Znak Velešína
Velešínský zpravodaj 2006/04

číslo 4 - 2006

číslo 4 - 2006

 

ZDROJE INFORMACÍ

 

Informace a především přístup k nim jsou prvky v současném životě naprosto nezbytné. I zastupitelstvo a rada jsou si toho plně vědomy. Ve Velešíně je k dispozici několik způsobů přenosů informací.: úřední deska, která je umístěna na vnější straně radnice, Velešínský zpravodaj (tištěná podoba dodávaná zdarma do všech domácností1x měsíčně + elektronická verze na městských internetových stránkách), městský rozhlas (na aktuální informace, od roku 2005 zaveden nově v místních částech Nádraží, Holkov, Skřidla, Bor, Chodeč, v letošním roce bezdrátový rozhlas dokončíme ve Velešíně), internetové stránky města , kde zájemci naleznou i adresy na volené funkcionáře, ale i pracovníky městského úřadu a řadu dalších informací ze života našich občanů i podnikatelů a živnostníků. V žádném případě však tyto zdroje a kanály informací nejsou poslední. Velice důležitá jsou různá setkání s občany za přítomnosti vedení města (starosta, místostarosta, radní, zastupitelé), a to neformální (besedy, schůze dobrovolných organizací, klubů a spolků, ale i jednání s občany - jednotlivci) i formální (ze zákona veřejné schůze zastupitelstva města ad.).

Všechna jednání, kde vzniknou náměty na zlepšení života ve městě nebo zkvalitnění práce úřadu, slouží vždy – alespoň pro mne – jako sebereflexe práce vedení města. Protože starosta je sice jediný, ale rozhodovací pravomoci má zastupitelstvo, resp. rada města, v některých případech městský úřad či orgány mimo město.

Rovněž tak jako náměty na zlepšení, tak i stížnosti a připomínky občanů nemohou zapadnout bez povšimnutí. Naopak. Lapidárně řečeno: vše se promítá do jednání orgánů města, a i třeba na první pohled bezvýznamným námětem se zabýváme. Je také nutno říci, že ne vše se dá vyřešit hned, ne se vším se dá souhlasit, ne vše lze realizovat.

V minulém čísle zpravodaje jsme si mohli přečíst článek pana Jana Gregora, který řadu námětů pro zlepšení života ve městě navrhuje. Na tak rozsáhlý nelze ve stručnosti odpovědět - a k tomu ani Zpravodaj neslouží. Přesto musím reagovat zejména na poslední odstavce jeho článku. Ve prospěch města vykonávalo a stále ještě dělá mnoho občanů, kteří fungují v zastupitelstvech, ve výborech, v komisích, ve vedení organizací, ve školách, na úřadu, pomáhají při údržbě a úklidu města (i když např. chodník nebo ulice není jejich) apod. Pravda, mnozí jsou v “anonymitě”, nepíší do zpravodaje, někteří bohužel nejsou již mezi námi (Z. Ryneš, D. Janák, K. Rada, V. Žáček), ale všichni vytvářeli či dotvářejí život ve městě. A za to bych jim rád poděkoval.

Pokud bude mít p. Gregor zájem (to platí samozřejmě pro všechny občany), stačí si domluvit schůzku, kde mu mohu já či mí kolegové a spolupracovníci objasnit třeba i ekonomické a další souvislosti rozvoje města. A v budoucnu třeba i jemu poděkuji.

J. Klíma, starosta města

 

SVOZOVÉ DNY ODPADU

Město opět připravilo pro občany možnost bezplatné likvidace odpadu ve dvou termínech:

SOBOTA 15.dubna : svoz papíru a železa (čistý papír a čisté železo)

SOBOTA 22.dubna : svoz nebezpečného a netříděného odpadu.

POZOR!! Odpad musí být připraven k odvozu do 8.00 hod ráno na místech odvozu odpadu.

Bio odpad.

Vedení města oznamuje všem občanům, že bio odpad mohou odvážet do bývalého hnojiště v prostorách zemědělského družstva. Toto se nachází vedle shořelého kravína (velká jímka kruhového tvaru). Upozorňujeme občany, že bio odpadem rozumíme - větve, trávu, shnilé ovoce, ořezané keře, listí ...

V žádném případě tam nepatří komunální odpad, nebezpečný odpad, papír, plasty, železo, pneumatiky !!!

Veškerý bio odpad po naplnění skládky odveze firma ASA.

místostarosta Mikeš Vladimír

 

POSYPOVÝ MATERIÁL NA KOMUNIKACÍCH

Letošní dlouhá zima způsobila i nadměrnou spotřebu posypového materiálu. Ten je nyní ve velkých vrstvách okolo všech komunikací. Jeho odklízení bude nějakou dobu trvat. V této souvislosti upozorňujeme občany, že mají možnost si na přilehlých komunikacích smést do nádob tento materiál a uschovat si jej např. na zimní údržbu chodníků příští zimu. Děkujeme za pomoc s úklidem města.

B.H.

Z pamětí pana M. Křížka - díl XXIX

Nálety za války

Pozorně jsme sledovali za války zprávy o náletech Němců na Londýn a jiná anglická města a pak o náletech spojenců na německá města. Při tom se nás v obsazeném protektorátě zatím nálety netýkaly až na lidi nasazené v říši na nucených pracech. Až před koncem války začaly letecké svazy spojenců přelétávat Prahu, Budějovice a jiná města. Nálety byly hlášeny často, sirény a rozhlas varovaly.

Nad námi na modrém nebi ve velké výšce letěly seřazené bombardáky a zanechávaly za sebou krásné bílé čary. Byl to krásný pohled, ale jen do chvíle, než na město vysypaly smrtící bomby. V této době jsem byl již zaměstnán v Praze. Dvakrát bombardovaly Prahu. Viděl jsem nad Prahou sloupy dýmu od té zkázy. Po druhé byla Praha bombardována zrovna když jsem byl doma. A dvacet metrů od mého bytu zasáhla bomba domek. Tlaková vlna vyrazila od mého bytu dvoje dveře. Kolega z práce mi hřebíky zatloukl oboje dveře, aby se mi nic neztratilo.

Při cestách vlakem do Budějovic a zpět vlak často musel zastavovat a čekat až se poplach odhlásí. Budějovice byly při jednom náletu taky poničeny. Jedna bomba spadla přímo na budovu gestapa na Lanově třídě.

Kotláři v akci

Bylo po jedné z posledních mých cest rychlíkem do Jižních Čech – v dubnu 1945. Manželka už brzo čekala radostnou událost. Po dobrém obědě jsme šli na procházku k silnici v Chodči. Dědoušek, manželka a já. Od nádraží Velešín jel dlouhý nákladní vlak a protože před Netřebicema trať silně stoupá, jel pomalu. Najednou jsem zaslechl známý zvuk nízko letících letadel. Směrem od Kaplice, přesně nad silnicí letělo šest letadel nezvyklého tvaru. Měla dva trupy. A nad nimi sedmé letadlo – asi velitelské. Na silnici bylo ještě s námi asi šest dětí. Když viděly, že se schováváme pod strom, přiběhly k nám a když jsme přeběhli na druhou stranu silnice, děti běžely zase k nám. Nerozuměly a nedaly si vysvětlit, že musíme být každý jinde kvůli případnému zásahu.

Letadla nad námi otočila zpět a teď jsme viděli jak jedno po druhém útočí na ten vlak, který právě projížděl pod Netřebickým kopcem a u Výhně se zastavil. Viděli jsme jak velitel krouží nahoře a všech šest letadel nalétává na lokomotivu. Pak odlétly nad kaplické nádraží, kde zase nejdřív prolétly a následně zaútočily na lokomotivy. Třetí divadlo jsme viděli ze silnice nad nádražím Velešín, kde byly dvě lokomotivy. Zaútočily a proděravěly kotle lokomotiv. A proto se jim říkalo “kotláři”. Dlouho bylo slyšet syčení páry unikající z lokomotiv na nádraží.

Manželku jsme poslali domů a s dědouškem jsme si šli na nádraží prohlédnout škody. Od těch střel z letadel byly i v kolejnicích díry jako v ementálském sýru. Našli jsme tam i nábojnice od střel.

... pokračování

 

František Schusser: VELEŠÍNSKÁ MIKROHISTORIE PO KAPKÁCH

(9) JAK JAN MATĚJKA POKLAD VYORAL

Počátkem listopadu 1839 oral domkář Jan Matějka na poli zvaném Pastvišťata v Holkově. Spolu s ním byla i dvanáctiletá Eva Flattingerová, která poháněla volky. “Když byl asi uprostřed práce, zdálo se mu, že pluh o něco zavadil a vyoral nějaký předmět. K svému překvapení vyoral poklad.“ Byl to malý hliněný hrnek plný starých mincí. Domkář Matějka se pochlubil se svým nálezem sousedům a odtud se to doneslo až k rychtáři Holkova, kterým byl Matěj Tvaroh. Ten 28. ledna 1840 hlásil nález na vrchnostenském úřadě v Českém Krumlově. “Mincí prý byl půlžedlíkový hrnek a mezi lidmi se říká, že Matějka nalezl mince zlaté a stříbrné a že část zlatých mincí prodal Židovi v Římově.“ Hned druhý den, 29. ledna 1840, se vypravil českokrumlovský justiciár do Holkova. Svolaná komise nejdříve zašla k Matějkovu tchánu Opekarovi, kde justiciár nařídil domovní prohlídku, ale ještě než prohlídka začala,“ odevzdala druhá Opekarova dcera všechny mince, které si k nim dal Matějka uschovat.“

Potom komise odešla k Janu Matějkovi, který jí na místě vydal osm starých čtverhranných mincí a potvrdil rychtářovu zprávu o nálezu. Současně ale popřel, že by nalezl zlaté mince a tvrdil, že hrnek byl velký pul žejdlíku, tedy mnohem menší, než uvádil rychtář. Mince prý ukazoval sousedům a nabízel jim je ke koupi, ale nikdo žádné nekoupil. Když prý k nimu přišel jeden Žid, prodal mu asi sto kusu nalezených mincí za dva zlaté. Římovský Žid Fried mince také viděl, ale žádné nekoupil. Jan Matějka řekl, že děvečka Eva Flattingerová nalezla na stejném poli druhý den dalších sedm mincí, roztroušených v ornici. Děvečka mu mince odevzdala a on jí jednu vrátil pro jejího otce na památku. Další mince dal Matějka krejčímu ze Zlaté koruny a ženiným příbuzným.

Jan Matějka však 29. ledna 1840 neřekl vše, ale po odchodu komise dostal strach a tak 30. ledna 1840 vypověděl, že “zapomenul ohlásit peníze, které ponechány uschovány u Žida Frieda.“ Mince, které mu ve skuteenosti prodal, Matějka vykoupil zpět a přinesl je před komisi. Bylo jich 617 kusů a dalších deset mincí bylo ve zlomcích. Přivolaný znalec který potvrdil kvalitu a zjistil váhu odevzdaných mincí. Jednotlivé mince měly dle znalce nestejnou váhu a dohromady vážily 33 lotů, tedy více než půl kilogramu, přesně 578 gramů. Obsahovaly dvanáctilotové stříbro. Tehdy měl jeden lot cenu jednoho zlatého a tak celková hodnota pokladu v ceně drahých kovů činila třicet tři zlatých. “Matějka také přinesl komisi ukázat střepy hrnku, ve kterém mince nalezl“. Dalších čtrnáct dní pátrala komise po osudech “rozdaných“ mincí. Zajímavá je výpověď krejčího ze Zlaté Koruny, který ukázal minci tamnímu faráři Bartoloměji Sládkovi. “Ten si minci prohlédl a již jí nevrátil zpět. Farář jí chtěl vložit do báně kostelní věže, která se měla opravovat“.

Krajský Vrchnostenský úřad v Českých Budějovicích oznámil, že bylo celkem zachráněno 626 mincí “ze třináctého století“. Nález byl odevzdán do pražské mincovny a získaný obnos “byl rozdilen stejnými částkami mezi stát, majitele pozemku a nálezce“. Nález je uveden v knize Nálezy mincí v Čechách, na Moravě a ve Slezku, ale o druhu mince se tam nic neříká. Snad stojí za povšimnutí jiné číslo, než uváděly zápisy z Č. Krumlova a z Č. Budějovic. Píše se zde “620 celých a devět zlomků mincí“. Pražská mincovna poklad nalezený Janem Matějkou použila jako stříbro pro nové mince a pokud byla jedna mince opravdu vložena do báně kostela ve Zlaté Koruně, pak tam je zřejmě dosud.

Českokrumlovský historik a velký znalec krumlovského archivu Jiří Záloha v roce 1966 našel rozluštění otázky, o jaké mince se v nálezu Jana Matějky jednalo. V písemnostech velkostatku Český Krumlov zjistil, že peelivý správce Schwarzenberské numismatické sbírky inženýr Falta, si v roce 1841 poznamenal poírůstek dvou mincí: “Solidus aus Ottakara Zeit 1253“ a “wurden bei Holkau gefunden“. Tento zápis upřesňuje, že v pokladu, který nalezl Jan Matějka“ v listopadu 1839 v Holkově byly drobné mince z doby Přemysla Otakara II. Pravděpodobně se jednalo o jeho vídeňské feniky. Jak se tyto feniky dostaly do hrnce na holkovské pole zvané Pastvišťata, to již zřejmě zůstane na věky nerozluštěnou záhadou. Vždyť tvrz v Holkově se poprvé písemně připomíná až v roce 1378, kdy Matěj z Holkova prodával díl vsi Újezd a smlouvu mu pečetil Jan Žižka z Trocnova.

...pokračování

 

Poděkování

Děkujeme Městskému úřadu za dárky k našim kulatým narozeninám v srpnu a únoru.

Manželé Paškovi

 

Sbor dobrovolných hasičů děkuje

všem sponzorům za dary do tomboly plesu.

Za sbor: Jiří Pašek, starosta sboru

 

Blahopřání

ke Dni učitelů všem pedagogickým pracovníkům v předškolním i všech školských zařízeních za vedení města přeji pracovní a osobní pohodu, lásku vašich svěřenců a uznání rodičů, politiků i veřejnosti.

J. Klíma, starosta

 

 

Pozvánka na oslavy 1. máje

Český Krumlov – Vyšehrad 10.00 hod, Kaplice- v parku 13.00 hod.

Jaro 2006 ve Velešíně

Letošní zima nám všem připravila zkoušku trpělivosti a vytrvalosti.Potýkali jsme se s přívaly sněhu a téměř ,,ruskou‘‘ zimou. Snad kromě skalních milovníků zimních sportů má asi většina z nás zimy plné zuby a těší se na slunečné jarní počasí.

Jednu výhodu ale tahle ,,pravá” zima měla. Pod silnou vrstvou sněhu se krásně schoval všechen nepořádek, který by normálně hyzdil naše město.Aby nám ten příjemný pohled vydržel, můžete se všichni připojit k jarnímu úklidu.Jako každé jaro se na počest celosvětového Dne Země zapojí do úklidu města i jeho okolí organizace a spolky, které tak částečně oplácí městu vynaložené prostředky na podporu jejich činnosti. Město opět připravilo pro občany možnost bezplatné likvidace odpadu ve dvou termínech:

SOBOTA 15.dubna : svoz papíru a železa(čistý papír a čisté železo)

SOBOTA 22.dubna : svoz nebezpečného a netříděného odpadu.

POZOR!! Odpad musí být připraven k odvozu do 8.00 hod na místech odvozu odpadu. Prosím všechny, zamyslete se nad roztříděním odpadu.Ušetří se tím spousta finančních prostředků.

Aby se nepsalo jenom o práci a odpadech, je každý zájemce o pobyt a případně i nocleh v indiánském týpku zván od pátku 21.4. do neděle 23.4. na ochranářskou základnu Jeryn u Dlouhé.Přijďte posedět a poklábosit k ohni (koná se za každého počasí).

Co se událo: 11.března jsme za účasti více než 50 ti lidí sázeli novou lípu vedle kapličky u obce Dlouhá.Počasí nám přálo a všichni věříme, že strom nahradí na dlouhá léta padlou lípu starou pouhých 120-140 let.

Prosba: prosím všechny všímavé lidi o informace o uhynulém ptactvu ve volné přírodě o případném pokusu o ukládání odpadu na černých skládkách a o příletu čápů do regionu města.

Díky.

PS: pytle s logem na sběr odpadu a drobné odměny pro děti poskytlo ČSOP. Modré igelitové pytle zajistilo město. Vyzvednout si je můžete v KIC nebo u Růžičků Na Hvízdalce 503.

Za ČSOP Velešín Jirka Růžička 602 46 16 16

 

Pomozte dětem

Stejně jako v minulém roce se i letos skauti zapojí do této celostátní humanitární akce. Akce “Velikonoční skautské kuřátko” bude v období 3. - 17.4.2006 probíhat na mnoha místech České republiky.

Ve Velešíně nastane den D ve čtvrtek 6.4., kdy naši skauti vyrazí do ulic Velešína a budou prodávat vlastoručně vyrobená kuřátka. Zakoupením tohoto malého symbolu Velikonoc můžete i Vy přispět na konto nadace. Naše skauty v ulicích bezpečně poznáte, doprovod jim bude dělat maskot této sbírky - velké Kuře.

Akce bude probíhat od 10:00 do 17:00. V tuto dobu si také můžete malé kuřátko zakoupit přímo ve skautské klubovně na náměstí J.V.Kamarýta 13.

skautské středisko Albatros Velešín

Proč to nezkusit!

Přibližně před dvěma lety se začala psát historie tanečního klubu La-St Dance Team, který vznikl ve Velešíně na popud několika tancechtivých párů. Od té doby taneční klub uspořádal již několik náborů orientovaných zejména na věkovou skupinu mezi 6 až 18 lety. Většina náborů se setkala na Velešín s poměrně velkým ohlasem, který je pro každý volnočasový spolek odměnou, zadostiučiněním, ukázkou toho, že to, o co se snaží, dělá dobře. Taneční klub je ale specifickou organizací, ideální taneční klub je tvořen rovným dílem osob ženského pohlaví a rovným dílem osob mužského pohlaví, protože jak známo, odnepaměti tvoří taneční páry po celém světě vždy jedna žena a jeden muž, nebo jedna dívka a jeden chlapec. A právě tento zcela běžný jev se zdá být ve Velešíně kamenem úrazu. O sportovní tanec mají zejména v nižším věku (6-14 let) zájem ve velké převaze dívky. Pokud se přeci jen na tanečním parketu objeví v tomto věku chlapec, nevydrží u tance dlouho. Jak je už v naší společnosti zvykem, kdo se odlišuje (= kdo neprovozuje typicky chlapecké sporty), toho zavrhneme. Kvůli této dětské netoleranci zaniklo v našem klubu již několik velice tanečně nadaných, nadějných párů, protože chlapci neunesli tlak a odsuzování svých vrstevníků. Přece se ale najdou tací, kteří vydrželi. Tito junioři (věk do 13 let) už mají za sebou i vystoupení na “velkém plese” a podle jejich slov na tyto okamžiky nikdy v životě nezapomenou.

V České republice se sportovnímu, společenskému tanci věnuje několik tisíc párů. Všichni tito už ví, že na parketě mají muž i žena svou nezastupitelnou roli. Nepožadujeme po chlapcích, aby se chovali zženštile (což si veřejnost často myslí), odlišná sexuální orientace je vrozená, nelze ji získat. Naopak posilujeme u každého pohlaví jeho tradicí ustálené normy chování. Tanec je, ač se na první pohled nezdá, velice fyzicky i psychicky náročná sportovní disciplína. Klade důraz na správné držení těla, ale i na celkový vzhled, na estetickou, hudební a citovou výchovu, schopnost vlastní prezentace a sebevyjádření, učí člověka toleranci (když vám partner/ka roky šlape na nohy, tak to žádá přeci jen špetku sebezapření), rozvijí mysl a duši člověka mnohonásobně více než sporty založené pouze na fyzické zdatnosti, ale zároveň přináší i fyzické vybití.

Milí chlapci a mladí muži, seberte odvahu, nehleďte na posměváčky a přijďte se mezi nás podívat – např. každou sobotu do tělocvičny ZŠ Velešín v 9:00 nebo každé pondělí do nové sportovní haly ve Velešíně v 18:30. Taneční partnerku u nás určitě najdete a první úspěchy na soutěžích ve sportovním tanci se jistě brzy dostaví.

Taneční klub

Klub maminek – rodičovské centrum

každou středu od 10 hodin ve sportovní hale Jihostroje – maminky, tatínkové, babičky, dědečkové i všichni ostatní – přijdte si s dětmi zacvičit, zazpívat, pohrát a zadovádět, s ostatními dospěláky popovídat. Program máme oddělený pro miminka od 3 měsíců (masáže, říkanky) a pro děti starší 1 roku – více sportování a hraní. Klub je určen pro děti předškolního věku a pro děti handicapované (bez omezení věku). S sebou je nutné vzít podložku a přezůvky pro sebe i pro dítě. Vstupné je 10 korun za rodinu a bude použito na nákup dalšího vybavení.

Prosíme všechny, kteří by mohli klubu věnovat nějaké použité hračky a věci po dětech (viz inzerát v zadní části Zpravodaje)

 

Klub maminek poprvé aneb co jste možná neslyšeli

15. března jsme se sešli v tělocvičně Sportovní haly Jihostroje poprvé. Ačkoli napadla nová nadílka sněhu, maminky s kočárky přijely v hojném počtu. Po letošní zimě byly už nejspíš z velešínských zasypaných kopců trénované a nějaké nové centimetry sněhu je nemohly odradit. Bylo to milé překvapení a bylo vidět, že maminky o něco takového v našem městě opravdu stojí. Tělocvičnu jsme v podstatě celou zaplnili. Jak by také ne, když přišlo 18 maminek a jedna babička a okolo pobíhalo nebo pokukovalo celkem 23 dětí. Říkanky a cvičení byly sice pro všechny věkové kategorie, ale ukázalo se, že sloučení miminek a větších dětí není vhodné, od příště tedy bude cvičení pro miminka zvlášť, neboť se našla maminka, která tuto skupinku povede. Se staršími dětmi tedy bude více prostoru k pohybu.

Toto první setkání bylo trochu chaotické a přes křičící děti možná některé maminky neslyšely ani co jsem jim chtěla říct. Takže ve zkratce i pro ty,co nemohli přijít a zajímalo by je to: Klub maminek bych ráda přejmenovala na Klub rodičů nebo Rodičovské centrum, protože to je výstižnější pojmenování, název zatím nemáme, ale maminky dostaly domácí úkol nad nějakým popřemýšlet. Zatím je čas klubu rozdělený do dvou částí – první je společné cvičení s dětmi, v druhé části by si děti měly vyhrát v hračkami a skluzavkou vybavené herně (obojí zatím sháníme), maminky by měly prostor na to probrat problémy s příkrmy, spaním a přebalováním dětí i jiná žhavá témata. Do budoucna bychom chtěli nejen cvičit říkanky, ale i s nářadím, míčky, hopsadly. Také něco tvořit a vyrazit na nějaký výlet nebo procházku např. s pohádkovými stanovišti. Také bychom si rády povídaly na nějaké předem dané téma, zatím ale jen samy mezi sebou, bez pozvaných přednášejících, důvod jsou samozřejmě chybějící peníze. Snad by klub časem mohl sloužit i jako místo kde by se konaly přednášky pro ženy.

Maminky, které přišly poprvé, snad odpustí počáteční “mouchy” a přijdou s námi Klub zlepšovat i příště. Přivítám jakékoli náměty a také nabídky pomoci.

Těšíme se na setkání Irena Vacková s dětmi

 

 

 

 

 

 

 

Reakce na článek pana Jana Gregora z minulého čísla

Návrh: Vybudovat parkovací dům

Žádný námět na zlepšení života obyvatel ve Velešíně nezůstane nevyslyšen. Realizace je však odvislá od více faktorů, zejména však na objektivním porovnání užitku na jedné straně a nákladů včetně údržby na straně druhé.

Jako příklad uvedu akci “Parkovací dům”. Užitek je zcela zřejmý, podívejme se tedy na stranu druhou. Svou velikostí by dům mohl mít cca 50 stání pro osobní automobily, objekt by byl dvoupodlažní s nájezdovou rampou, vnitřní část bez členění, s vymezeným přístupem, nutno uvažovat s místy pro tělesně postižené s většími prostorovými nároky, objekt napojen pouze na přívod el. energie, kanalizační odpady srážkové vody (přes lapoly) a požární vodovod. Pro výpočet uvažujme jenom s minimálními prostorovými nároky, bez příjezdových či sjezdových ramp činí zhruba 750 m2 užitné plochy, což představuje 3.375 m3 obestavěného prostoru. Při pořizovacích nákladech 5.960 Kč/m3 by celková cena znamenala 20.115.000 Kč, která však nezahrnuje všechny potřebné další náklady, např. cenu pozemku, vybudování příjezdů. To znamená, že cena jednoho parkovacího místa se vyšplhá přes 400. 000 Kč. Do případného nájmu, tak jak navrhoval p. J. Gregor, je však nutné zahrnout i cenu úvěru (úroky), náklady na provoz objektu (dodávku el. proudu, stočné, fond oprav, pojištění atd.). Závěr mimo jiné vychází z analýzy např. i výše uvedeného (faktorů je však mnohem víc): vybudovat, popř. rozšířit klasické parkovací plochy citlivě “ozeleněné”. Určitě nás to vyjde několikanásobně levněji než parkovací domy, které jsou mimochodem víceméně ojedinělé a využívané pouze ve velkých městech a stavěných na komerční bázi.

Tím jsem chtěl dokumentovat to, že vše je skutečně nutné dávat do souvislostí a se všemi náměty je třeba pracovat s rozumem.

J. Klíma, starosta

 

 

Podívejte se pozorně

na fotografii pomníčku s pamětní deskou velešínského rodáka J.V.Kamarýta. Také vám připadá, že s nápisem není něco v pořádku ? Vidíte správně. Někomu stálo za to odloupnout dvě písmenka. Upozorňuji, že k tomuto zásahu nedošlo vinou povětrnostních podmínek, ale opravdu pouze něčím špatným úmyslem.Je to smutné, ale bohužel někomu opravdu není “nic svaté”. Jestlipak ten dotyčný alespoň ví, kdo to byl J.V.Kamarýt ? Ale nakonec můžeme být rádi, že zmizela jenom dvě písmenka. Taky mohl zmizet pomníček celý !

H. Růžičková, KIC

 

Lyžařský výcvik

Třídy 7.A a 7B se zúčastnily lyžařského výcviku na Lipně. Děkujeme firmě ARTEL za odvoz zavazadel a lyžařského vybavení. Děkujeme ale i pánům učitelům a paní učitelce za jejich statečnost, že to s námi vydrželi . Pochválit se musíme ale také my žáci, že jsme vydrželi celý lyžařský výcvik bez úhony.

Žáci 7.A a 7.B ZŠ Velešín

 

 

 

 

Maturitní plesy studentů SOŠ Velešín

Na naší škole se tradičně pořádají maturitní plesy studentů čtvrtých ročníků.V letošním roce skládají maturitu dvě třídy.

První ples se konal 10.2. a pořádala ho třída Mechanik seřizovač. Třídní učitelka ing.Šípková představila 23 maturantů. O týden později se konal druhý ples,který pořádala maturitní třída Mechanik seřizovač mechatronik. Ke slavnostnímu stužkování pod vedením třídního učitele ing.Podroužka nastoupilo 27 studentů.

Těmito plesy učinili studenti první krok ke zkoušce dospělosti. To hlavní a důležité je teprve čeká. V měsíci dubnu písemné maturitní zkoušky a na přelomu měsíce května a června praktické a ústní zkoušky.

Přejeme všem studentům,aby úspěšně složili maturitní zkoušky a dobře se uplatnili v budoucím povolání.

Z.C.

Medailové žně

4. března měli občané Českokrumlovska příležitost naživo shlédnout celorepublikovou soutěž ve standardních a latinsko-amerických tancích, která se konala prakticky za humny, v malebné vesničce Zubčice. Možnost soutěžit téměř v domácím prostředí si samozřejmě nenechaly uniknout ani taneční páry z tanečního klubu La-St Dance Team Velešín.

Jako první měli možnost ukázat své taneční umění L. Vránek – T. Pavlosková, kteří v kategorii Junior I – standard postoupili do finále a následně získali bronzovou medaili. Nejlepší taneční výkon podal v kategorii Junior II – latina taneční pár J. Troják – K. Hedánková, pár postoupil do finále, ale nepřesnosti v rytmu připravily pár o zlatou medaili a Honza s Kamilou museli proto skončit až čtvrtí.

Svou první soutěž absolvovali v kategorii E (páry po tanečních) i začínající S. Kamiš – R. Vaňková - obsadili stříbrnou příčku a pár M. Diorko –

M. Ondrášková přišel o medailové umístění kvůli výpadkům z rytmu. Kolem poledne dostaly možnost zasoutěžit si i páry z kategorie Dospělí. Svou premiéru si odbyl se značnou nervozitou pár v novém složení V. Tůma – M. Mražiková. Dokázali v kategorii Hobby – latina obhájit stříbrnou pozici. Na místo nejvyšší se probojoval taktéž velešínský pár T. Ondrášek – M. Čížková, kteří nenašli

na soutěži silnějšího soupeře a domů si odvezli hned dvě zlaté medaile – za standardní i latinsko-americké tance ve třídě Hobby - latina a Hobby – standard. V odpolední soutěži v kategorii Hlavní – D – dospělí měl La-St Dance Team také své želízko v ohni. Taneční pár O. Schön – J. Bednářová si vytančil stříbrnou medaili.

V těchto dnech se velešínští tanečníci zúčastnili několikadenního klubového tanečního soustředění, kde ladili formu pro další soutěže. Ta nejbližší v jižních Čechách se bude konat 14. 5. v Kaplici. Zveme všechny občany Velešína na nevšední podívanou a těšíme se, že přijedete podpořit velešínské taneční páry.

Za La-St Dance Team E. Bednářová

Taneční klub La-St Dance Team přijímá nové členy – páry i jednotlivce – absolventy tanečních kurzů. Taneční klub La-St Dance Team hledá několik chlapců ve věku od 7 do 16 let, výška od 130 cm do 180 cm, pro tanečnice, které již navštěvují taneční přípravku.

Kontakt: 605185050 nebo se přijďte podívat každé po a út od 18:30 do nové haly, v so od 10:00 do tělocvičny ZŠ Velešín.