Znak Velešína
Velešínský zpravodaj 2007/02

„VODNÍ SVĚT“ VELEŠÍN

“VODNÍ SVĚT” VELEŠÍN

– I. ETAPA – KRYTÝ PLAVECKÝ BAZÉN

technické a ekonomické ukazatele

Investor: Město Velešín

Městský úřad Velešín. Nám. J.V.Kamarýta 76, 382 32 Velešín

Zastoupený: Mgr. Josefem Klímou, starostou města

Projektant: Ing. arch. Dana Pavelková, autorizovaný architekt,

atelier ARSPRO, Tovární 118, 381 01 Český Krumlov

Záměr:

Záměrem projektu výstavby areálu “VODNÍ SVĚT” Velešín je splnit dlouholetý slib radnice obyvatelům města a vytvořit multifunkční sportovně rekreační zařízení, v němž bude komplex objektů, sportovišť a hlavně vodních ploch sloužících sportovně společenskému životu obyvatel města a přilehlé spádové oblasti. Svoji roli zde sehrávají i zvýšené nároky na služby, nový životní styl především mladších občanů a rodin s dětmi a všeobecný požadavek na vyšší kvalitu života, kterou jim obec je schopna poskytnout. Významným přínosem těchto provozů je jejich schopnost trvalého hygienického zabezpečení provozu. Důležitá je rovněž i všeobecně poskytovaná bezpečnost, kterou tato zařízení jsou schopna poskytnout z hlediska ochrany zdraví, především dětí, a to i v období prázdnin. Utonutí dětí je totiž třetí nejčastější příčinou jejich úmrtí.

Areál je plánován v jihovýchodní části města, na samém okraji stávající nízkopodlažní zástavby. Toto území je velmi dobře dosažitelné jak pro obyvatele města, tak i pro ostatní návštěvníky. Pro přístup je uvažováno využít trasy stávající cesty do Chodče. V této části území je kromě vybudování sportovně rekreačního komplexu plánováno postupně vybudovat komunikační propojení Velešína s Chodčí. Zároveň je v jihovýchodní části města uvažováno s rozšířením nízkopodlažní zástavby.

Co můžeme očekávat:

Výstavba celého areálu se předpokládá v několika etapách. Jako první objekt v areálu byl stanoven objekt krytého bazénu, ve kterém jsou navrženy tři vodní plochy v oddělených bazénech. Hlavní vodní plochu bude tvořit kombinovaný sportovně rekreační bazén. Tři plavecké dráhy umožní kondiční plavání či tréninkovou činnost a zároveň rekreační část bazénu nabídne regeneraci, zábavu a atrakce široké veřejnosti všech věkových skupin. Výuku plavání od nejmenších dětí až po školáčky zajistí dětský bazén oddělený prosklenou stěnou. Dětský bazén je uzpůsoben pro různé využití nejen svoji proměnnou hloubkou do cca 40 – 60 cm, teplotou vody, ale i celkovým řešením a možnou instalací dětských vodních atrakcí, jako je malá skluzavka nebo samostatně montovatelné ruční vodní atrakce např. ve tvaru zvířátek. Odpočinkovou část pro menší skupiny dospělých tvoří relaxační centrum s whirlpoolem, který lze doplnit i malou saunou. Šatny a sprchy jsou vybaveny parní kabinou, součástí vstupní haly bude občerstvení. Galerie přístupná ze vstupní haly bude sloužit nejen pro diváky, ale i k pronájmu komerčních ploch k poskytování dalších doplňkových služeb. Bazénová část je podsklepená, v suterénu je umístěna veškerá bazénová technologie, vzduchotechnika a plynová kotelna. Umístění technologie do suterénu využívá terénních podmínek území, po dokončení stavby je navrženo terén vyrovnat do úrovně prvního nadzemního podlaží, aby venkovní pobytové plochy byly přímo přístupné z bazénové části a propojené s vnitřním prostorem. Navržený objekt má jednoduchý obdélníkový půdorys. Zastřešení je navrženo kombinací sedlové a pultové střechy. Objekt je zasazen do terénu tak, že v dálkových pohledech hřeben střechy nepřesáhne okolní horizonty. Obvodové stěny jsou navrženy v kombinaci omítky v pastelové barvě s dřevěným přírodním obkladem. Objekt je navržen tak, aby vyjadřoval svůj účel takřka na první pohled.

Ve druhé etapě je plánován tzv. komerční objekt s restaurací a dalšími sportovními a relaxačními prostory. Vzhledem ke svažitému terénu se uvažuje vstupní podlaží s restaurací v úrovni galerie nad plaveckým bazénem. Tím budou propojeny veškeré provozy a služby uvnitř obou budov. V dolním podlaží druhého objektu je plánován jeden nebo dva kurty pro squash, dále fitness a sauna se samostatnými šatnami, případně další aktivity. Veškeré provozy jsou navrženy tak, aby každý mohl být provozován samostatně, ale v případě zájmu, aby si každý pod jedním vstupem mohl zvolit různé aktivity dle vlastního výběru.

Třetí etapa pak spočívá v dořešení venkovních vodních ploch, letních šaten a samostatného letního vstupu. Předpokládá se rovněž instalace dalších dětských atrakcí, vodních i na pobytových zatravněných plochách. Venkovní bazén, a to nejen dětský, by měl být vybaven různými atrakcemi – skluzavkami, tryskami, chrliči, bowlery apod. Spolu s úpravou venkovních ploch budou řešeny venkovní otevřené kurty pro plážový volejbal, z druhé strany stávající vodoteče je možné pobytové plochy doplnit minigolfem nebo jiným zařízením pro další letní sporty.

Celý areál je řešen bezbariérově, to znamená, že každý provoz bude přístupný i imobilním občanům.

 

 

 

Základní technické ukazatele – I. etapa

Velikost vodní plochy:

Rekreační a plavecký bazén 185 m2 hloubka 0,9 – 1,6 m teplota vody do 28°C

Dětský bazén 35 m2 hloubka 0,4 – 0,6 m teplota vody do 32°C

Whirlpool kapacita 4 – 6 osob teplota vody do 36°C

Celková vodní plocha 220 m2

Celková kapacita vodní plochy (okamžitá): 180 osob

Koncepce provozu areálu

Stálý provoz září – červen po – čt. 10 – 21 hod. 40 hod.

pá - so 10 – 22 hod. 22 hod.

ne 13 – 18 hod. 5 hod.

Celkem stálý provoz za rok 3 200 hod.

Letní provoz červenec – srpen 700 hod.

Bilance provozních nákladů a příjmů, investiční náklady

Bilance provozních nákladů

Provozní náklady lze rozdělit do třech hlavních částí :

1) náklady na energie a vodu 1 940 tis. Kč (45 %)

2) mzdové a provozní náklady na “služby” 1 150 tis. Kč (27 %)

3) režijní náklady, opravy údržba 1 200 tis. Kč (28 %)

Celkem zaokrouhleno 4 290 tis. Kč

Bilance příjmů

Příjmy ze vstupného: (struktura příjmů zatím neuvažuje se samostatným provozem letního areálu, ale výhradně s provozem krytého bazénu v letním režimu)

Celkem příjmy ze vstupného 2 820 tis. Kč

Mimořádné příjmy, dotace, akce 160 tis. Kč

Ostatní příjmy – pronájem bufetu 80 tis. Kč

Celkem příjmy: 3 060 tis. Kč

Rekapitulace bilancí příjmů a výdajů

Náklady na provoz: 4 290 tis. Kč

Příjmy za rok celkem: 3 060 tis. Kč

Dotace města: 1 230 tis. Kč = 28,6 %

Provozy těchto zařízení ve správě měst a obcí jsou zřizovány a provozovány jako veřejně prospěšná činnost a jejich provoz je zčásti dotován stejně jako jiná veřejná služba (kultura, sport atp.). Tvoři dnes nedílnou součást společensko kulturní úrovně města, služeb a činností, které město pro své obyvatele a návštěvníky poskytuje. Dotace měst a obcí v těchto provozech tvoří obvykle 25% – 60% jejich provozních nákladů. Výše a forma dotace je však rozlišná, nejsou pro ni ani nějaké vhodné ukazatele a nejde kvalifikovat ani závazná pravidla. Proto je potřeba v první řadě věnovat maximální pozornost přípravě a realizaci stavby, aby byly vytvořeny podmínky pro co nejekonomičtější provoz. Plán obsazení, marketing a řízení je dnes stejně důležitou součástí provozu jako u jiného produktu. Tato činnost pak výrazným způsobem ovlivňuje bilanci příjmů a tím i ztrátovost provozů. Po dostavbě komerčního objektu II.etapy lze předpokládat minimálně vyrovnanou bilanci příjmů a výdajů

Z hlediska finančně investičních nákladů, nutných pro realizaci celého komplexu zařízení a objektů, které tvoří součást provozu těchto zařízení, je zvolené místo, velikost a rozsah navrhované výstavby maximálně optimalizován. Při vlastní stavbě není třeba odstranění vzrostlé zeleně a výstavba objektu nemá nepříznivý vliv na životní prostředí. Vlastní plánovaná výstavba a umístění krytého bazénu, a to jak prostorově tak výškově, založilo dobré předpoklady pro možnost návrhu velice jednoduchého stavebně technického řešení, které se pochopitelně promítlo výrazně i do výpočtu nezbytných investičních nákladů na jeho výstavbu.

Investiční náklady stavby objektu krytého plaveckého bazénu včetně nutných zpevněných ploch a připojení na připravenou technickou infrastrukturu přesto přesahují 70 000 tis. Kč a není možné zajistit realizaci takového zařízení pouze z rozpočtu města. Proto je pro realizaci stavby bezpodmínečně nutné využít financování formou dotací např. z fondů EU.

A na závěr

A na závěr, jako autor návrhu stavby, doufám, že se nám podaří vytvořit takový sportovně kulturní komplex, který bude mít každý z nás proč navštěvovat.

Ing. arch. Dana Pavelková, autorizovaný architekt

Pozn.: Velká barevná výkresová dokumentace k této stavbě je umístěna na prezentační tabuli na náměstí J.V. Kamarýta u parkoviště - proti prodejně textilu ( tam co je jindy vystaven letecký snímek s označením významných míst Velešína o okolí ) MÚ

 

 

Možnost pomoci pro postižené vichřicí z 18.a 19. ledna

Žádost o poskytnutí mimořádné pomoci mohou uplatnit osoby, které se ocitly v nepříznivé a mnohdy krizické situaci vinou větrné vichřice 18. a 19.ledna 2007. Žádost o pomoc v hmotné nouzi ve smyslu zákona č.111/2006 Sb., mohou občané podat na Městském  úřadě v Kaplici, na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví, tiskopisy jsou k dispozici tamtéž.

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví sídlí v Linecké ulici čp.391, ( naproti budově gymnázia v Kaplici ). Možnost podrobnější konzultace u vedoucí odboru paní Martiny Štastné, telefon 380 303 187.

Za MěÚ Kaplice, pracovník pro krizové řízení, Ing. Martínek Antonín.

 

POSTŘEHY Z RADNICE

Lednové počasí si, až na lyžaře, chválili skoro všichni. To ale trvalo jen do noci z 18. na 19 ledna. Větrná vichřice, která následovala, prověřila nejen kvalitu střech a konstrukcí, ale i připravenost členů záchranných sborů a opravářských čet elektrorozvodných závodů.

Jenom díky jejich úsilí jsme ráno projeli po silnicích, které v noci zavalila spousta popadaných stromů a také díky nim byla již v poledních hodinách obnovena dodávka elektrické energie. V našem městě způsobil vítr nemalé škody na střechách a lesních porostech. Nápor větru nevydržel ani plot okolo areálu školky. Naštěstí se vše obešlo bez zranění osob. Příroda nám zase jednou připomněla, že nejsme všemocní. Je stejně zvláštní, jaké nepříjemnosti nám dokáže způsobit pár hodin bez elektriky.

V městských vývěskách jsou k dispozici ,,nouzová čísla” mobilních telefonů, na která můžete v případě potřeby volat. Jak se totiž ukázalo, pevné linky nám v případě dlouhodobého výpadku moc nepomohou. Poznamenejte si prosím čísla pro případ podobné situace.

V minulém čísle jsem psal o výběru firmy na svoz komunálního odpadu. Komisí byla vybrána a radou města odsouhlasena společnost Technické služby města Kaplice. Protože se chceme vyhnou zmatkům, není ještě přesně znám termín přechodu od společnosti ASA na Technické služby.

Pokud máte zájem, přijďte na zasedání zastupitelstva které se koná v zasedací místnosti kina 19.2. od 18.00.Bude se schvalovat rozpočet města pro rok 2007 a to by vás mohlo (a mělo) zajímat.

Prosím všechny o spolupráci při zprovoznění našeho bezdrátového rozhlasu. Určitě se řada z vás divila, proč vyhrává rozhlas skoro celé odpoledne. Technik dodavatelské firmy prováděl kontrolu a servis všech rozhlasových hnízd. Když si všimnete, že konkrétní hnízdo při hlášení nefunguje, zapamatujte si číslo hnízda (je napsané na krytu) a dejte nám prosím vědět.

Na závěr musím uvést opravu vlastní tiskové chyby.V minulém čísle jsem uvedl informaci o zdědění naší čističky odpadních vod od společnosti JiVAK. Tato informace byla mylná, protože nám čistírna byla předána společností JVS. Jsem rád za upozornění. Je to známka toho, že se nad články někdo zamýšlí.

Pro jistotu uvádím ,,nouzová čísla” i do tohoto článku.

místostarosta: 739 026 248, měst.policie : 736 600 799, 604 189 828,

pracovní četa: 607 543 629

Přeji všem pěkný únor a doufám, že ,,nouzová situace” nenastane. Jirka Růžička

Poděkování

Srdečně děkuji zástupcům města Velešín a Vincentskému společenství Sv.Václava za návštěvu a dárky k mému životnímu jubileu.

Marie Gajdošová

Poděkování

Děkuji zástupcům městského úřadu ve Velešíně za přání a dáreček k mým narozeninám.

Milada Tutterová

Děkuji

Farní charitě Velešín za finanční dar, který byl získán z tříkrálových sbírek v hodnotě 27 842,- Kč. Tyto finanční prostředky byly použity na nákup zdravotních a kompenzačních pomůcek pro invalidní a staré osoby města Velešín.

I. Valičková

Poděkování

Děkuji občanské komisi paní Máčeové a paní Opekarové za dárky k mému životnímu jubileu, děkuji panu starostovi za blahopřání.

Jan Koclíř

Tříkrálová sbírka

Děkuji občanům z Velšína a okolí za finanční dary a vstřícné přijetí “Tří králů”. Zároveň děkuji za ochotu, organizaci a pomoc všem zúčastněným na této tříkrálové sbírce. Dík patří též dětem, za jejich vytrvalost a zpěvy. Otci Martinovi za požehnání na tuto cestu. Kéž nám i jemu Bůh stále žehná. Zaplať Pán Bůh všem.

Za Farní charitu Věra Jandová

 

František Schusser: VELEŠÍNSKÁ MIKROHISTORIE PO KAPKÁCH

(17)VELEŠÍNSKÉ TRHY A RADNICE V 17. STOLETÍ

Velešín byl poprvé nazván městem již v roce 1391 a současně byl povolen týdenní trh. Hlavní funkcí týdenních trhů bylo zásobování obyvatel nezbytnými potravinami. Tehdejší trhový řád na panství rožmberském zakazoval vesnicím velešínské rychty prodej potravin mimo velešínský trh. Při trhu upozornil měšťan, který měl na starosti konání trhu, sedláka s obilím či babku s košem vajec o povinnosti nabídnout zboží ke koupi výhradně na městském trhu. Při návratu z  trhu se venkované museli vykázat “kolkem,” což byl kovový kotouč, který získali od správce tržiště. Kolek byl důkazem, že prodej se uskutečnil dovoleným způsobem. Za prodej na trhu se platil poplatek z místa k prodeji. Protože “všimné” je staré jako lidstvo samo, bývalo zvykem, že správce tržiště dostal za “shovívavost či slušné zacházení” snop obilí, poleno z fůry nebo alespoň rybu. A tak se velešínští měšťané pravidelně střídali ve funkci správce tržiště.

Právní postavení Velešína, zahrnující práva měšťanů i jejich povinnosti k Rožmberkům, byly dlouho dány jen jako nepsané zvyklosti. Privilegia zaznamenaná na listině většinou jen potvrzovala existující nepsaný právní vztah. Soupis více než devíti set priviligií nekrálovských českých měst do roku 1526 se jmenuje latinsky Codex iuris municipalis. Našel jsem zde i dvě privilegia městečka Velešína z konce 15. století. Kromě povýšení na městečko je zde již v roce 1418, tedy před husitskými válkami i právo volného odkazu kterékoliv osobě s tím, že “mohou svůj majetek odkázat svým příbuzným v rožmberském panství.” Zemře-li někdo bez poslední vůle, dědí nejbližší příbuzný na panství osedlý. Není-li ho, připadne pozůstalost městu. Současně je zde uveden i odvolací soud, kterým se stal Krumlov.

Dříve než byl postaven pivovar a radnice, putoval obecní archiv od jednoho obecního představeného ke druhému. Tito nemuseli mít pro jeho uložení žádnou zvláštní místnost než svůj obývací pokoj, což je vidět na některých starých knihách, jak jsou začerněné, jak mohly být zastrčené za trámem povalového stropu. Tímto vandrováním nebo zajisté požárem také musely naše staré listiny o vzniku místa a nejstarších událostech zmizet”.

Já osobně postrádám v průběhu celého 17. století jména velešínských starostů. Je známo jediné a to z roku 1615 kdy byl purkmistrem Matěj Boleslav. Asi to nepovažovali na rozdíl od 19. století za tak důležité. Věnujme se proto podrobněji jedné listině z 17. století. Hrabě Ferdinand Buquoy vyjádřil “svou vůli” v osmi bodech. Doporučuje svým poddaným katolické náboženství, bez kterého nemůže být nikdo přijat do měšťanského stavu. Každý nový měšťan měl prosit o povolení, na jejich děti však měšťanský stav přecházel automaticky. Dle této listiny jsou velešínští “vyvázáni zcela od břemene odúmrtí a mohou svobodně bez vrchnostenského souhlasu majetkem vládnout a tento odkazovati”. Velešínu byly ponechány jejich roční a týdenní trhy, potvrzuje udělené zrušení nevolnictví. “Velešínští mohou svobodně nakupovati a bez překážek prodávat.” Pokud by se však stěhovali ze země České, jsou povinni odvést desetinu z hodnoty majetku. Z peněžních pokut bude polovina odvedena vrchnostenskému úřadu a druhá polovina zůstane ve Velešíně.

Obecně se ví, že robota byla těžkým břemenem poddaného lidu. Údaje zachycené v rožmberských urbářích do předbělohorské doby naznačují, že robota nebyla v té době zvlášť velkým zatížením poddaných a omezovala se na několik dní do roka a postupně se měnila za naturální či zejména finanční náhradu. Změna nastala po třicetileté válce, kdy mnoho hospodářství bylo pustých a ve dvorech chyběla čeleď. Snad málokdo ví, že od roboty byli osvobozeni všichni velešínští měšťané, rychtáři, výčepní piva, lesní,potoční a luční hajní. Pokud se robotovalo “in natura,” byl jeden den potažní roboty ohodnocen 18 a den pěší roboty 9 krejcary. Správa buquoyského panství většinou robotujícím poskytovala denně bochníček chleba o váze půl libry (= 84 dkg). Buquoy a jeho šafáři značně přitvrdili robotu tak, že z toho vznikala nespokojenost a domáhání se “starého, dřívějšího práva”, které bylo prokazatelně mírnější a pro poddané přijatelnější.

Konference věnovaná osobnosti, dílu a době Josefa Vlastimila Kamarýta.

V neděli 21. ledna jsme si mohli připomenout 210 výročí narození významného velešínského rodáka, Josefa Vlastimila Kamarýta (* 21.1.1797 Velešín, + 19.3. 1833 Tábor)

J. V. Kamarýt náleží k našim předním, ale dnes již bohužel poněkud pozapomenutým obrozencům. Byl to vynikající básník, sběratel folklóru a překladatel. V letech 1812-1817 studoval na piaristickém gymnáziu v Českých Budějovicích a potom na filozofii v Linci a v Praze. Na studiích se seznámil s F.L. Čelakovským, s nímž jej nadále pojilo pevné celoživotní přátelství. Jako gymnazista přijal pod vlivem rozmáhajícího se vlasteneckého cítění a z úcty ke kultuře dalších slovanských národů druhé jméno Vlastimil. V letech 1820-1824 pokračoval ve studiích na teologickém semináři v Českých Budějovicích. Stal se knězem a na přelomu let 1824 - 1825 působil jako kaplan v Táboře, odkud odešel do Klokot. V tomto významném poutním místě nasbíral mnoho lidových duchovních písní. V zimě 1832 až 1833, v době kdy navštěvoval nemocné cholerou, sám onemocněl a zemřel.

Již v roce 1816 tiskem vydává první básnické pokusy. V roce 1822 ho proslavila sbírka českých básní Smíšené básně. V roce 1830 sestavil Kamarýt soubor gnomické poezie Pomněnky anebo rýmované propovědi nábožnosti, mravnosti a moudrosti, který byl vydán až po jeho smrti. V roce 1831 sestavil a vydal tiskem své nejznámější dílo - České národní duchovní písně. Psal náboženské písně a lyrickou poezii, a svoji vlastní tvorbu, včetně překladů z němčiny, angličtiny a slovanských jazyků, publikoval v mnoha literárních časopisech a almanaších. Vydával také kancionály a snažil se o zlepšení tehdejší církevní hudby. Na Klokotech po něm zůstal ještě v rukopise nedokončený Kancionál svatoklokotský.

U příležitosti tohoto výročí pořádají Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích spolu s městem Veleším odbornou konferenci věnovanou osobnosti, dílu a době Josefa Vlastimila Kamarýta. Konference, která se uskuteční v budově Jihočeského muzea a v prostorách Kulturního střediska Velešín ve dnech 21. a 22. 3. 2007, si klade za cíl představit Kamarýta jakožto literáta a sběratele folkloru, seznámit s jeho dětstvím a mládím, s dobou a poměry ve Velešíně na počátku 19. století, s jeho působením v Klokotech, s jeho studii a s poměry na církevních školách v té době.

Konference, která je přístupná pro veřejnost, bude ve Velešíně doprovázena několika dalšími kulturními akcemi – ve středu 21. 3. od 18 hodin zazní v kostele koncert Chrámového velešínského sboru, a od 20.oo se v městském kinosále uskuteční přednáška na téma Velešín na počátku 19. století. Žáci Lidové školy umění připravují jednak koncertní vystoupení, a jednak soutěžní přehlídku kreseb na téma Velešín můj domov, a stejně tak žáci vyšších ročníků ZŠ Velešín připravují pro tuto příležitost soutěžní přehlídku literárních prací na obdobné téma.

PhDr. Krejča František

Z kroniky Souboru písní a tanců

“Tance babiček a dědečků roztočíme v kole,

radost a veselí každému – toť jsou naše role”.

Tak zní úvodní strana kroniky Souboru písní a tanců, který působil ve Velešíně v létech 1956 až 1964.

A historie souboru?

Tu nejlépe popsala tehdy učitelka na Základní škole Velešín paní Irena Krebsová, která se svým manželem a rovněž učitelem Milanem Krebsem soubor založila, takto:

Snad je to správné, že právě já se ujímám napsání kroniky Souboru písní a tanců při závodním klubu Jihostroje Velešín za uplynulý rok. Je to úkol dosti těžký a budu se snažit, abych na nic důležitého nezapomněla.

Nevím, co předcházelo, ale já jsem byla pozvána na první schůzku ke konci listopadu 1956. Sešlo se asi dvanáct dívek. Ty měly v úmyslu utvořit recitační a pěvecký kroužek a žádaly mě, abych se ujala vedení. Mnoho práce mi to nedalo a dívky jsem získala pro tanec. Ten den jsme se rozcházely se slibem, že příště nás bude víc. Po této první schůzce jsem pevně věřila, že soubor ve Velešíně opravdu bude.

A byl, i když začátky byly perné. Mohu říci, že docházka byla vzorná.Která nemohla přijít, omluvila se. Sál na Pivovaře byl tak nevlídný a my jsme neměly jinou místnost k nacvičování. Vzpomínáte, jak jste tahaly uhlí a dříví přes celý Velešín, aby nám tam bylo alespoň teplo? Věděla jsem, že děvčata chodí do souboru s láskou.

Bylo nás osmnáct: Růžena Filipová, Dáša Šimková, Dana Zvánovcová,Václava Nevečeřalová, Věra Vitková, Hana Glaserová, Jana Kratochvílová,Marie Bartůšková, Marie Severová, Naďa Dvořáková, Bohumila Hadová, Petronila Dychtlová, Ludmila Vovsová, Marie Weishauplová, Eva Zikešová,Marie Kostrounová, Olga Zikešová, Dana Rubášová.

Po novém roce se začalo i s písněmi. Nácviku se ujal Milan Krebs. Po první zkoušce si vzala děvčata na starost následující: rozmnožit naše řady alespoň o 5 žen, sehnat papír na rozepsání not a i některé písně rozepsat. Vše se dělalo s ochotou bez nucení. Jedno jsem měla stále na mysli. Chtěla jsem ze souboru utvořit kolektiv, který by pracoval s opravdovou láskou a ve zkouškách nacházel kromě práce i rozptýlení. Snad proto jsem i volila název našeho prvního vystoupení “Za trochu lásky…”. Do programu jsme zařadily i divadelní výstup z Manon Lescaut od V. Nezvala. K tomu byl ovšem třeba muž a tak přibyl k ženskému sboru rytíř v podobě pana Vladimíra Ryneše. Manon představovala paní Františka Čápová.

V pěveckém sboru nastalo také mnoho změn. Řady se rozrostly na 26 zpěvaček. Zpívaly se trojhlasé písně v lehčí úpravě a Dvořákovy Moravské dvojzpěvy.

Konečně jsme stanovili datum prvního vystoupení na 18. a 19. května 1957.K nacvičování přibyla další práce a otázka v čem budeme tancovat? Závodní klub rozřešil i toto a byl nám nápomocen ve všem. Pořídila se látka na sukně i bluzy, sukně si ušily dívky samy, bluzy jsme daly ušít společně.

Ačkoli jsem věděla, že vše je poctivě nacvičeno, přece jsem měla obavu, jak nás “Velešín” přijme. Bude to naše první vystoupení a při sebemenší pohaně by mohl soubor ztratit chuť k práci. V neděli večer jsme si všichni oddychli. Obecenstvo bylo spokojeno. Ke zdárnému výsledku přispělo i vystoupení Salonního orchestru ve složení pánů a paní: Alois Hujsl,

Ladislav Gallistl, Milan Krebs, Jan Uretschlager, Karel Bláha, Vladimír Hujsl, Alois Kratochvíl, Jana Crkvová, František Kohout.

A plán do budoucna?

26. 12. 1957 Vánoční koncert společně se Šumavanem

Květen 1958 Samostatné vystoupení pod názvem “Kytička jihočeských písní, tanců a poezie”.

Měla jsem za úkol napsat o vzniku a práci souboru v začátcích. Předávám pero naší kronikářce a zároveň předsedkyni souboru Jarmile Hájkové a její pomocnici Daně Zvánovcové.

Hodně zdaru! Irena Krebsová

Tolik zápis v kronice z roku 1957. V příštích číslech Zpravodaje se pokusím popsat další činnost souboru, jak se rozrůstal, jaké úspěchy, ale i někdy těžkosti jej provázely. Chuť do práce vždy převládala. M. S.

VAROVÁNÍ PRO NÁVŠTĚVNÍKY LESŮ

Vážení milovníci přírody.Pokud se rozhodnete v nejbližší době pro návštěvu lesů, dbejte zvýšené opatrnosti!!! Po větrné kalamitě je spousta stromů poškozených nebo zavěšených a hrozí jejich pád.Nejkřehčí dřevo mají stromy okolo přehrady, staré cca 30 let vysazované na původních polích a loukách.Díky nadbytku živin v půdě rostou rychle a mají řídké dřevo.Dávejte proto pozor.hlavně pokud napadne sníh.

Přeji všem mnoho krásných dnů v přírodě a žádný úraz.

Za Velešínské ochranáře

Jirka Růžička 739 026 248

 

Klub maminek Velešínské klubíčko

každou středu od 9.30 do 11.30 hodin ve sportovní hale Jihostroje. Rodiče i prarodiče, přijdte si s dětmi zacvičit, zazpívat, pohrát a zadovádět. Program je pro děti přibližně od 1 roku do 4 let, ale přijít můžete i s mladšími dětmi. S sebou přezůvky pro sebe i pro dítě a 10 korun za rodinu na vstupné. Kontakt tel: 737 535 264, email: mcvelesin@seznam.cz, http://www.mcvelesin.unas.cz

Jak jsme nadělovali a zpívali

V úterý 21. prosince jsme se vypravili s maminkami z Klubíčka a samozřejmě s dětičkami do Domova důchodců v Kaplici, děti samy předaly dárečky, které pomáhaly maminkám vyrábět a pak jsme si všichni společně zazpívali nejznámější vánoční koledy (viz foto).

Fotografická soutěž na téma pleny

vyhlašuje ji českobudějovická Rosa – společnost pro ekologické informace a aktivity, je nejen pro maminky, ale pro všechny, kteří mají pěknou fotku dítka s látkovou plenkou

Jak se soutěže zúčastnit?

Nejpozději do 15. února 2007 zaslat jeden (max. 2 ks) fotografií souvisejících s “plenkovým” tématem (a dětmi). Do soutěže budou přijímány pouze fotografie, kde “prim” hrají opravdové = látkové = pratelné a k životnímu prostředí šetrné pleny. Výjimku tvoří jednorázové kompostovatelné pleny (“ekopleny”). Na druhou stranu fotografie, prosím, připište Vaše jméno a kontakt na Vás (poštovní adresu, telefon či e-mail). Fotografie by neměla být starší více než 3 roky (není to však podmínkou).

Prosíme o přiložení čestného prohlášení, že jste autorkou fotografie. Pošlete-li Vaši fotografii v “papírové” podobě poštou, obdržíte malou “plenkovou” pozornost z Rosy (brožuru Pleny pod lupou). Naskenovaný (kvalitní) obrázek či lépe vyvolaná fotografie by měl mít nejméně 21x29,7cm (formát A4). Obrázky v elektronické podobě posílejte ve formátu .jpg a s rozlišením 300dpi – velikost A4. Oficiální vyhlášení soutěže proběhne při zahájení prvního ročníku osvětové kampaně Týden opravdových plen v České republice dne 11.března 2007. Jména výherců budou zveřejněna v oddíle “Ekodítě”.

Fotografie posílejte na adresu: Rosa – společnost pro ekologické informace a aktivity o.p.s., Senovážné nám.9, 370 01 Č.Budějovice, elektronicky na . Více informací na nástěnce Velešínského klubíčka nebo pošleme emailem – kontakt viz. výše, dotazy (Věra Soukupová, , též na tel. 387 432 030

 

Kurz nošení dětí v šátku

s lektorkou dipl.-Psych. Johankou Kubaňovou Castillo, průkopnicí nošení dětí v šátku v ČR

Už jste ve svém okolí potkali maminku s miminkem v šátku? Po éře téměř výlučného používání kočárků se do naší kultury opět vrací nošení dětí v šátku. Jaké má přednosti? Zajímá Vás, proč tento způsob nošení dětí podporují dětští lékaři, ortopedové i psychologové? Chcete se naučit jak se vůbec šátek uváže?

· klady a zápory nošení dětí

· porovnání šátku a jiných nosítek

· předvedení různých vázacích technik

· možnost vyzkoušení nošení na místě

· vázací techniky v obrázcích

· šátky je možné na místě zakoupit

kdy: út 13.2. 2007 od 16.30 h

kde: v přednáškovém salonku Kina ve Velešíně (v 1. patře)

Družstevní ulice 596 (vchod zboku budovy vedle baru Relax)

vstupné: 25,- Kč

pořádá Klub maminek Velešínské klubíčko, kontaktní tel: 737 535 264, email: mcvelesin@seznam.cz

 

 

Dočká se Velešín nových čtvrtí rodinných domů, nebo zůstane skanzenem minulých staletí?

Se zájmem jsem si prostudoval prozatímní verzi rozpočtu našeho města, uveřejněnou v minulém zpravodaji. Zahrnuje poměrně široké spektrum akcí jak charakteru investičního (rozvojového), tak udržovacího. Zdá se proto, že se v něm poměrně věrně odráží potřeby našeho města: jeho rozmanité infrastruktury a jeho obyvatel.

Dovolím si však v této souvislosti upozornit, že bych v něm uvítal jako jednu ze stěžejních investičních akcí prvořadého významu již konečně rovněž dílčí část nějakého dlouhodobého plánu na systematickou výstavbu nových ulic a čtvrtí s rodinnými domy. Své možná subjektivní názory se v tomto příspěvku pokusím doplnit o některá objektivní fakta.

V této oblasti se toho v našem městě za posledních 17 let mnoho nezměnilo a situace tedy rozhodně není optimální. Stávající rodinné domky jsou buď staršího data, nebo ve velmi malém počtu vznikly na ojedinělých volných soukromých pozemcích (zahradách aj.).

A kde bydlí v našem městě převážná většina obyvatel? Na panelákových nebo jim podobných sídlištích. Ta našemu městu stále dominují. Jejich výstavba byla za socialismu v mnoha směrech odbyta (což se projevuje dodnes a žádá si veliké investice do jejich kompletní rekonstrukce). Ovšem nebýt jich, nemají stovky obyvatel kde bydlet. Na “syndrom sídlišť” nedávno doslova navázaly jak nástavby nad dvěma obecními panelovými domy (mimochodem, drahé), tak i nynější výstavba nového obecního bytového domu. Současný vývoj v oblasti bydlení se však již zcela zřetelně vydal jiným směrem.

Jasným trendem dneška je podle západoevropského vzoru již delší dobu také v ČR bydlení ve vlastním rodinném domě. Svědčí o tom stovky miliard investovaných do stavebního spoření a následně do velice příznivých úvěrů ze stavebního spoření a úvěrů hypotečních, jakož i vznik celých nových čtvrtí v obcích v našem bezprostředním i vzdálenějším okolí. Podotýkám, že jde o obce s mnohem menším počtem obyv., srov. např. D. Třebonín, Římov, Ločenice, Sv. Jan, Netřebice, Č. Dub, Borek, Roudné, Plav ad.

Vedení těchto obcí si nemalý přínos nových obyvatel dobře uvědomuje. Udrží se školy, obchody a další provozovny, město získává finance podle počtu obyv. Zkrátka: vynaložené náklady se obci celkově bohatě vrátí. Obyvatelé pak mají kde bydlet. Navíc v moderních, prostornějších, úspornějších a i vzhlednějších domech bez bezprostředních, někdy nevyzpytatelných sousedů. Spokojenost je tedy oboustranná.

Město většinou vykoupí pozemky, projekční firma (fa) připraví projekt, stavební fa zavede inženýrské sítě (elektřina, voda, kanalizace, plyn). Tento hromadný postup je pochopitelně mnohem levnější než stejný postup individuální. Zajistit obyvatele není obvykle problém, poptávka je veliká. Provede to buď realitní fa, nebo obec sama. Dává se přednost místním, trvalým obyv. před “chalupáři”, “obyvateli na víkend” apod., v našem případě většinou z Č. Budějovic (právě naše krajské město úbytek obyv. již delší dobu pociťuje nejvíce a Velešín se toho časem dočká rovněž).

A jak to vypadá v našem městě? Velešín v tomto směru zcela zaspal, stagnuje, stárnou domy, byty, obyvatelé. Situace se tak trochu zakonzervovala. Žádný boom se u nás nekonal a nekoná. Výsledky nejsou vidět. Nechci ale nikomu křivdit. Možná je vše nějak komplikované, nevím. Vím jen, že naši mladí, vyrůstající většinou právě na sídlištích, se v tomto ohledu dosud na “oboustranně výhodnou spolupráci” s městem spolehnout nemohli a nemůžou. Odcházejí a budou odcházet právě tam, kde jim tyto možnosti nabízejí (viz např. výše). Každý si spočítá, že, než léta platit dnešní vysoké nájmy v často stísněném a nevzhledném panelákovém bytě, je lepší zhruba za rok bydlet v pěkném vlastním domě šitém na míru.

A také se mi zdá, že nevyužitých polí je kolem Velešína ještě dost a dost. Opravdu je nemožné něco takového rozjet? Být ve vedení města, neváhal bych se o to konečně ve větší míře pokusit (s využitím příslušných dotací ministerstva pro místní rozvoj a strukturálních fondů EU). Neznám akci s větším rozvojovým potenciálem pro město. Všude jinde se jedná o jednu z priorit programu a rozpočtu. Ne tak u nás. A klady jsou přitom, jak je vidět, zcela zjevné. A voliči jsou voliči. Na sídlištích jich (zatím, pouze díky tzv. silným ročníkům) žije dost. A mladých, tedy také z tohoto hlediska perspektivních.

Obávám se tudíž, že v záplavě různých provozních (ač jinak jistě také potřebných) i vysoce nákladných investičních (např. aquapark místo přehrady) akcí toto téma jaksi zapadlo. Rovněž je v této souvislosti opravdu úsměvné až provokativní chtít nákladně rekonstruovat zcela funkční autobusové nádraží a náměstí a přehlížet věci s tak zásadním vlivem na současný a budoucí život města. Stejně tak přes veškeré sliby upadly v zapomnění i všechny mé (otištěné i neotištěné) náměty na další rozvoj Velešína zde před rokem. Nijak mě ani netěší, že se jimi částečně inspirovaly jinak v podstatě jen proklamativní volební programy našich volebních uskupení v listopadových komunálních volbách. Můžu ale samozřejmě trpělivě počkat dalších 5, 10, 15 let, vždyť nikdy není pozdě. Ale stejně jako stovky dalších – s reálnými či potenciálními partnery a potomky – již nikoli jako obyvatel Velešína.

Je tedy avizovaný rozvoj našeho města skutečně komplexní?

Mgr. Jan Gregor

 

 

Rekvalifikace na SOŠ Velešín

Přetrvávající problémy s nedostatkem strojírenských odborníků se snaží řešit Jihostroj Velešín, Úřad práce Český Krumlov a Střední odborná škola strojní a elektrotechnická Velešín.

Jmenované instituce zorganizovaly rekvalifikační kurz, který trval deset měsíců.Výuka probíhala na SOŠ Velešín.Celý kurz obsahoval šest set hodin teorie a praxe. Sedm absolventů získalo Certifikát s celostátní platností na obsluhu a seřizování NC a CNC obráběcích strojů. Finanční prostředky poskytl Úřad práce Český Krumlov a Jihostroj Velešín.

V prosinci 2006 proběhly závěrečné zkoušky a všichni absolventi získali zaměstnání v Jihostroji Velešín.

V současné době se objevují další zájemci o rekvalifikaci a je předpoklad,že se v těchto kurzech bude pokračovat.

Z.C.

Fotbalový klub FC Velešín oznamuje

Konání Valné hromady Fotbalového klubu FC Velešín.

Valná hromada se koná v sobotu 17.2.2007 v Restauraci Na Hřišti od 9.30 hodin.

Zveme všechny současné i bývalé členy FC.

Za výbor oddílu: Dušan Kolár - předseda

Stolní tenis

Ping-pong : dějství první

10.12.2006 se konal ve Sportovní hale Jihostroj první okresní přebor žactva a dorostu.Těší nás, že přeborníkem okresu v kategorii dorostu se stal náš Roman Vraspír.

Ping-pong:dějství druhé

21.12. si děti zahrály svůj oblíbený Vánoční turnaj. Všichni bojovali,seč jim síly stačily, a zde jsou jména vítězů:1.Vojtěch Mátl, 2.Veronika Javoříková, 3. Pavel Krnínský;

1. Lukáš Vránek, 2. Martin Vraspír, 3. Michal Matuška ;

1. Aneta Feslová, 2. Lucie Maršánová, 3. Petra Jarošová ;

1. Aleš Tichatzek, 2. Martin Hrmo, 3. Ivan Georgiev.

Ping-pong: dějství třetí

28.12. si oddílovou palmu vítězství odnesl první Martin Břicháček, druhý byl Vilém Peterka a třetí Roman Vraspír.

Ping-pong: dějství čtvrté

30.12. jsme uspořádali Vánoční turnaj pro všechny, kteří stolní tenis hrají jenom rekreačně a nejsou nikde registrovanými hráči. Měli jsme velkou radost,že přišli samí pohodáři, kteří si s chutí poměřili síly. Skvělé publikum je povzbuzovalo a odměňovalo nejen potleskem! (Tajně prozradíme, viděli jsme i posilňující hubičky před zápasem, ale soutěžní řád to nezakazuje.) Výsledky: 1.p.Balek, 2. p.Sůva, 3. p. Kubín; cena útěchy putovala do rukou p. Hanzalíka. Blahopřejeme a přejeme hodně sportovních úspěchů všem zúčastněným. Také chceme poděkovat našim sponzorům:

Jihostroj Velešín, Město Velešín a VaKJČ a.s.

D.J.

 

 

 

Žák Dan Rolník nejúspěšnějším talentem Českokrumlovska 2006

Každoročně vyhlašuje Českokrumlovské tělovýchovné a sportovní sdružení (ČKTSS-ČSTV) ve spolupráci s Deníky Bohemia Desítku nejlepších sportovců a Talent roku.

Troufám si říci , že pomalu každým rokem (letos již po jedenácté) se objevuje v této anketě jméno některého žáka Taekwon-Do školy Velešín.

Ani v letošní ročníku nechyběl sportovec z Velešína. V prestižní anketě o Talent roku vyhrál náš DAN ROLNÍK .

Jak jsme se dozvěděli později z úst předsedy ČKTSS p.Vobra , vyhrál přesvědčivě s velkým náskokem ve velké konkurenci…Posuďte sami.

Dan cvičí Taekwon-Do již sedmým rokem a z nenápadného, tichého kluka se pomalu , ale jistě v žákovské kategorii mění v osobnost. Řádně o sobě dal vědět již v roce 2005, kdy na Mistrovství Čech získal titul nejúspěšnějšího žáka a na Mistrovství České republiky vybojoval zlato v technických sestavách. Tehdy mu však titul Talent roku utekl a tak Dan Rolník v loňském roce (2006) , opět zopakoval titul nejúspěšnější žák Mistrovství Čech (2 zlaté ,1stříbrná-pouze české oddíly) a v závěru roku na Mistrovství České republiky získal i nejúspěšnějšího žáka Mistrovství (1 zlatá,1stříbrná)!!! Jeho fotka s pohárem pro mistra republiky v žákovské kategorii byla otištěna v magazínu Fighters.

Tento úspěch jej vynesl na první místo v kategorii Talent roku Českokrumlovska 2006. Při slavnostním předání 19.12.2006 v Prokyšově sále v Č.Krumlově byli pozváni i rodiče, kteří se mohou těšit nejen z úspěchů , ale hlavně z jeho chování a vystupování. Dan Rolník je držitelem žákovského stupně 1.kup a pomalu se připravuje na mistrovské zkoušky na I.Dan. Záleží pouze na něm samotném, na jeho píli, trpělivosti, kdy bude připraven. V každém případě zatím aspiruje na nejmladšího člena –držitele černého pásu nejen ve Velešínské škole , ale i v jihočeském kraji. Protože Dan bude ještě v tomto roce startovat v žákovské kategorii, těšíme se s čím nás překvapí a jakých výsledků dosáhne letos. Jak my sportovci víme, obhajovat je těžší než získat první titul. Dan ale patří mezi zkušené závodníky, takže doufáme, že těch zlatých bude ještě více.

Do desítky sportovců Českokrumlovska se vešel i Milan Prokeš sen. Jakožto člen reprezentace České republiky na 2.Mistrovství světa veteránů(kat.40-49let) v Bulharské Sofii vybojoval 4-6.místo v silovém přerážení.

Aleš Císař, místopředseda Taekwon-Do školy Velešín ITF

ářčáářJízda veteránů Winter Trial 2007

ve čtvrtek 1.2.2007 projedou Vaším městem / obcí účastníci Jízdy pravidelnosti veteránů The Winter trial 2007. Akci pořádá holandská organizace Classic events, a AMK rallye Český Krumlov a ČK motorsport jí pomáhají s organizací v našem kraji. S touto akcí nejsou spojeny žádné uzavírky komunikací. Myslíme, že v kraji, kde má tento sport dlouholetou tradici, mnoho příznivců, a v tomto případě i pamětníků, by bylo škoda nechat tuto velice pěknou akci proběhnout bez povšimnutí.

Průjezd Velešínem kolem Benziny a dále na Sv.Ján v cca 21:05-22:30

Další informace budou v regionálním tisku a rozhlase.

Za ČK motorsport Jan Bláha 602 119 727

 

 

Kulturní program ve Velešíně na měsíc únor 2007

 

1.2. ( čtvrtek ) Promítání pro 1.a 2. stupeň ZŠ v sále kina

Zimní víla Tuláci

13.2. ( úterý ) Klub maminek KLUBÍČKO pořádá v zasedací místnosti v kině

16.30 hod (boční vchod od baru RELAX)

Přednášku s názvem “Nošení dětí v šátku”

Vstupné: 25,- Kč

22.2. (čtvrtek ) v sále kina

16.00 hod CRAZY KLUB 8,9

Vstupné: 40,- Kč

27.2. ( úterý ) Cestovatelské promítání v sále kina ve Velešíně

18.00 hod tentokrát na téma MEXIKEM – ZEMÍ OPEŘENÉHO HADA

Hostem J.O.Zemana bude tentokrát Milan Jána,tulák tělem i duší.

Podíváme se za památkami starých Mayů, Olméků a Aztéků, napříč pralesy Tabasca a Yucatánu, do hor Chiapasu i náhorních planin středního Mexika.

Vstupné: 50,- Kč

Připravujeme na březen

10.3. ( sobota ) v sále restaurace U Zlaté podkovy

14 – 16 hod Maškarní bál pro děti

zábavné odpoledne pro děti se soutěžemi, písničkami a tanečky

Vstupné: 50,- Kč děti i dospělí

Vstupenky můžete zakoupit v kanceláři v kině od 1. února 2007

11.3. ( neděle ) Setkání seniorů

14 – 16 hodin v sále kina ve Velešíně

Hrají Jihočeští rodáci.

Vstupné zdarma. Rezervovat místa si můžete v kanceláři v kině

nebo na tel č. 380 33 10 03

 

21. – 22. ( středa – čtvrtek ) Velký seminář o J.V.Kamarýtovi

V rámci semináře proběhnou přednášky pro školy, veřejnost a koncert, kde zazní i písně J.V.Kamarýta

Program bude upřesněn v březnovém zpravodaji a na plakátech

26.3. ( pondělí ) Večer s Jiřinou Jiráskovou

18.00 hod nový klubový pořad s osobitou herečkou divadla Na Vinohradech

v sále kina ve Velešíně

Vstupné: 120,- Kč

Vstupenky si můžete zakoupit od 1.února 2007 v kanceláři v kině

Termíny tanečních kurzů 2007

26.1.

2.2.

9.2.

16.2. – možno již zakoupit nebo zamluvit vstupenky na Prodlouženou,

23.2.

2.3. – Prodloužená v sále U Zlaté podkovy ve Velešíně

9.3.

16.3.- možno již zamluvit nebo zakoupit vstupenky na Věneček

23.3.

30.3. – Věneček v sále U Zlaté podkovy ve Velešíně

Všechny ostatní lekce se konají v malém sále v kině ve Velešíně.

Prosím všechny účastníky kurzu, aby chodili na lekce včas, minimálně 10 minut před začátkem a nosili průkazky, které obdrží při 1. lekci.Šatna bude k dispozici .

Milé tanečnice, kurzy orientálního tance začínají v sobotu 13.1.2007

10.00 – 11.30 hod – Drumsolo afro-orient

11.30 – 13.00 hod – Tanec s vějířem

Další termíny:20.1.,27.1., 3.2.,10.2.,17.2., 24.2., 3.3., 10.3., 24.3., 14.4., 28.4., 12.5., 26.5., 2.6. 9.6

Těší se na Vás Aysha a Zerira, Tel.: 777 153 304, 606 405 256

FARHA – studio orientálního tance, www.farha.cz info@farha.cz

 

 

MATEŘSKÁ ŠKOLA VÁS ZVE NA TÝDENNÍ POBYT V

BIBIONE: RESIDENCE S VLASTNÍM BAZÉNEM

Ubytování: je zajištěno v plně vybavených a zařízených apartmánech; v každém z nich je vlastní sociální zařízení (umyvadlo, sprcha a WC), kuchyňská linka s plynovým sporákem, lednička, nádobí na vaření a stolování. Typy apartmánů:

A pro 6 osob – tři dvoulůžkové ložnice, kuchyň, jídelna, sociální zařízení, terasa

B pro 5 osob – jedna třílůžková, jedna dvoulůžková ložnice, kuchyně, jídelna, sociální zařízení, balkon

Cena: 3 780,- Kč / 19.5.-26.5.2007

Cena zahrnuje: ubytování na 7 nocí, dopravu autokarem, spotřebu vody, plynu, el. energie, pobytové poplatky. Kauce: po příjezdu je ubytovatelem vybírána kauce ve výši 50 Euro na apartmán, kterou klienti obdrží zpět po předání neporušeného a uklizeného apartmánu

Stravování: účastníci si stravování v průběhu pobytu zajišťují sami. PLÁŽOVÝ SERVIS V CENĚ!!!

Pojištění: ke všem pobytům nabízíme komplexní cestovní pojištění u ČSOB Pojišťovny za 27,-Kč / 1 os./ 1 den; (pojištění zahrnuje: pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, odpovědnost za škody, pojištění zavazadel, storno zájezdu)

INFORMACE V MATEŘSKÉ ŠKOLE: p. Kleinová, p. Lovčíková