky, ale celkový odhad škod v katastru města je 3,8 mil korun (bez škod na lesních porostech). Na jeden “větřík” je to skoro dost. Díky mírnému počasí pokračují práce na pavilonu školy a na výstavbě bytového domu u hřiště.

V pondělí 19.2. byl schválen rozpočet města na rok 2007 a tak budeme moci rozjet i další práce. Plánujeme čištění struh na Holkově a opravy propadlých kanálů a poškozených komunikací. Samozřejmě musíme pokračovat v úklidu v lesích po těžbě a začít připravovat prostor pro obnovu porostů.

V březnu bych vám také rád představil dokončený projekt na akci ,,rybníky za E55”. Zahájíme jednání o prodeji pozemků s majiteli a shromažďování podkladů pro žádost o dotaci. Bez dotace se pochopitelně do akce pouštět nebudeme. Je to pouze otázka vytrvalosti. Myšlenka na výstavbu těchto rybníků je stará už 6 let.

Snad jste si všimli ve vchodech panelových domů žlutých výrazných letáků s nápisem ,,vychovaný pes ve městě” které roznášeli velešínští skauti. Tato nenásilná kampaň má upozornit majitele psích miláčků na zhoršující se situaci s psími exkrementy v okolí panelových domů. Množí se stížnosti na nepořádek v těsné blízkosti domů, chodnících apod. Chceme se vyhnout takovému řešení, jako je třeba zvýšení poplatku za psy v panelových domech. Pokud se ale situace radikálně nezlepší, budeme se touto možností muset zabývat. Nekazte si to sami.

Věnujte také prosím v tomto čísle zpravodaje pozornost informacím o nové vyhlášce o komunálním odpadu a upozornění na zánik povolení k čerpání vod a vypouštění odpadních vod. Případné dotazy vám rád kdykoli zodpovím.

Rád bych poděkoval panu Marchalovi, který tak ochotně zajišťoval hudební doprovod při průvodu ,,masopustních maškar” v úterý 20.2., který společně připravila základní a mateřská škola. Tato snaha o obnovu tradic v řadách dětí a mládeže si zaslouží nejen poděkování, ale i obdiv. Stálo to za to.

Poznatek na konec. Nějaký ,,dobrák” se asi cítí jako hurikán Kyril, proto nám otrhal měděné okapy na přístřešku v parku J.V.Kamarýta. Děkujeme.

Všem trpělivým čtenářům přeji krásný březen.

Jirka Růžička tel: 739 026 248

IMFORMACE PRO MAJITELE STUDNÍ

Zánik povolení k odběru spodních vod k 1.1.2008

1) Studny vybudované před 1.1.1955: není třeba povolení, je však třeba studnu přihlásit. (chráníte tak svůj vodní zdroj před ,,stažením” vody)

Vzor žádosti: Žádám o ověření studny vybudované před 1.lednem 1955.

Tato studna se nachází na pozemku parc.č………….,

který je v mém vlastnictví.

Popis studny……………..

Účel odběru podzemní vody (zásobování domácnosti pitnou vodou)

Důkaz o stáří studny (kupní smlouva, svědectví, čestné

prohlášení apod.)

Výpis z katastru se zakreslením studny

Jednoduchý nákres studny (nevyžaduje se od projektanta)

2) Studny vybudované po roce 1955 do 1.1.2002: Pokud studna slouží

pouze pro zásobování pitnou vodou domácnosti (ne pro podnikání) a máte povolení pro odběr vody, povolení platí dále.

Pokud nemáte povolení pro odběr vody, je třeba podat žádost o povolení k odběru podzemních vod pro potřeby jednotlivých občanů (domácností).

Přílohy k žádosti: Katastrální mapa se zakreslenou studnou

Vyjádření osoby s odbornou způsobilostí-

- autorizace pro vodohospodářské stavby

Povolení stavby a kolaudační rozhodnutí

3) Studny sloužící pro podnikání : Povolení vydaná před 1.1.2002 zanikají.

Do 31.6.2007 lze požádat o prodloužení povolení.

Žádost o povolení k odběru je třeba podat nejpozději do 28.září 2007.

Vše co se týká povolování a registrace studní řeší Městský úřad Kaplice. Odbor životního prostředí, Náměstí 70, 382 41 Kaplice. Tel: 380 303 142, fax: 380 303 110

Pozor!! Každý kdo vypouští odpadní vody do vod povrchových nebo podzemních a má povolení starší než od 1.1.2002, musí požádat buď o prodloužení, nebo o povolení do 30.6.2007 na stejném odboru.(vypouštění ze septiků a domovních čistíren do trativodu, ne do kanalizace)

 

Upozornění

Upozorňujeme všechny držitele psů, že místní poplatek je splatný do 30.4.2007(dle vyhlášky Města Velešín č. 4/2001 o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů).

Poplatek je možno uhradit v pokladně MěÚ , nebo převodním příkazem na č. účtu 650720-544/0600, který je veden v GE Money Bank ve Velešíně, jako variabilní symbol uveďte číslo evidenční známky psa a koncové č. 2.

Sazby poplatku dle vyhlášky Města Velešín č. 4/2001 o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů jsou stanoveny:

1. Za prvého psa jehož držitelem je fyzická osoba bydlící:

a) v domě s více jak čtyřmi byty 800,- Kč

b) v rodinném domku 300,- Kč

c) v městské části Bor,Holkov, Chodeč,

Nádraží, Skřidla (dále jen městská část) 150,- Kč

2. Za druhého a každého dalšího psa jehož držitelem je osoba bydlící:

a) v domě s více jak čtyřmi byty 1 200,- Kč

b) v rodinném domku 450,- Kč

c) v městské části 225,- Kč

3. Za psa jehož držitelem je právnická osoba a pes je využíván k ostraze majetku těchto nebo jiných osob 600,- Kč

Za druhého a dalšího psa 900,- Kč

4. Za prvého psa, jehož držitelem je poživatel invalidního, starobního nebo vdovského důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmu bydlící:

a) v domě s více jak čtyřmi byty 200,- Kč

za druhého a každého dalšího psa 300,- Kč

b) v rodinném domku nebo v městské části 100,- Kč

za druhého a každého dalšího psa 150,- Kč

Poplatek ze psů se platí ze psů starších 3 měsíců.

Od poplatku ze psů je osvobozen držitel psa, kterým je osoba nevidomá, bezmocná a osoba s těžkým zdravotním postižením, které byl přiznán III.stupeň mimořádných výhod podle zvláštního právního předpisu, osoba provádějící výcvik psů určených k doprovodu těchto osob, osoba provozující útulek zřízený obcí pro ztracené nebo opuštěné psy, nebo osoba, které stanoví povinnost držení a používání psa zvláštní právní předpis. ( Např. zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů.)

EO Mě Velešín

Zvýšení ceny tepla za rok 2006.

Rádi bychom touto cestou objasnili odběratelům tepla z plynových kotelen města Velešín na Sídlišti a Nad Cihelnou zvýšení ceny tepla v roce 2006.

Skutečná cena tepla byla tvořená závazným postupem při stanovení ceny tepelné energie dle cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 13/2005 ze dne 30.11.2005. Předložená cena tepla obsahuje pouze povolené proměnné (zemní plyn,el. energie, technická voda a poplatek za znečištění ovzduší) a stálé (opravy, nájemné,výrobní a správní režie, část mezd a zákonné pojištění) ekonomicky oprávněné náklady včetně pouze minimálního zisku ve výši 0,5% z uvedených oprávněných nákladů, což pro Vaší informaci činí cca 50 tisíc Kč.

Nárůst ceny tepla je hlavně ovlivněn navýšením ceny zemního plynu v r. 2006, kdy jen zemní plyn navýšil cenu tepla v kotelně na Sídlišti o 70,- Kč/Gj (Nad Cihelnou o 61,- Kč/Gj), nárůst ceny el. energie, provedení opravy havarijní části teplovodu na Sídlišti mezi panelovými domy čp. 465-6 a 504-5 a částečně i zvýšené nájemné za tepelné hospodářství o 150 000,- Kč ročně, což představuje další navýšení ceny tepla

o 5,50 Kč/Gj. Zbývající uvedené oprávněné náklady zůstaly na cenové úrovni tepelné energie roku 2005.

Město v posledních letech do celého tepelného hospodářství (plynové kotelny, dvoutrubkové předizolované rozvody tepla a domovní předávací stanice tepla) investovalo téměř 40 mil. s cílem nejenom modernizovat technologii, ale především zkvalitnit výrobu a dodávku tepla a zároveň zajistit dodávku teplé užitkové vody nepřetržitě po celý rok.

Závazný postup při tvorbě ceny tepelné energie i výsledná skutečná cena tepla byla po vzájemných konzultací doporučena Státní energetickou inspekcí v Českých Budějovicích, kde bylo konstatováno, že tato cena tepla je pod úrovní regulované ceny v cenovém rozhodnutí ERÚ č. 13/2005.

Nárůst ceny tepla je pro naší organizaci i pro konečné odběratele nemilý, ale z výše uvedených důvodů nezbytný.

Závěrem nám dovolte, abychom Vás ujistili, že se budeme nadále snažit pro Vás zajišťovat kvalitní a bezproblémovou dodávku tepelné energie z modernizovaných plynových kotelen města.

Karel Krejčí - jednatel Správy majetku města Velešín, s.r.o.

 

ZMĚNA VE VÝŠI POPLATKU ZA SVOZ KOMUNÁLNÍHO ODPADU A TERMÍNU ZAPLACENÍ POPLATKU

Upozornění pro občany - pro rok 2007 schválilo zastupitelstvo města na svém 4. zasedání ze 19.2.2007 navýšení poplatku za svoz komunálního odpadu na částku 400,- Kč na občana. Termín splatnosti je změněn na datum 30.6.

Pavla Řihoutová správní odbor MěÚ

 

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji zástupcům města Velešína za návštěvu, blahopřání a dárky k mému životnímu jubileu. Současně děkuji odborům Jihostroje Velešín a.s. za blahopřání.

J.Čáp

 

PODĚKOVÁNÍ

Děkuji zástupcům města Velešína za blahopřání a dárky k mému životnímu jubileu.

Ludmila Marchalová - Velešín nádraží

SBÍRKA POUŽITÉHO PRÁDLA, ŠATSTVA A DROBNÝCH HRAČEK PRO CHARITU BROUMOV

Dlouho očekávaná sbírka prádla a šatstva pro Charitu Broumov se uskuteční ve dnech pátek 27.4.2007 od 15 do 19 hodin, v sobotu 28.4.2007 v době od 9 do 18 hodin. Věci noste a přivážejte zabalené a převázané v pevných krabicích, nejlepší jsou od banánů nebo v pytlích ze silného igelitu. Sbírka se koná jako minule v Síni tradic Základní školy ve Velešíně - hlavní vchod, Družstevní č. 340, Velešín.

Za Vincencské společenství sv.Václava Pavla Řihoutová

František Schusser: VELEŠÍNSKÁ MIKROHISTORIE PO KAPKÁCH

(18) JAK SE ŽILO VE VELEŠÍNĚ V 15. STOLETÍ

Lidé prožili většinu svého života při práci mimo dům. Domů se uchylovali pouze večer a v zimě. Stavení byla roubena ze dřeva, kterého bývalo všude víc než dost. Střecha bývala ze slámy, bez komína. Dveřmi se vstupovalo do tmavé a nevytápěné síně. Zde se vykonávaly domovní práce a zde většinou žila i domácí zvířata. V komoře byl sklad se zásobami, nádobami a náčiním, které se doma potřebovalo. Obytnou místností byla jizba. V jejím rohu stála pec s ohništěm. Kouř volně stoupal a odcházel otvorem ve stropě na půdu, odkud unikal ven. Také vnitřní vybavení bylo prosté. Jednoduché lůžko a fošnový stůl. Stejně jednoduché a málo početné bylo nádobí určené k přípravě a konzumaci prosté stravy.

Velešín v 15. století měl zemědělský charakter. Řemeslníci a těch moc nebylo, vyráběli především pro velešínské občany, popřípadě pro sedláky z velešínské rychty. Své výrobky prodávali na týdenních trzích. Převažovala řemesla, která byla důležitá k běžnému životu lidí. Proto ve Velešíně v 15. století nechyběl řezník, pekař, mlynář, krejčí a švec. V každém hospodářství bylo potřeba nářadí, různé nástroje a nádobí, a proto zde byli i kovář, hrnčíř, truhlář a bednář. Co se vyrobilo, to se většinou i na velešínském trhu prodalo. Tržiště na dnešním náměstí bylo plné bahna, z domů sem vytékala voda i močůvka, povalovaly se zde odpadky a často i hromady hnoje. Smrděly zde žumpy, kouř ze dvou kováren a chlívků s domácími zvířaty. Nikomu to však nevadilo.

Na velešínské rychtě v průběhu 15. století se sklidilo jen třikrát až čtyřikrát víc než se zaselo. Výnos z dnešní plochy jednoho hektaru byl 800 až 1000 kilogramů žita, kterého se zde pěstovalo nejvíce. Zhruba třetinu bylo nutno nechat na setí, třetinu odevzdat Rožmberkům a farářovi, takže zbyla jediná třetina pro rodinu či prodej na velešínském trhu. Zde se prodával strych (93 litrů) za dva a půl groše. Jeden groš bylo 14 haléřů a velký chléb u pekaře se v té době prodával za dva haléře.

V domě velešínského měšťana bývaly dvě peřiny, dva krátké kožichy a jedny nebo dvoje pevné šité boty. Peřiny bývaly nejcennější součástí nevěstiny výbavy a kožich majetkem děděným po generace. Krátký kožíšek se dal koupit za tři kopy, tedy za 180 grošů. Boty byly odznakem měšťana, sedláci z okolních vesnic a samot balili nohy do hadrů.

Ve Velešíně bylo jedenáct láníků. To byla výměra, kterou stačila rodina obdělat a tato plocha uživila šest až sedm lidí. Lán býval kolem 18 hektarů a dělil se na 32 jiter. Nejhůře bývalo v zimě, kdy šlo o to, aby vydržely zásoby jídla a píce. Často se to nepovedlo. Takové ohrožení přišlo zejména po špatné úrodě, kdy přišel hladomor. V zimě vyvrcholila i vysoká úmrtnost. Dvě, tři děti z deseti se na velešínsku v 15. století dožívaly dospělosti. V zimě vrcholil strach z hladu. Čtyřiceti denní půst v před velikonočním období se dodržoval často již dávno před Popeleční středou. A to nejen z důvodů náboženských.

Práce na poli začaly hnojením. Protože bylo málo sena, bylo málo dobytka a tím i málo hnoje. Sotva země oschla, vyjelo se s voly orat. Když vyjížděli voli poprvé po zimě do polí, vyzdobily je láníci pentlemi. Nejobvyklejším způsobem bylo vysévání zrna z rozsívky, čtvercového kusu hrubého plátna, který si rozsévač přivázal kalouny na rameno. Do špatné půdy se selo hustě, do lepší řídce. Novou rozsívku požehnal farář v kostele a většinou sloužila i synovi a vnukovi. Jako první se vysévalo zrno z posledního snopu předchozí úrody.

V práci a starostech utekl duben a květen a přiblížila se senoseč. Práce s těžkými kosami, jejichž měkké břity se rychle tupily, zaměstnávala rodinu až do žní. Tím spíše, že se povinně sušilo i na panském. A byly zde žně. O žních se nejdříve sklízelo na rožmberském a teprve, když měla rychta odpracovanou robotu, dal rychtář souhlas, že smí být zahájeny žně “na svém.” O žních byla robota láníka v 15. století na velešínské rychtě osm dní. Sklízelo se srpem, po hrstích, takže práce postupovala pomalu. Klasy se srpem ořezávaly asi v polovině stébla a mlátilo se na podzim nebo v zimě cepy. Žně se protáhly nejméně do poloviny září a na ně navazovala sklizeň otav. Na podzim se oraly úhory, zaplevelené a ušlapané pasoucím se dobytkem. Sláma se využívala na došky, kterými se pokrývaly střechy.

Pokračování...

 

Z kroniky Souboru písní a tanců – pokračování

Podzim roku 1957 byl věnován převážně nacvičování nových písní, recitací a tanců.Ve sváteční den 26. prosince se uskutečnil vánoční koncert v sále Na pivovaře. Tímto koncertem byla obnovena tradice vánočních koncertů ve Velešíně a bylo tomu tak až do zániku souboru. V programu účinkoval mužský pěvecký sbor Šumavan, který měl z dřívějších let ve Velešíně i okolí velmi dobré jméno, sóloví hudebníci pan A. Hujsl a paní Jana Crkvová, ženský pěvecký sbor, salónní orchestr a na zakončení smíšený sbor a orchestr.

Koncert byl příjemným završením vánočních svátků a roku 1957 pro návštěvníky i pro účinkující, kterým dal zároveň chuť a elán do další práce. Na jaře roku 1958 je již soubor zván na zpestření různých kulturních akcí i mimo Velešín. Stále ale nejsou v souboru žádní chlapci a když je nutné, aby v nějakém tanci vystupoval tanečník, oblékají se některé dívky za chlapce. A tak byl zahájen nábor švarných chlapců a podařilo se. Soubor získal důvěru Jihostroje a tak od března 58 již zkouší v kulturním domě a Závodní klub mu poskytuje peníze na zakoupení krojů, jejichž pořízení bylo dosti složité. Doudlebský kroj je sice proti jiným krojům poměrně jednoduchý a “chudý”/jako byl celý doudlebský kraj/, ale šerky, což jsou těžké nařasené sukně z husté lněné látky, se musely vyhledat a odkoupit po chalupách. Halenky s bohatými nabíranými rukávy, šněrovačky a zástěry ušily švadleny. K tomu bílé punčochy a černý šátek na hlavu uvázaný na babku a kroj byl hotov. Ale černý šátek děvčata nerada nosila, raději si připevňovala k vlasům umělý cop s červenou mašlí. Chlapci měli bílé košile, vesty, žluté kalhoty pod kolena a vysoké černé boty z měkké kůže. Při vystoupení v Besednicích 24.května 58 měl soubor již 50 členů. Jako se stalo zvyklostí uspořádat každoročně před vánoci koncert, tak i na konci června každého roku vystoupit s novým programem. Stalo se tak 28.června, celovečerní pásmo se jmenovalo BUDE MUZIKA – Obrázek písní a tanců, které sestavili Milan Krebs a Irena Krebsová. Zápisy v kronice říkají, že vystoupení se líbilo.

Z těchto hlavních dvou programů, z vánočních, které ale neměly vánoční tématiku, a z letních – červnových, se vybírala jednotlivá čísla pro vystoupení při různých kulturních akcích, na která byl soubor zván. Ani o prázdninách nezahálel a měl vystoupení například v Kaplici a v Kolonii pro děti.

Na konci roku 1958, 27. prosince, soubor představuje ve Velešíně nový program s názvem MÍROVÉ PÁSMO. S každým novým programem se stupňuje také náročnost písní a tanců a ne vždy se všechno hned daří. Chlapci a děvčata berou nácvik spíš jako zábavu a legraci a odpovědnost si příliš nepřipouštějí . Ale to bylo právě ono, co je v kolektivu drželo a lákalo. Odpovědnost za ně museli nést v souboru ti trochu starší a rozumnější. Již zmiňovaní manželé Krebsovi to byly paní Stránská a Prajerová, které se staraly o organizační věci. Při vystoupeních se stávaly různé nepředvídatelné situace, kdy ulétl tanečníkovi motýlek, vyzula se bota, padala sukně, při jednom tanci dokonce spadla tanečnice s pódia mezi muzikanty.

Stalo se také zvykem, že soubor pořádal každoročně v kulturáku MASOPUSTNÍ ÚTERÝ, na kterém bývalo hodně návštěvníků a také velká legrace. Výtěžek se věnoval na činnost souboru, aby ulevil při financování ZK Jihostroj.

Účast v Soutěži tvořivosti mládeže (STM) vynesla ženský pěvecký sbor přes první místa v okresním a krajském kole až do celostátní soutěže, která proběhla začátkem července v Brně. Zatím co se ženský pěvecký sbor připravoval na vrcholnou soutěž, měl soubor řadu různých vystoupení. Před jedním, na l. máje, si Tonda Rouhů, náš harmonikář, tanečník, organizátor zábavy, ale také kronikář, posteskl: “Je první máj, proč jen prší, myslíme to dobře, svatý Petře, na mou duši. Chceme průvod rozveselit, rozesmát, proč nenecháš slunce hřát?”

Povídání o soutěži v Brně by bylo dlouhé – v kronice zabírá 14 stran. Příprava byla velice pečlivá, ale ani jedna zpěvačka, a myslím, že ani p. sbormistr Krebs, nedoufali, že by mohli v celostátní konkurenci výrazně uspět. O to větší bylo překvapení a nadšení, když verdikt poroty zněl: II. místo v soutěži ženských pěveckých sborů. Ocenění se ženy dočkaly i doma od svých blízkých, ale i od patrona souboru Závodního klubu Jihostroje.

Tento úspěch nadchl celý soubor a elán se přenesl nejen do oficiálních vystoupení, ale i do akcí mimo jeviště. Překvapil třeba zpěvem i tancem členy souboru, kteří se chtěli t a j n ě vdát či oženit. Zpíval jim na radnicích, doma a jednou dokonce zazpívala děvčata na schodech v porodnici, když se jedné z nich narodilo děťátko.

Na podzim 1959 se zrodil orchestr pod vedením koho jiného, než p. Krebse. A soubor byl zase větší a lepší. Hlavně to, že byl větší byl trochu problém při zájezdech na vystoupení, protože nejdříve musely do autobusu hudební nástroje včetně basy, objemné kroje a potom až osoby.

Slavnostní vystoupení na konci roku1959 neslo název PÍSNĚ RODNÉ ZEMĚ, trvající 2,5 hodiny. Pásmo bylo náročné, vyžadovalo dokonalou přípravu a režii. Že se představení povedlo a líbilo a že oblíbenost souboru stoupala, dokázala účast tří set spokojených diváků...

Sbor dobrovolných hasičů Velešín

Dne 8.12.2006 na valné hromadě hasiči zhodnotili svou celoroční činnost takto:

Na úseku práce s mládeží:1) jedno družstvo MH v SDH

2) jedno družstvo zapojeno do hry Plamen

Dětské pohárové soutěže:

29.04.2006 – Hubenov – starší žáci obsadili 3.místo a to z 10 družstev

06.05.2006 – Zubčice – soutěž okrsku Velešín, muži i žáci

13.05.2006 – Besednice – hasiči z Velešína obsadili 6.místo časem 24,23 s.

20.05.2006 – Brloh – zúčastnilo se 6.žáků a jejich výsledky byly uspokojivé

24.06.2006 – Malonty – naši mladí hasiči obsadili 5.místo časem 20,28 s.

23.09.2006 – Třísov – z Třísova si odvezli naši krásné 3.místo časem 17,67 s.

14.10.2006 – Velešín – pohárová soutěž – 2.místo čas 17,04 s. na vítězství nám scházelo jen 0,3 s.

Tímto bylo ukončeno celoroční soutěžení mládeže a naši skončili v okres. poháru na krásném 4. místě.

21. října byla zahájena nová soutěž “ Plamen” v okresním poháru mládeže v Horním Dvořišti, kde naše hlídky obsadily 1. a 5. místo. Vždy po skončení akcí následoval úklid materiálu a výzbroje ve zbrojnici, cca 104 hod. Za práci s mládeží děkujeme panu Vlažnému st.

Zásahová jednotka zasahovala 7x

03.01.2006 – Mostky – spadlá střecha pod tíhou sněhu na vepříně

04.01.2006 – polom stromů směr Dluhá u silnice

16.06.2006 – požár lesa

07.08.2006 – požár slámy SŽV Velešín nádraží

18.08.2006 – planý poplach les u CHodče

13.11.2006 – požár lesa Velešín nádraží

22.11.2006 – požár slámy SŽV Velešín nádraží

U těchto událostí asistovalo 44 osob, čas strávený u těchto zásahů 284 hodin.

Asistence u Rallye Český Krumlov 6.5. a 14.5.u závodu Míru -16 osob, čas strávený u těchto akcí 34 h. Sportovní činnost

08.05.2006 – okrsková soutěž v Zubčicích, 12.08.2006 – soutěž v Přední Výtoni

Zprávu sepsal Jiří Pašek, starosta sboru

Sbor dobrovolných hasičů děkuje všem podnikatelům a dárcům za sponzorské dary do tomboly plesu.

MILÍ SPOLUOBČANÉ

Společnost přátel města Velešína připravuje výstavu na téma VELIKONOCE, která proběhne od 3.4.do 11.4. v prostoru bývalého pivovaru. K vidění budou lidová řemesla. Připravujeme exponáty, které se vážou k tomuto tématu a dál se nechte překvapit. Rádi bychom oslovili ty, kteří by mohli zapůjčit zajímavé věci( např. řehtačky, výrobky z proutí, velikonoční dekorace atd.).

Kontaktní místo: manželé Korbelovi, nám. J.V.Kamarýta 92, Tel.380 331 771

Eva R.

 

Klub maminek Velešínské klubíčko

pozor změna!!! od března každý čtvrtek od 9.30 do 11.30 hodin ve sportovní hale Jihostroje. Rodiče i prarodiče, přijdte si s dětmi zacvičit, zazpívat, pohrát a zadovádět. Program je pro děti přibližně od 1 roku do 4 let, ale přijít můžete i s mladšími dětmi. S sebou přezůvky pro sebe i pro dítě a 10 korun za rodinu na vstupné. Kontakt tel: 737 535 264, email: mcvelesin@seznam.cz, http://www.mcvelesin.unas.cz

Zveme vás na dvě přednášky:

Imunita a obranyschopnost v dětském věku s dětským lékařem MUDr.J. Žižkou

Jakou mají děti imunitu? Je možné nějak předejít onemocnění u dětí? Čím zvýšit jejich obranyschopnost? Kladete si stejné otázky? Pokud na ně chcete dostat odpověď, přijďte na přednášku, jejíž součástí bude i prostor pro vaše dotazy. Těšíme se na setkání.

kdy: út 13.3. 2007 od 16.30 h, kde: v přednáškovém salonku Kina ve Velešíně (v 1. patře)

Družstevní ulice 596 (vchod zboku budovy vedle baru Relax)

vstupné: dobrovolné

Jak se děti balí do bavlnky

(přednáška v rámci celosvětového Týdne opravdových plen – viz článek v tomto čísle zpravodaje)

Čekáte miminko? Nebo už je na světě? A vy bádáte nad tím, do čeho jej nejlépe zabalit? Aby mu bylo příjemně? Abyste nestrávila hodiny u pračky a žehličky ?Aby vaše popelnice nebyla neustále plná?

ukážeme si novinky v oblasti látkových plen (tvary, materiály, příslušenství, plenky totiž dnes už nevypadají jako dřív)

povíme si, co na rozdíl od našich babiček už dělat nemusíme

zjistíte, kolik můžete na látkových plenách ušetřit

dozvíte se o plenách šetrných k životnímu prostředí i zdraví dítěte

kdy: út 20.3. 2007 od 16.30 h, kde: v přednáškovém salonku Kina ve Velešíně (v 1. patře)

Družstevní ulice 596 (vchod zboku budovy vedle baru Relax)

vstupné: dobrovolné

Je libo bavlnku či umělou hmotu?

Vrcholí přípravy na mezinárodní osvětovou kampaň – šetrné pleny k dítěti i k životnímu prostředí. Letos poprvé v České republice. Přípravy na mezinárodní kampaň Real Nappy Weak vrcholí

v Anglii, Rakousku, na Novém Zélandu, ale též v Číně, Turecku či Jihoafrické republice a také poprvé v České republice!

“Je to dřina, hodně práce, ale nakonec jsme rádi, že jsme Českou republiku přihlásili mezi více jak 30 zemí světa, které se ke kampani připojují. A některé z nich již 15let.” říká Věra Soukupová z ekoporadny Rosa – koordinátorka celé akce.

Zdánlivě nezajímavé téma, často opomíjené. Jedno z mnoha, které má široké souvislosti zdravotní, sociální, ekologické, ba i politické: dětské pleny. Že by nebyl zájem, se nebojí. Množství rodičů, jež se rozhodují pro návrat k opravdovým plenám, se stále zvyšuje. Každý týden přichází do poradny několik maminek, aby se mohly na plenky podívat, zeptat se na zkušenosti, poradit se, zjistit jejich výhody i nevýhody. Podporu nacházejí nejen u ekologicky orientovaných organizací a rodičů, ale i u zdravotníků i představitelů obcí.

Týden opravdových plen (TOP) se bude v naší republice konat úplně poprvé. Vypukne ve stejném termínu, jako po celém světě a bude trvat od 11. do 18.března. Prozatím je zřejmé, že akce se budou konat po celé republice na více jak 20 místech. Ve Velešíně budou moderní látkové pleny k vidění 13.3. ve stánku naproti radnici.

Našimi osvětovými akcemi, právě tak i TOPem, se snažíme vyvrátit mýty a podložit informace fakty. Stále se traduje velká časová náročnost, nutnost pleny vyvářet, žehlit. Dnes se však moderní pleny vzhledově připomínající kalhotky ani nežehlí, ani nevyváří. A finančně vycházejí nesrovnatelně lépe než klasické jednorázovky,” dodává Soukupová. Za hlavní však považuje zdravotní hledisko. “Je toho spousty, v čem hrají opravdové pleny prim: prevence správného vývoje kyčlí, snížení rizika opruzenin a různých vyrážek, přehřívání pohlavních orgánů, gynekologické problémy srůstů u dívek atd. Z přírodních materiálů též nemůže dojít k přestupu chemických látek (reziduí) do kůže dítěte,” vypočítává dále.

A jakou souvislost mají šetrné pratelné pleny s obecní politikou? Je to poměrně jednoduché – obce mají povinnost snižovat množství komunálního směsného odpadu a zároveň mají zájem o každého nového človíčka ve své obci. Radost z nového života povětšinou s sebou však přináší i 2 tuny odpadu – jednorázových plen za přebalovací období. A to je dvojnásobek toho, co vyprodukuje dospělý člověk. Takže i obcím se vyplatí podpořit rodiče k šetrnějšímu a udržitelnějšímu způsobu života. “Že to funguje v Anglii, Rakousku a ve Francii se asi nikdo divit nebude. Dobrá zpráva je, že dotované balíčky těchto plen mohou dostat matky už i u nás. Např. v obci Ledenice či v Nových Hradech se do pilotního projektu již zapojili. Nyní čekáme, zda se k těmto zeleným obcím přidá i město Písek”.

Není to návrat na stromy – v Anglii po 15 letech zaznamenávají každoročně zvyšující se podíl rodičů, kteří si pro své dítě vybírají právě moderní pratelné pleny. Je to možnost, cesta a osobní přispění k udržitelnému životu na naší planetě. Je to ukázka toho, že nám není lhostejné, v čem budou jednou naše ratolesti vyrůstat. Pro dítě, pro přírodu i pro naše peněženky.

Z pohledu ekologického představují jednorázovky opravdové zlo – množství odpadu, které nelze jinak než spálit (a potom tento vzduch dýchat), či skládkovat a čekat, zda unikne na skládce nějaký ten methan a zda bude 200 let stačit jednorázovkám k rozkladu.... Vysoká je i spotřeba surovin – neobnovitelných zdrojů – určená k jejich výrobě, množství dodané energie k jejich výrobě i vody a její znečištění např. při bělení buničiny ...atd. – zvyšuje ekologickou stopu každého z nás, ale i naší civilizace celkově.

“Buďme vděčni za své děti a hýčkejme si je v bavlnce” radí na závěr Věra Soukupová.

Převzato z tiskové zprávy, Rosa o.p.s., Věra Soukupová - Týden opravdových plen je podpořen z EU programu Transition Facility 04 Nadace ROS a MPO

 

Klub maminek přes Úřad práce Český Krumlov přijme:

-pracovnici /íka na úklid a manuální práce (lepení, šití na stroji..). Práce je na poloviční úvazek, přímo ve Velešíně, částečně je možné pracovat z domova. Uchazeč musí splňovat kritéria úřadu práce pro dotované pracovní místo. Bližší informace na tel. 737 535 264. Motivační dopis a životopis zasílejte na adresu: Velešínské klubíčko, Sídliště 504, 382 32 Velešín.

-pracovnici /íka pro práci s dětmi (nutné odborné vzdělání pedagogického či obdobného směru). Práce je na poloviční úvazek, přímo ve Velešíně, částečně je možné pracovat z domova. Uchazeč musí splňovat kritéria úřadu práce pro dotované pracovní místo. Dále požadujeme práci s PC a vztah k dětem. Bližší informace na tel. 737 535 264. Motivační dopis a životopis zasílejte na adresu: Velešínské klubíčko, Sídliště 504, 382 32 Velešín.

Hledáme modely na módní přehlídku

Na módní přehlídku pratelných plen konanou v sobotu 17. března 2007 od 16 hodin v obch. centru IGY (v Č. Budějovicích) hledáme modely (děti v rozmezí 1 – 2,5 let). Při přehlídce se projdou děti s doprovodem (rodičů či staršího sourozence) po vyvýšeném molu tam a zpět.

Přihlaste se proto se svými dětmi – modely!!! (Nemusí to být žádní ostřílení fashion stars, ale vaši roztomilí šikulkové, se kterými se zúčastníte naší dobročinné akce).

Na přehlídce dětí v babyšátcích je věk nošenců prakticky neomezen.

Pleny a svrchní kalhotky zapůjčíme. Zároveň jste též všichni zváni jako diváci ;-)

Přihlášky a další informace: Adéla Chadimová, tel.: 728 889 616. email: adela.chadimova@seznam.cz

 

 

 

 

VELEŠÍNSKÁ SPORTOVNÍ KYNOLOGIE v roce 2006

V loňském roce v naší kynologické organizaci aktivně pracovala většina z devatenácti registrovaných členů. Do dění v klubu a hlavně do přípravy sportovních a chovatelských akcí se zapojili také hostující z nedalekých organizací. Andrea a Jiří Zevlovi náš klub reprezentovali s německými ovčáky z vlastního chovu dobrými výsledky na výstavách, kde vysoká popř.nejvyšší ocenění získali na oblastních, krajských i celorepublikových a mezinárodních akcích. I. Pechá, J. Hlaváč, A. Zevlová, J. Zevl a M. Klor úspěšně složili čtrnáct zkoušek z výkonu, to včetně zkoušek speciálních a vrcholových.

Závodů, výběrových soutěží na MS (mistrovství světa) a M ČR se zúčastnili D. Veselovská (3.m.), J.Hlaváč. Na Mistrovství klubu německých ovčáků startovali J. Záhorková (16.m.) a J. Hlaváč. Na Mistrovství IPO ( všech plemen) startovala D. Veselková. Šesté místo obsadil F. Zimek na MČR IPO v Raspenově i na M ČR belgických ovčáků v Roudnici nad Labem.

Mistrovství světa FCI ( všech plemen) se konalo ve slovinské Nove Gorici (5.-10.9.2006).

Zde startovalo více než sto reprezentantů 27 zemí. Česká republika obsadila 5. místo

( do soutěže družstev se započítávají tři nejlepší z dané země – L. Mach – 28l, F. Zimek –273 a V. Balej – 273 b.)

Další naši závodníci startovali s úspěchem na několika regionálních závodech (Velešín,

České Budějovice, Sezimovo Ústí ...).

Ve Velešínské kynologické organizaci aktivně pracují někteří majitelé chovných a v chovu využívaných německých a belgických ovčáků, kteří ctí skutečnost, že povahově, exterierově a zdravotně kvalitní odchovy jsou základem pro kvalitní výcvik ( P. Sviták, Zevlovi, Hlaváčovi, F. Zimek).

V roce 2006 byly ve Velešíně pořádány dvoje zkoušky dle mezinárodního zkušebního řádu IPO a jedny dle ZŘ národního. Úspěšnou soutěžní sezonu zakončil 5.12.2006 Občanský obranářský závod pořádaný v kategoriích IPO1 ( 7 startujících ) a IPO3 ( 11 startujících ) za účasti několika špičkových psovodů i psů.

V roce 2007 na velešínském cvičišti uvidíme zkoušky dle MZŘ i zkušebního řádu národního, krajskou výstavou NO a bonitaci také plemene německý ovčák. Naši reprezentanti J. Záhorková, A. Zevlová, J.Hlaváč, a F. Zimek budou startovat na výběrových soutěžích 2007. V dvětnu proběhne MS belgických ovčáků ve Francii, kde je v nominaci ČR také F. Zimek s Aškou Fany Eciloten.

Jiří Skupa ZKO Velešín

Kontaktní adresou pro rok 2007 zůstává: Mgr. František ZIMEK, Nad Cihelnou 597, Velešín, tel. 606 360 160

 

ASPV

Na trochu jiném cvičení se dne 20.2.2007 sešli v tělocvičně děti z oddílů SK ASPV “Cvičení předškolních dětí” a “Všeobecná gymnastika”. Konal se už tradiční MASOPUST NA CVIČENÍ.

Cvičitelky Jana a Helena

Omluva všem dětem, které navštívily animovaný film “Spláchnutej” v kině Ve Velešíně

Ve středu 14. února jsme promítali v kině ve Velešíně výše uvedený film pro děti. Bohužel došlo k politování hodné situaci, kdy ve druhé polovině nešel téměř 15 minut zvuk.

Věřte, že takové horké chvilky, kdy se něco takového stane a vy nevíte proč, jsou noční můrou každého promítače. Právem se i někteří rodiče zlobili, ale bohužel došlo k závadě, která nebyla na naší straně.

Jako v každém zaměstnání, tak i mezi promítači se najdou tací, kteří svoji práci nedělají pořádně.Každý promítač by měl být řádně vyškolen, musí mít promítačské zkoušky a tím by měl zvládat alespoň základní problémy, jako je lepení přetrženého filmu. A to byl právě případ filmu “Spláchnutej”, kdy se promítači z předchozího kina film zřejmě při balení přetrhl a on ho velice neodborně slepil. Navíc tak, že celou prostřední část jednoho dílu slepil opačně. To znamená, že zařízení na snímání zvuku nemohlo zvuk sejmout. Film byl takto “lajdácky” slepen ještě na dalších třech místech, naštěstí už alespoň správnou stranou. S každým filmem jde jakási průvodka, do které promítač zaznamenává, zda s filmem něco dělal a v jakém stavu film je. U tohoto filmu nebyl záznam žádný, takže ani náš promítač nemohl tušit, že něco není v pořádku .

Velice nás všechny toto nezodpovědné chování mrzelo, ale bohužel už se stala chyba. A navíc se k tomuto neodbornému zásahu nikdo nepřiznal. Náš promítač celý film opravil, takže alespoň děti v dalším kině viděly film v pořádku.

Jenom pro objasnění všem návštěvníkům klasických kin, tedy i kina velešínského. Každý film má i několik desítek kopií, které neustále cestují po celé republice. Nové kopie dostávají multikina, která je zhruba dva měsíce promítají, než je postoupí menším kinům. Jelikož technologie výroby filmů je stejná už desítky let , pořád jsou filmy na celuloidových pásech, podobně jako filmy do starších foťáků. Jak všichni víte, tyto filmy se rády trhají a tím, že jsou neustále používány, promítány na někdy už téměř historických přístrojích, jejich kvalita značně klesá. Už při příchodu z multikina bývá někdy film značně poničený, tzv. zapršený, slepovaný a bývají na něm rýhy. S tím mi bohužel nic nenaděláme, protože společnosti, které nám filmy poskytují, chtějí samozřejmě na každé kopii vydělat co nejvíce, takže ji nechají běhat mezi kinama, pokud to jde. Proto i v našem kině vidíte již nekvalitní kopie, jejichž výběr však my nemůžeme nijak ovlivnit. To jenom na vysvětlení, protože pro někoho je v dnešní době možná nepochopitelné, že se promítá ještě takovým zastaralým způsobem. Ano, existují nové technologie promítání z DVD nosičů, ale největší distribuční společnosti k tomuto způsobu určitě ještě dlouho nepřejdou. Naštěstí už vznikají nové společnosti, které nabízí filmy na moderních nosičích, jejich nabídka je však zatím omezená, ale určitě je to směr, kterým by se promítání mělo v budoucnu ubírat.

Takže se ještě jednou jménem celého kolektivu kina omlouvám dětem i dospělým, kteří na tomto filmu byli a pokusíme se vám to vynahradit nabídkou dalších nových dětských filmů, které snad už budou v pořádku. Děti jsou totiž naši největší příznivci, proto nás mrzí, že zrovna při jejich filmu došlo k problémům.

Děkuji za pochopení. Hana Růžičková, ředitelka KIC města Velešín

Kulturní program ve Velešíně na měsíc březen 2007

9.3. ( pátek ) v sále restaurace U Zlaté podkovy

19.30 hod PRODLOUŽENÁ

Předprodej vstupenek na každé páteční lekci v sále kina od 19.30 hod nebo v kanceláři KIC v kině každý den. Cena vstupenky: 80,- Kč

10.3. ( sobota ) v sále restaurace U Zlaté podkovy

14 – 16 hod Maškarní bál pro děti

zábavné odpoledne pro děti se soutěžemi, písničkami a tanečky

Vstupenky můžete zakoupit v kanceláři v kině. Vstupné: 50,- Kč děti i dospělí

11.3. ( neděle ) Setkání seniorů v sále kina ve Velešíně

14 – 16 Hrají Jihočeští rodáci. Stolová úprava s možností občerstvení.

Vstupné zdarma. Rezervovat místa si můžete v kanceláři v kině nebo na tel č. 380 33 10 03

13.3. ( úterý ) Klub maminek Klubíčko pořádá v zasedací místnosti v kině

16.30 hod ve Velešíně ( boční vchod od baru RELAX )

přednášku na téma: “Imunita a obranyschopnost v dětském věku s pediatrem MUDr. J.Zizkou Vstupné: dobrovolné

20. 3. ( úterý ) Klub maminek Klubíčko pořádá v zasedací místnosti v kině

16.30 hod přednášku na téma: “Jak se děti balí do bavlnky”

( jak vypadají moderní balněné pleny ) Vstupné: dobrovolné

21. – 22. 3. ( středa – čtvrtek ) Povídání o velešínském rodákovi J.V.Kamarýtovi

Program: 21. března Jihočeské muzeum České Budějovice

9.00 hod Zahájení

Hudební vystoupení žáků ZUŠ Velešín

( autobusová doprava z Velešína do Č. Budějovic a zpět )

10.00 hod Přednáška J.V.Kamarýtovi

13.00 hod Oběd

16.45 hod Přesun do Velešína ( autobusová doprava Č.Budějovice – Velešín )

18.30 hod Koncert Chrámového sboru z Velešína ( zazní zde i písně J.V.Kamarýta ) v kostele sv. Václava ve Velešíně. Koncert zahájí děti ze ZUŠ ve Velešíně

20.00 hod přesun do sálu kina ve Velešíně Zde proběhne beseda o J.V.Kamarýtovi – nejvýznamnější osobnosti Velešína pro širokou veřejnost

22. března sál kina ve Velešíně

9.00 hod Další přednáška pro žáky ZŠ Velešín a veřejnost

12.30 hod Vyhlášení výsledků doprovodných výtvarných a literárních soutěží, předání odměn za nejlepší práce

13.00 hod Ukončení

Veřejnost je srdečně zvána na večerní i dopolední přednášku a koncert v kostele sv. Václava ve Velešíně.

26.3. ( pondělí ) Večer s Jiřinou Jiráskovou

18.00 hod nový klubový pořad s osobitou herečkou divadla Na Vinohradech

v sále kina ve Velešíně Vstupné: 120,- Kč

Vstupenky si můžete zakoupit od 1.února 2007 v kanceláři v kině

27. 3. ( úterý ) Cestovatelské promítání v sále kina ve Velešíně

18.00 hod Tentokrát na téma: BULHARSKO – balkánské přírodní šperky

Hostem bude půvabná cestovatelka Maruška Klementová Vstupné: 50,- Kč

29.3. ( čtvrtek ) CRAZY KLUB 8,9

16.00 hod sál kina ve Velešíně

Vstupné: 40,- Kč

KIC města Velešín nabízí vstupenky na otáčivé hlediště v Českém Krumlově na činohru

“Sluha dvou pánů” Termín: 1.7.2007 (neděle) ve 21.30 hod

K dispozici je i 6 ks vstupenek pro děti do 15 let, které stojí 395,- Kč. Ostat. vstupenky jsou za 520,- Kč.

Cena je včetně dopravy. Odjezd autobusu z parkoviště u Jihostroje ve 20 hodin.

Dále KIC města Velešín nabízí vstupenky na divadlo

J.Cimrmana – “Záskok

místo konání: sobota 23. června od 19 hodin v sále kina ve Velešíně

Vstupenky si rezervujte vzhledem ke každoroč. velkému zájmu co nejdříve. Cena vstupenky: 250,- Kč

Rezervace vstupenek na všechny pořady pořádané KIC města Velešín na tel. č. 380 33 10 03 (záznamník), 380 33 10 16 nebo e-mail: kino.velesin@tiscali.cz.

Co chystá KIC města Velešín na rok 2007 ?

Vždy na začátku roku se vás snažím informovat o tom, co se v kultuře připravuje v nově příchozím roce. Ani letošní rok nebude výjimkou.Jsou pořady, které jsou již pevně naplánované, ale řada je jich ještě v jednání.

Leden a únor už máme za sebou a tím i Ples při svíčkách, o který byl letos mimořádný zájem. V únoru se všechno plánuje a domlouvá a také už přibližně víme, kolik budeme mít na kulturu ve Velešíně peněz.

V březnu vše zahájíme v sobotu 10., kdy budeme pořádat pro děti již tradičně Maškarní bál v sále restaurace U Zlaté podkovy.

Hned 11. března v neděli pozveme všechny příznivce dechovky na Setkání seniorů, které proběhne v sále kina ve Velešíně a zahrají Jihočeští rodáci.. 21. – 22. března uspořádá Spolek přátel města Velešína společně s Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích přednáškový seminář o velešínském rodákovi J.V.Kamarýtovi. Na tomto projektu se bude podílet mnoho odborníků a v sále kina proběhne několik přednášek pro veřejnost i pro školy. Součástí cyklu bude i koncert, na kterém zazní písně J.V.Kamarýta. Podrobný program je uveden v Kulturním programu a na plakátech.

Další týden, v pondělí 26. března, nás navštíví herečka Jiřina Jirásková se svým novým klubovým pořadem”Večer s Jiřinou Jiráskovou”. Začátek bude v 18 hodin v sále kina ve Velešíně.

V dubnu zahájíme před velikonocemi pořadem pro ZŠ. Představí se vám herec, artista a kejklíř Vojta Vrtek se svým alternativním divadlem “Kabinet létajících úžasností”. Jeho divadlo děti uvidí v dopoledních hodinách v sále kina a Vojta Vrtek reaguje tímto představením na velký zájem současné mládeže o žonglování a další artistické techniky.

V sobotu 14.dubna potěšíme všechny příznivce zpěváka Josefa Zímy. Ten vystoupí se svými hosty v sále kina ve Velešíně od 18 hodin a zazpívá vám všem dobře známé písničky.

V pondělí 23. dubna probíhají přijímací zkoušky na střední školy, takže poskytneme azyl SOŠ i ZŠ ve Velešíně. Pro SOŠ budeme promítat nový český film “Obsluhoval jsem anglického krále” a ZŠ má připraveny krátké filmy, které byly součástí přehlídky EKOFILM na podzim loňského roku.

30. dubna bychom chtěli nově stavět májku a oživit tím tuto tradici pro mladší generaci. Zároveň projdeme opět s lampióny Velešínem a spálíme čarodějnici. Doprovodný program bude určitě probíhat na dalších místech po celém Velešíně.

13. května oslavíme společně Den matek a 2. června máme naplánován Dětský den pro děti k jejich svátku.Doufám jen, že nám bude přát počasí, abychom mohli program uspořádat venku.

16. června nás navštíví ochotnické divadlo z Hořic na Šumavě se svojí novou pohádkou.

23. června bude ve Velešíně již tradičně hostovat Divadlo J. Cimrmana, tentokrát s divadelním kusem “Záskok”. Vstupenky si můžete zamlouvat už nyní, protože jako každoročně bude o toto představení velký zájem.

V červenci nebo v srpnu by k nám opět měl zavítat taneční soubor z Afriky, který se vám všem moc líbil v loňském roce.

Co se týká promítání kina, čeká nás v prvním pololetí několik premiér.

1. března premiéra nového českého filmu “Pravidla lži”,15. března budeme promítat od 17.30 a 20.00 hodin nový český film “Obsluhoval jsem anglického krále”.

16. května nás čeká dlouho očekávaná rodinná komedie scenáristy Zdeňka Svěráka a režiséra Jana Svěráka “Vratné lahve”, která uzavírá volnou trilogii, kterou započala na Oscara nominovaná Obecná škola, na níž navázal mezinárodně úspěšný film Kolja, oceněný Oscarem pro nejlepší neanglicky mluvený film roku 1996.

Pro děti chystáme animované snímky. V dubnu nás čeká animovaný film nejen pro děti s názvem “Jedné noci v jednom městě” a rodinný film “Noc v muzeu”. V květnu budou hned tři pohádky pro děti – Šarlotina pavučinka, Past na žraloka a Artur a minimojové.

Provoz kina ve Velešíně bude od května do konce září omezen z úsporných důvodů na dvě promítání týdně.

1.července se mohou s námi skalní příznivci vypravit na otáčivé hlediště v Českém Krumlově, tentokrát na činohru “Sluha dvou pánů.Bude opět zajištěna doprava autobusem a vstupenky si můžete již nyní zamluvit nebo zakoupit v kanceláři KICu.

Pravidelně budou probíhat další programy jako CRAZY KLUBY 8,9 pro žáky 8. a 9. tříd a pokračování “Cestovatelského promítání”. S termíny a tématy budete včas seznámeni.

Také jsme zahájili v pátek 26. ledna v 19.30 Taneční kurzy pro náctileté a účastníky čeká 10 lekcí výuky se Zuzkou a Jirkou Máčovými z tanečního klubu TK GALA DANCE z Českého Krumlova. 9. března nás čeká Prodloužená a 6. dubna Věneček. Oba tyto večery se přemístíme do sálu restaurace U Zlaté podkovy na náměstí ve Velešíně.Ostatní lekce se konají v sále kina.

Protože už se množí dotazy na to, zda letos budou probíhat kurzy společnosti STOB na snižování nadváhy, odpovím vám zatím “vydržte!”. Ještě se lektorky neozvaly.

Dále probíhají kurzy orientálních tanců podle vyvěšeného rozvrhu, kurzy německého jazyka a angličtiny pro začátečníky i pokročilé. Informace o všech kurzech dostanete na našich telefonních číslech 380 33 10 03, 380 33 10 16 nebo přímo v kanceláři v kině. Můžete také posílat e –mail na: kino.velesin@tiscali.cz

Kulturní program a program kina je pravidelně aktualizován na velešínských webových stránkách a je zde i diskusní fórum, kde můžete psát své nápady, dotazy a připomínky. Jenom prosím ne anonymně.

Tady je nabídka na 1. pololetí roku 2007 . Snad si každý z vás něco vybere a zachovejte nám přízeň.

Hana Růžičková, ředitelka KIC města Veleší