Znak Velešína
Velešínský zpravodaj 2006/07-08

OKURKOVÁ SEZONA

OKURKOVÁ SEZONA

Čas letních prázdnin vždy znamená pro děti a jejich pedagogy odpočinek, ale pro řadu profesí - zejména zemědělce, stavební a další odborné firmy - naopak hodně práce. Totéž platí o investičních akcích města. “Průvan” do městského rozpočtu přinese mnoho prací, které naopak, jak všichni věříme, zase přínos pro kvalitu života ve Velešíně. Mezi největší akce můžeme zařadit: chodník v ul. Budějovická včetně nového osvětlení a elektřiny v zemi, nový chodník v Kaplické ul., kde se opraví i kanalizace a rovněž veřejné osvětlení a kabel nízkého napětí. Dále opravíme chodníky na severní straně u panelových domů v sídlišti Nad Cihelnou, oplotí se pozemek určený pro dětské hřiště na tomtéž sídlišti, začneme s opravami chodníků na Sídlišti (u čp. 380-381). Budeme pokračovat v postupné rekonstrukci malé budovy Mateřské školy (výměna oken, elektroinstalace), dále dokončíme výměnu střešní krytiny na bývalém kostele sv. Filipa a Jakuba, nový kabát dostane budova radnice, opravíme sochu Sv. Jana Nepomuckého na Holkově (s dotací od Jihočeského kraje). V letních měsících začneme s celkovou rekonstrukcí pavilonu ZŠ ( u pošty), kde máme připraven 1 mil. Kč na vnější plášť budovy. V režii společnosti VaK Jižní Čechy se provádí výměna kanalizace a vodovodu v ul. Ke Kozákům a kanalizace U Lesa. Z dotace od ministerstva pro místní rozvoj opravíme propustek a povrch komunikace “U pazderny”, která byla poškozena letošní povodní.

Intenzivně připravujeme i další velké akce, jako jsou např. objemová studie na koupaliště, výkupy pozemků pro vybudování nového sídliště Velešín – Jih, projektová dokumentace pro dům seniorů, výběrové řízení na dodavatele a na bankovní dům pro dofinancování stavby nového bytového domu U Hřiště, hledáme optimální řešení (technické i finanční) pro vybudování kanalizace a vodovodu na Holkově atd.

Takže: okurková sezona ano, ale třeba jen pro novináře, ale pro město nikoliv.

Na závěr mi ještě dovolte alespoň touto cestou vyjádřit poděkování za práci a péči, kterou věnovali pedagogičtí pracovníci našim dětem během celého školního roku, popřát krásné prázdniny učitelům, dětem i jejich rodičům a absolventům škol šťastné vykročení do nového života.

Za vedení města J.Klíma, starosta

ářčáářInformace pro klienty státní sociální podpory

1) Zákonem č. 113/2006 Sb., došlo k doplnění souboru dávek státní sociální podpory o dávku příspěvek na školní pomůcky.

O tuto dávku je třeba požádat na pracovišti SSP ÚP v Č.Krumlově na kontaktním místě v Kaplici nebo sběrném místě ve Velešíně.

Tiskopis žádosti je možno vyzvednout na pracovišti SSP nebo vyhledat na internetových stránkách MPSV. Výše příspěvku na školní pomůcky je 1 000,- Kč.

2) Materiály potřebné pro prodloužení přídavků na děti je možno vyzvednout na pracovištích SSP - sběrné místo Velešín.

Za SSP Dagmar Švamberková

František Schusser: VELEŠÍNSKÁ MIKROHISTORIE PO KAPKÁCH (12)

VELEŠÍN A TEREZIÁNSKÝ KATASTR

Tereziánský katastr “byl soupis pozemků a všech dalších užitků, které byly podrobeny obecné zemské berni a dávkám”. Název katastru je nespravedlivý, neboť v převážné většině vznikal již od roku 1713 za vlády Karla VI., a když prvého května 1748 vstoupil v platnost, vládla Marie Terezie teprve osm let. Nejen nahradil berní rulu a lánové rejstříky, které existovaly od konce třicetileté války, ale především doplnil rustikál o dominikál. Tereziánský katastr poprvé porušil zásadu nezdanitelnosti vrchnostenské půdy i příjmů a platů vrchnosti. Rustikál byla půda, jejímž vlastníkem byl sice feudál, ale hospodařil na ní poddaný. Naproti tomu dominikál byla ve středověku panská půda, kterou vrchnost obdělávala ve vlastní režii pomocí dvorské čeledi a roboty. Tato půda byla v bezprostředním držení vrchnosti a až do tereziánského katastru nebyla zdaňována. Centrum dominikálu bylo šlechtické sídlo, ke kterému patřily pozemky, rozličné užitky a příjmy. K užitkům například patřilo právo lovu a rybolovu, právo výčepu a pronájmu krčem, právo stavět a pronajímat mlýny, vybírat clo a mýto, trhové právo, právo výseku masa, právo pronajímat obchody a řemeslnické dílny, vybírat poplatky za pálení lihu, výroba cihel, pálení vápna, provoz kamenolomů a těžby hlíny a písku.

Dle soupisu rustikálu byl Velešín součástí Budějovického kraje, náležel panství Nové Hrady. Držitelem panství byl hrabě František Leopold Buquoy. V celkové charakteristice panství se píše, že “poddaní na dominiu velmi trpí při častých průchodech vojsk. Mnoho obyvatel z vesnic hledá obživu při dovozu soli z Rakouska, avšak po snížení dovozného a po zaplacení mýt a poplatků se pomalu toto zaměstnání nevyplácí. Pěší robota je jen deset dní o žních a při sklizni sena”.

Dvoučlenná vizitační komise zjistila, že ve Velešíně v polovině 18. století bylo celkem rustikálních 57 zemědělských stavení a dalších 23 domů bylo měšťanů a živnostníků. Složení půdy ukazuje, že zde bylo jen devět “láníků,” tedy hospodářů kolem dvaceti hektarů zemědělské půdy. Dalších 16 hospodářů byli “půlláníci” a zbytek již jen domkáři s minimem pronajaté zemědělské půdy. Půda se dělila. Každé pole je ohodnoceno a zařazeno na pole dobrá, prostřední, špatná, lada a pozemky pusté a zarostlé. Ve Velešíně to byly převážně prostřední nebo špatná pole. Velešínský rybník byl “na půl kopy,” to znamenalo, že se zde ročně lovilo asi třicet kaprů. Z řemeslníků zde byl 1 koželuh, 1 barvíř, devět tkalců, 3 kováři, 3 koláři, 4 řezníci, 9 ševců, pět pekařů, 4 krejčí, 1 zedník, 1 tesař, 1 truhlář a dva provazníci. Je zde i poznámka: “Město leží sice na linecké zemské silnici, ale tak zchudlo, že v něm není ani jediný slušný krytý zájezdní hostinec pro cestující”.

Dominikál byl pro mne téměř nepřehledný, ale nakonec jsem se panstvím Nové Hrady přece jenom “prokousal”. Církev měla svůj majetek ve Velešíně rozdělený do tří položek: fara, kostel a kaple sv. Jakuba. Další pozemky patřily obci Velešín. Ve Velešíně vlastnil Buquoy rybník, který měl roční výnos dvě kopy, tedy asi 120 kaprů a pivovar, který ročně uvařil a prodal 129,5 “sudů” piva. Tehdy se u pivovarů používala míra “čtyřvěderní sud” a to bylo 248 litrů. V průměru se tedy tehdy ve Velešíně denně uvařil a prodal hektolitr piva, tedy zhruba padesát pint piva. Pinta totiž měla 1,94 litru a stála tehdy čtyři a půl krejcaru. Velešín měl v té době na Malši dva mlýny a u nich vždy pilu. Mlýny se nazývaly Velešínský a Bartošovský. Farní kostel sv. Václava ve Velešíně měl 1766 duší, z toho v samotném Velešíně 347 a v Holkově 29 duší. Za “duši” jsou považovány osoby starší deseti let. Celkem k velešínské faře patřilo i dalších 26 obcí a samot. Mimo jiné i Ločenice a Netřebice. Dále je u Velešína uvedeno “škola nově postavená, špitál pro tři chudé, kteří dostávají týdně 11 krejcarů a ošacení, kaple sv. Filipa a Jakuba bez lidu.” O školu, špitál i o faru se starala novohradská vrchnost a tyto náklady byly vrchnosti uvedeny jako “daňová sleva”.

Berně se platila jednou ročně a kdo nezaplatil, u toho se provedla berní exekuce. Tento systém prakticky bez jediné změny vydržel až do zrušení poddanství a od roku 1850, kdy vstoupil v platnost obecní řád, se berní povinnost přenesla na katastrální obce. Jednou z katastrálních obcí byl i Velešín.

...pokračování

Poděkování

Děkuji zástupcům městského úřadu , zástupcům Vincencského společenství sv. Václava a vedení Jihostroje za blahopřání a dárky k mému významnému životnímu jubileu.

František Lachout

Poděkování

Chtěl bych touto cestou poděkovat předsedovi Sboru dobrovolných hasičů ve Velešíně - p. J. Paškovi, dále pak Vincencskému společenství sv. Václava ve Velešíně a zástupcům Městského úřadu za návštěvu, dárky a gratulace  k mým 75. narozeninám.  

 Karel Škorvánek

Koncert v knihovně.

21. června je Evropský den hudby a k tomuto výročí se již třetím rokem konal v knihovně koncert pro žáky ZDŠ ve Velešíně. Tentokrát přišly 6. a 7. třídy a zahráli jim žáci LŠU Velešín. Přestože bylo v knihovně velké horko a pro všechny to bylo náročné, koncert byl velmi hezký. Chtěla bych poděkovat p. učitelce R. Hájkové, která koncert připravovala, p. učitelce V. Böhmové a samozřejmě všem učinkujícím. Děkujeme za hezký zážitek. Szabová V. – vedoucí knihovny

ČSOP - VELEŠÍN

Na začátku se chci omluvit všem kteří se těšili na ,,Den koupání v řekách”. Pro nedostatek pomocníků a financí jsme se rozhodli letos tuto akci nepořádat.

Informace o čapí rodince nad Houžvákem jsou jenom ty nejlepší.Mají tři mladé a podle frekvence příletů a odletů rodičů, jsou pěkně při chuti. Zahnízdění nám všem udělalo radost a potvrdilo kvalitu generální opravy hnízda.Mláďata by už nemělo nic ohrozit a tak se můžeme těšit na jejich nácvik odletu do teplých krajin.

Oprava kapličky poškozené pádem památného stromu je u konce.Vyměnili jsme ulámané prejzy které nám věnovala stavební firma pana Karla Mikeše a opravili jsme poškozenou fasádu.Dokonce došlo i na usazení původního křížku na střechu.Vykopali jsme ho při úklidu okolí lípy.Při opravách pomáhal radou i skutkem Pavel Lahodný a konečné barevné ,,doladění”zajistil malířský mistr Honza Mareček.Teď už zbývá doplnit pouze vybavení ale to už necháme na odbornících.Pokud by se našel sponzor,hodila by se do výklenku kovaná mříž.

Aby nebylo málo památek, nechte se pozvat na zříceninu hradu Pořešín. Spolek hrady na Malši ve spolupráci s Archeologickým ústavem tam prováděl průzkum.Využijte možnosti vidět zajímavé detaily v odkrytých místech a pokochat se nádherným rozhledem na údolí řeky Malše.

 

 

Poslední příspěvek chci věnovat případu hnízd rorýsů na panelových domech. Rorýs obecný bylvyhlášen ptákem roku 2004 a patří mezi chráněné živočichy.

Při zateplování fasád panelových domů v Sídlišti došlo k zakrytí hnízd rorýsů a tím pravděpodobně i k úhynu mláďat. Na základě upozornění několika občanů, jsem dal podnět k řešení situace na odbor životního prostředí městského úřadu.Protože nedošlo k žádnému jednání s investorem ani s firmou, předkládám budoucím investorům a realizátorům úryvek ze zákona č.114/1992 Sb. a leták který vydala Česká společnost ornitologická.

§ :Zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje úmyslné usmrcování, vyrušování nebo odstraňování hnízd všech druhů ptáků.Jsou-li způsobené následky významným ohrožením druhu, jeho populace nebo prostředí, může orgán ochrany přírody, obvykle Česká inspekce životního prostředí, nařídit omezení či zákaz rušivé činnosti.

Je povinností každého ověřit si před uskutečněním činností možné ohrožení chráněných druhů a v případě nutnosti požádat o stanovisko nebo výjimku příslušný úřad ochrany přírody.Neznalost nebo víra, že k ohrožení nedojde,nezbavuje odpovědnosti v případě,že k ohrožení nebo zničení chráněných živočichů dojde.§ Postih je až 1 000 000 Kč !!!

Díky klempířství pana Martínka za nabídku pomoci při vybudování náhradních hnízd.

Tak to bylo na letní měsíce všechno. Všem trpělivým čtenářům přeji pěkné léto a hodně krásných dnů v přírodě.

PRAKTICKÁ OCHRANA RORÝSE OBECNÉHO PŘI STAVEBNÍCH ÚPRAVÁCH OBYTNÝCH DOMŮ

Rorýs obecný (Apus apus) hnízdí v koloniích na vysokých budovách ve starší městské zástavbě, na panelových domech ve ventilačních průduchách, na věžích a ojediněle i ve vyšších rodinných domcích. Vlivem oprav budov, zejména zakrýváním otvorů a dutin při zateplování zdí, výstavbě obytných podkroví a opravě střech, přichází o vhodná hnízdiště. Pokud dochází k těmto úpravám v době hnízdění, mohou být přímo zazděna živá mláďata.

Doporučená opatřeni při rekonstrukčních pracích:

1) Načasování rekonstrukčních prací:

Na hnízdištích rorýsů neprovádět žádné stavební úpravy v době rozmnožování rorýsů tj. od 20. dubna do 10.srpna.

Jsou-li již započaty práce na domě, kde rorýsi hnízdí, ponechat prostor minimáině 2-3 pater od horního okraje s ventilačními průduchy bez lešení a dostavět ho až poté, co rorýsi lokalitu opustí (tj. po 10.srpnu).

Ve výjimečných případech lze v rekonstrukci pokračovat i na horním patře, kde ve větracích otvorech hnízdí rorýsi. Pak je ovšem nutné omezit práce na cca 9:00- 15:00 denní doby, tak aby rorýsi mohli nakrmit mláďata ráno a večer. Doporučujeme posouzení odborníkem.

2) Stavební úpravy

Nezaslepovat ventilační otvory {rorýsi tak přicházejí o svá tradiční hnízdiště, navíc dochází-li k tomu v době hnízdění, uhynou všichni ptáci, kteří jsou v té době na hnízdě).

Zachovat dosavadní profily otvorů, proti zatékání dešťové vody je možné nad otvory umístit piechové stříšky o přesahu cca 10 cm, popř. nainstalovat šikmo seříznuté trubky. Okraje otvorů je potřeba zpevnit proti poškozování jinými druhy ptáků.

Částečné zazdívání otvorů je možné, nechají-li se nezaslepené vletové štěrbiny dlouhé min. 7 cm.

Stěnu pod otvorem je vhodné zdrsnit - ošetřit rohovým profilem se síťkou opatřeným štěrkovým tmelem (což rorýsům umožní lépe se přichytit při přistávání) - není nutné v případě, kdy je omítka dostatečně drsná.

Tyto úpravy byly úspěšně aplikovány několika stavebními firmami, které v roce 2003-2005 prováděly zateplování domů např. na pražském Jižním Městě. Kontakty možno získat v OSO.

3) Instalace umělých hnízdišť-speciálních budek pro rorýse

bližší informace lze nalézt na webu České společnosti ornitologické (ČSO) www.birdlife.cz (kategorie Pták roku 2004 - rorýs obecný) či v sekretariátu ČSO tel: 274866700, email: cso@birdlife.cz, kde lze objednat informační brožuru o rorýsovi a jeho ochraně.

Předem děkujeme za spolupráci oři ochraně tohoto zajímavého ptačího druhu!

Za ČSOP Velešín Jirka RůžičkA, 602 46 16 16

 

 

 

Florbalový víkend

V sobotu 27. a v neděli 28. května uspořádal náš florbalový klub FBC THC Velešín v hale Střední odborné školy strojní a elektrotechnické velký florbalový turnaj, kde se první den utkala družstva hráčů starších 17-ti let a v neděli družstva mladších a starších žáků.

V sobotu spolu změřilo síly celkem osm mužstev a to nejprve ve dvou skupinách, z každé z nich postupovala do semifinále dvě nejvýše umístněná, a vítězové těchto duelů dále do finále. Bohužel, vylosovali jsme si velice silnou skupinu, ve které jsme se setkali s našimi kamarády a odvěkými rivaly z Českého Krumlova, kdy zápas skončil remízou, a dále jsme zde také narazili na pozdějšího vítěze turnaje FBC Sokol Štíři České Budějovice (viz.foto), se kterými jsme po velkém boji prohráli 0:1. Celkově zde byly k vidění velice zajímavé zápasy, které byly o přestávkách zpestřeny vystoupením děvčat z ASPV Velešín a také krásnými vystoupeními břišních tanečnic (viz.foto), při kterých bylo v hale hrobové ticho, ale po kterých se vždy strhla bouře hromového aplausu a nadšení. Ano, i takové sporty máme rádi.

V neděli, vzhledem k tomu, že se nedostavila družstva z Kaplice, své zápasy sehrály tři družstva starších a pouze dvě družstva mladších žáků, mnohdy spolu opakovaně nebo i napříč kategoriemi. Velice nás zaujala družstva obou věkových kategorií ze ZŠ Malonty, kde bylo vidět, že pokud je florbal trénován v rámci školy, má velmi vysokou úroveň. Dokladem toho bylo, že si mladší žáci z Malont troufli i na starší žáky z FBC Velešín, které taky z přehledem přehráli, ačkoli za Malonty hrála i děvčata. Vítězem kategorie starších žáků bylo družstvo SOŠ strojní a elektrotechnické Velešín (viz.foto), přeci jen zde byl mezi nimi a malontskými žáky dost patrný věkový rozdíl. Nakonec však vyhráli všichni, kteří se turnaje zúčastnili, všichni si také odvezli pěkné ceny. Největší obdiv zasloužily dorty od paní Tůmové ze Zvíkova, v podobě florbalového hřiště i s brankami a hráči, dokonce i s děrovaným míčkem! Úžasné, děkujeme! Dík patří také SOŠ Velešín za poskytnutí haly.

Michal Bohdal

Závod vlčat a světlušek 2006

Okresní kolo závodu vlčat a světlušek se konalo již tradičně na základně ve Zlaté Koruně. Závodu se zúčastnila i jedna hlídka světlušek a jedna hlídka vlčat z Velešína. Soutěžilo se v několika disciplínách, které prověřily znalosti a schopnosti účastníků – např. manuální zručnost, znalost dopravních značek, znalost rostlin a zvířat, paměť, skautské znalosti atd. Naše světlušky obsadili v okresním kole 3. místo a vlčata místo druhé. Obě hlídky tak postoupily do krajského kola závodu, které se konalo 10. června v Prachaticích.

Na krajské kolo závodu nakonec vyrazily jen dívky, vlčatům ze soutěžní hlídky vypadlo pár členů a nemohli se tudíž závodu zúčastnit. Velešínská děvčata tedy vyrazila do Prachatic se snahou prosadit se v silné konkurenci dalších 11 soutěžních hlídek. Disciplíny byly velmi podobné těm, které prověřily naše znalosti v okresním kole, přesto byly pocity dívek po doběhnutí do cíle smíšené. Děvčata měla strach, že skončí poslední.

Slavnostní vyhlášení výsledků bylo večer v městském divadle v Prachaticích a bylo pro nás velkým překvapením. V celkovém počtu dvanácti dívčích hlídek obsadily velešínské světlušky krásné 4. místo. Děkujeme jim za vzornou reprezentaci našeho střediska.

Kapka 2006

Oddíl velešínských roverů a rangers se letos podruhé zapojil do celostátní humanitární akce Kapka. Tato akce je zaměřena na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně. Jde o podporu nejen finanční, ale i osvětovou. Od 16. do 18.6. se členové našeho oddílu střídali na čerpací stanici Pap Oil v Kaplici, kde řidičům za příspěvek nadaci rádi umyli skla u automobilů a rozdávali letáky informující o činnosti nadace. Řidiči byli vesměs vstřícní a ochotní, nesetkali jsme se s hrubou či agresivní reakcí. Za tři dny se nám v kasičkách nashromáždilo 4 184,50 Kč a 17,50 €. Tyto peníze poputují na konto nadace a pevně věříme, že poslouží dobré věci. Pokud vás problematika dárcovství kostní dřeně a celkové činnosti nadace zajímá, podívejte se na stránku , kde najdete podrobnější informace. Ještě jednou děkujeme všem řidičům, kteří nám přispěli a obsluze a vedení čerpací stanice Pap Oil v Kaplici, kteří nám umožnili tuto akci uspořádat.